Tesla hlási rekordný kvartál a viacero noviniek z vlastnej kuchyne

2

Spoločnosť Tesla pred niekoľkými hodinami oznámila finančné výsledky za 3. štvrťrok 2021. Ten bol pre ňu z viacerých hľadísk rekordný. Ako už býva zvykom, dozvedeli sme sa pritom viacero noviniek. Napríklad ohľadom batérií, existujúcich a nových tovární či energetických produktov.

Nie je tomu tak dávno, čo Tesla oznámila rekordný 3. kvartál z hľadiska vyrobených a dodaných elektromobilov. Takže očakávania v rámci jej finančných výsledkov za toto obdobie boli logicky veľké. A tie sa aj naplnili.

Spoločnosť Tesla sa oficiálne pochválila rekordným čistým ziskom – 1,618 mld. $ (medziročný nárast o 389 %), rekordným prevádzkovým ziskom – 2 mld. $ (+148 %) a rekordným hrubým ziskom – 3,66 mld. $ (+77 %). Príjmy medziročne vzrástli o 57 % na 13,76 mld. $. Prevádzková marža spoločnosti pritom dosiahla 14,6 %. Hrubá marža v rámci automobilovej divízie bola 30,5 % (28,8 % bez zahrnutia príjmov z emisných kreditov).

Čo sa týka hotovosti a jej ekvivalentov, Tesla v 3. kvartáli prišla o 164 mil. $ napriek kvartálnym voľným peňažným tokom 1,3 mld. $. Stále však disponuje 16,1 mld. $. Prepad v tomto smere bol spôsobený splatením dlhu a pôžičiek v hodnote 1,5 mld. $ (Tesla zrejme splatila továreň Giga Shanghai). Celkový dlh Tesly bez zahrnutia financovania vozidiel a energetických produktov sa pritom znížil na 2,1 mld. $.

Nefinančné novinky

Tesla pri príležitosti uverejnenia hospodárskych výsledkov za Q3/2021 taktiež informovala o dianí súvisiacom s jej továrňami. Vo Fremonte pokračuje v zvyšovaní produkcie vynovených elektromobilov Tesla Model S a X. V Giga Texas je „podľa plánu“ vo fáze zavádzania produkčných zariadení a výroby prvých predprodukčných vozidiel.

Budovanie nemeckej továrne Giga Berlin pokračuje, pričom prebieha testovanie vybavenia a zariadení. Tesla očakáva, že jej európska továreň bude schválená do konca tohto roka. Čo sa týka čínskej Giga Shanghai, tá zostáva hlavným exportným uzlom spoločnosti v prípade elektromobilov, pričom Tesla sa snaží zvyšovať produkciu. Aktuálna celková inštalovaná výrobná kapacita Tesly v rámci jej fungujúcich závodov má byť viac ako 1 050 000 mil. ks vozidiel ročne.

Batérie

Ohľadom svojich nových štrukturálnych batérií s článkami 4680 Tesla uvádza, že vyrába stále väčší počet batériových packov na testovacie účely, pričom výsledky testov majú „zodpovedať aktuálnym očakávaniam“. V Giga Texas sa zas produkujú predné a zadné odliatky karosérie, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou štrukturálnej architektúry batériového packu.

Tesla tiež informovala, že v rámci globálneho trhu prechádza v prípade svojich elektromobilov so „štandardným dojazdom“ (modely 3 a Y SR/SR+) na batériové články s chémiou LFP, ktoré sa doteraz používali len v modeloch „Made in China“.

Tesla Energy

Aj energetická divízia spoločnosti Tesla sa môže pochváliť významným medziročným rastom. Ten v prípade nasadenia energetických úložísk dosiahol 71 % a v prípade solárnych zariadení (panely + strešné škridly) 46 % (83 MW).

Zdroj: Tesla

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla: Dočasné zvýšenie cien, zmena sídla, štvorkolka Cyberquad či oneskorenie nových modelov
Tesla predstavila verejnosti svoju nemeckú továreň v rámci festivalu. Čo sme sa dozvedeli?
Technológia výroby elektromobilov Tesla na spôsob hračkárskeho autíčka by mohla byť vo vývoji

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

Pridajte komentár