Tesla News: Rekordné príjmy, klesajúce marže, možné zlacňovanie, Cybertruck, Dojo či licencovanie FSD

1

Spoločnosť Tesla zverejnila svoje finančné výsledky za 2. kvartál tohto roku, ako aj mnohé iné informácie, ktoré súvisia s jej produktmi. Oznámila pritom dosiahnutie rekordov, prekonala očakávania analytikov v oblasti zisku a zverejnila novinky o Cybertrucku, Dojo či FSD. Na druhej strane, ako sa dalo očakávať vzhľadom na zlacňovanie, marže spoločnosti naďalej klesajú. A tomu nemusí byť koniec, keďže Musk nevylučuje ďalšie prípadné zlacňovanie elektromobilov.

Tesla vo svojej správe k hospodárskym výsledkom za 2. štvrťrok 2023 uvádza, že ten bol pre ňu rekordným na viacerých úrovniach. Spomína pritom výrobu a dodávky, ako aj príjmy (takmer 25 mld. $, čo znamená medziročný nárast o 47 %). Celkovo hodnotí svoje výsledky pozitívne, a to najmä v kontexte nepriaznivého makroekonomického prostredia.

Svoju prevádzkovú maržu (9,6 %) považuje za „zdravú“ napriek tohtoročným vlnám zlacňovania. Tá však medziročne klesla cca o tretinu a je najnižšia za pomerne dlhé obdobie. Samozrejme klesla aj ostro sledovaná hrubá marža automobilovej divízie (na 18,2 %). Napriek tomu ide stále o nadštandardné číslo v rámci automobilového priemyslu.

Prekonanie očakávaného zisku

Tesle sa podarilo prekvapiť analytikov najmä z hľadiska čistého zisku (2,7 mld. $). Tí totiž podľa rôznych údajov odhadovali priemerne okolo 0,81 $ na akciu, pričom realita bola cca +12 % (0,91 $). Čo sa týka hotovosti a jej ekvivalentov + investícií, Tesla má aktuálne k dispozícií 23,1 mld. $, pričom tento kvartál si polepšila o 700 mil. $.

Tesla Dojo už vo výrobe

Tesla pomerne prekvapivo v sumáre svojich hospodárskych výsledkov spomína spustenie výroby superpočítačov Dojo, ktoré sa špecializujú na tréning neurónových sietí. Zrejme si od toho veľa sľubuje, a to najmä v oblasti autonómneho riadenia, resp. svojho systému Full Self- Driving (FSD).

tesla dojo

Zdroj: Tesla

Tesla FSD pre „veľkú automobilku“?

Keď už je reč o FSD, Elon Musk v rámci konferenčného hovoru s investormi uviedol, že Tesla je „v rannom štádiu rokovaní“ ohľadom licencovania svojich technológií Autopilot / FSD, a to s „veľkou automobilkou“, upozornil Electrek.

Musk nevylúčil možné zlacňovanie

Šéf spoločnosti Tesla nevylúčil prípadné ďalšie zlacňovanie elektromobilov, ak to bude nutné. Podľa Reuters povedal, že žijeme v ekonomicky turbulentných časoch a zopakoval, že podľa neho má zmysel obetovať marže v prospech výroby väčšieho množstva vozidiel. A mal dodať, že prípadné nestabilné makroekonomické podmienky ich môžu prinútiť k ďalšiemu zlacňovaniu.

Novinky o Cybertrucku

Potom, čo Tesla uviedla, že vyrobila svoj prvý pickup Tesla Cybertruck v Giga Texas, je toto vozidlo horúcou témou. Pochopiteľne tak bola reč o Cybertrucku aj v rámci aktuálneho konferenčného hovoru. Dozvedeli sme sa pritom, že elektrický pickup sa aktuálne testuje po celom svete, aby mohol byť homologovaný, cituje Teslu web Teslarati.

tesla cybertruck

Zdroj fotografie: Tesla

Tesla tiež uviedla, že môže ísť o najunikátnejšie vozidlo za posledné desaťročia, ktoré prelomí viacero hraníc v technologickej a architektonickej oblasti, ako aj o prvý 4-dverový pickup, ktorý ponúkne dĺžku úložného priestoru cez 6 stôp (183 cm) pri celkovej dĺžke vozidla pod 19 stôp (5 790 mm). Musk pritom uviedol, že dodávky vozidla budú spustené tento rok a že masová výroba sa rozbehne budúci rok.

tesla cybertruck

Zdroj fotografie: Tesla

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla dosiahla predajný rekord a prekonala očakávania, zrejme na úkor zisku
Tesla Cybertruck by mohla byť lacnejšia ako konkurent od Fordu, naznačil Musk. A čo jej dojazd?
Tesla opäť zlacňuje svoje elektromobily. Aj v rámci slovenského konfigurátora
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár