Tesle sa podaril menší zázrak. Dosiahla zisk aj v „korona-štvrťroku“

0

Tesla opäť prekvapila, keď počas jedného z historicky najťažších štvrťrokov dosiahla zisk. A to ešte pred niekoľkými týždňami nepredpokladal takmer nikto. Napriek obrovskému všeobecnému poklesu predaja automobilov si Tesla medziročne pohoršila len o pár percent a aj vďaka tomu smeruje do prestížneho indexu S&P 500.

V 2. štvrťroku bolo pre spoločnosť Tesla najväčšou ranou to, že jej hlavná fremonstská továreň (USA), ktorá zásobuje elektromobilmi Tesla takmer „celý svet“, musela byť uzatvorená od konca marca do zhruba polovice mája.

Zdalo sa teda, že 2. kvartál bude pre Teslu veľmi bolestivý, pričom prvé odhady počas najhoršieho obdobia pandémie nového koronavírusu hovorili, že v ňom Tesla predá, resp. dodá okolo 40 000 áut. Neskôr sa však objavili odhady analytikov z Wall Street a automobilového priemyslu, že Tesla by mohla dodať v rámci 2. kvartálu 60 000 až 70 000 svojich elektromobilov, čo by predstavovalo viac ako 25 % medziročný pokles.

Rozlúsknutie prišlo začiatkom mesiaca, keď Tesla oznámila, že dodala 90 650 vozidiel. A to je o 2,5 % viac ako v 1. kvartáli, ktorý bol zasiahnutý pandémiou len z časti (masovo v podstate „len“ v Číne). Medziročne pritom došlo len k 5 % poklesu.

Tesla tak najmä vďaka tomu dosiahla vzhľadom na situáciu veľmi slušný čistý zisk vo výške 104 mil. $, pričom jej príjmy prekročili 6 mld. $. Čo sa týka hotovosti a jej ekvivalentov, kalifornská spoločnosť disponuje celkovou sumou 8,6 mld. $, keď si v 2. kvartáli polepšila o 535 mil. $. Jej finančná situácia je tak veľmi stabilná.

Na ceste do S&P 500

Toto bol pritom jej štvrtý ziskový štvrťrok po sebe, takže aj vďaka tomu sa kvalifikovala na vstup do prestížneho indexu S&P 500. Ten pritom zgrupuje 500 najväčších amerických verejne obchodovaných spoločností, ktoré spĺňajú určité výkonnostné podmienky.

Forbes v tejto súvislosti uvádza, že to bude znamenať, že akcie Tesly bude musieť nakúpiť viacero inštitucionálnych investorov, vďaka čomu by mohla ešte vzrásť už tak vysoká trhová hodnota spoločnosti. Tá je pritom už dnes považovaná za nadhodnotenú. Investori však vidia jej veľký potenciál do budúcnosti a navyše viacerí odborníci sa zhodujú, že cenu akcií Tesly tlačia hore aj aktuálne aktivity tzv. „predajcov nakrátko“ (short sellers).

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Chystá Tesla „novú generáciu“ modelov S a X? | „Tajný projekt Palladium“
Tesla Model Y vyrábaná v Európe bude karosárskou revolúciou, hovorí Musk
V Muskových podzemných tuneloch Loop budú jazdiť autonómne Tesly

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár