Tesla oznámila finančné výsledky za problémový 2. kvartál a predaj väčšiny bitcoinov

1

Spoločnosť Tesla pred niekoľkými hodinami zverejnila svoje finančné výsledky za 2. štvrťrok 2022, ako aj množstvo iných zaujímavých informácií. Tento kvartál bol pritom pod väčším drobnohľadom Wall Street ako obvykle, a to kvôli veľkým problémom Tesly s produkciou elektromobilov. Spoločnosť Elona Muska však napriek tomu prekonala očakávania finančných analytikov z hľadiska zisku.

Ako už vieme, Tesla okrem už tradičných výpadkov v dodávateľskom reťazci čelila aj zatvoreniu svojej dôležitej továrne Giga Shanghai, ktorá je jej globálnym exportných uzlom. Samotná spoločnosť uviedla, že výroba v Číne bola úplne alebo čiastočne zastavená počas väčšiny 2. štvrťroka. A to jej znemožnilo dosiahnuť 8. po sebe nasledujúci kvartálny rekord v predaji elektromobilov.

Spomínané problémy sa samozrejme podpísali na hospodárskych výsledkoch. Z hľadiska čistého zisku však nie až tak zle ako sa čakalo, keďže Tesla dosiahla zisk cca 2,3 mld. $, čo znamená 2,27 $ na akciu, zatiaľ čo konsenzus Wall Street bol niekde okolo úrovne 1,80 $ na akciu.

Podpora finančnej stability predajom bitcoinov

Prevádzková marža spoločnosti medzikvartálne klesla na 14,1 %, napriek tomu podľa Tesly patrí k najvyšším v odvetví. Na štvrťročnej úrovni išli dole aj celkové príjmy (16,9 mld. $), avšak medziročne to predstavuje rast o 42 %. Čo sa týka hotovosti a jej ekvivalentov, Tesla si polepšila o 902 mil. $, keď má teraz k dispozícii 18,9 mld. $. A to zrejme aj vďaka rekordným hrubým príjmom divízie Tesla Energy (batériové úložiská, solárne produkty a inštalácie), ako aj predaju cca 75 % svojich bitcoinov, čím si finančná súvaha spoločnosti polepšila o 936 mil. $.

Tesla k predaju známej kryptomeny vo svojej finančnej správe neuviedla podrobnosti, viac však prezradil Elon Musk v rámci konferenčného hovoru s investormi. Dôvodom bola podľa neho neistota ohľadom Covid situácie v Číne (a jej vplyv na výrobu v Giga Shanghai), pričom chceli maximalizovať svoju peňažnú pozíciu, informovala CNBC. Musk dodal, že to nesúvisí s tým, ako vnímajú bitcoin. Tesla tiež potvrdila, že nepredala žiadne svoje dogecoiny.

V očakávaní rekordnej výroby a predajov

Tesla uvádza, že plánuje zvyšovať svoju produkciu čo najrýchlejšie a pokračuje v investíciách do výrobných kapacít. Napriek problémom v 2. štvrťroku stále počíta s 50-% medziročným rastom, a to aj v horizonte nasledujúcich rokov.

Elon Musk nedávno označil nové továrne v Nemecku a Texase za spaľovne peňazí, čo súvisí s postupným nábehom výroby. Dobrou správou však môže byť, že závod Giga Berlin už dosiahol pozitívnu hrubú maržu. Spoločnosť tiež potvrdila, že v 2. kvartáli pokorila v Nemecku prvý menší výrobný míľnik, a to 1 000 elektromobilov týždenne.

Čo sa týka inštalovaných produkčných kapacít áut, Tesla aktuálne spomína cca 1,9 mil. ks ročne. Bude však dôležité, aby túto kapacitu dokázala naplno využiť, ak chce tento rok dosiahnuť 50-% rast. Tesla očakáva, že tento polrok bude jej rekordný, pričom dobrým odrazovým mostíkom má byť rekordná výroba vo Fremonte v rámci 2. kvartálu a v Šanghaji za jún.

tesla produkcna kapacita

Zdroj: Tesla

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla prerušila rekordnú predajnú sériu, jún je však prísľubom rastu
Tesla nakúpila Bitcoin za 1,5 miliardy $ a umožní platby touto kryptomenou
Tesla News: Cybertruck, pálenie peňazí, zaujatosť médií, modernizácia Giga Shanghai

tesla vysledky

Zdroj: Tesla

Zdroj: Tesla

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár