Tesla News: Zárobky 2023, „Model 2“, bestseller Model Y, robot Optimus, výhľad 2024

4

Spoločnosť Tesla informovala o svojich finančných výsledkoch za rok 2023, pričom sme sa dozvedeli viacero zaujímavých noviniek. Tie sa týkajú výroby novej generácie elektromobilov (vrátane „Modelu 2“) a humanoidného robota Optimus, bestselleru Model Y, vývoja nákladov na vozidlo či výhľadu Tesly pre tento rok.

Tesla „Model 2“

Začnime tým, čo zaujíma väčšinu asi najviac. A to časovým plánom pre zavedenie elektromobilov novej generácie do výroby. A teda aj menšieho a cenovo dostupnejšieho elektromobilu, ktorý sa zvykne označovať ako  Model 2. Ako uvádza Teslamag na základe konferenčného hovoru spoločnosti Tesla pri príležitosti zverejnenia finančných výsledkov za rok 2023, spustenie výroby „Modelu 2“ je naplánované na budúci rok.

Elon Musk uviedol, že produkcia začne v Giga Texas, pretože sa predpokladá, že inžinieri Tesly budú musieť „žiť na výrobnej linke“, pričom je najjednoduchšie to zabezpečiť v štáte, kde Tesla sídli. Čo sa týka termínu spustenia produkcie, Musk to odhaduje na 2. polovicu budúceho roka, resp. koniec roka 2025. Ale upozorňuje, že jeho odhady treba brať určitou rezervou.

Musk tiež uviedol, že v prípade elektromobilu novej generácie, Tesla „Model 2“, urobili veľký pokrok. A viceprezident Tesly Lars Moravy dodal, že momentálne sú vo fáze overovania všetkých nových výrobných technológií.

tesla model 2 teaser

Zdroj obrázku: Tesla/Youtube

Robot Optimus

Elon Musk „prekvapil“ vyhlásením, že vyvíjaný humanoidný robot Tesla Optimus by sa mohol začať vyrábať rovnako ako Model 2 už budúci rok. Podľa neho má byť veľká šanca na to, že určitý počet robotov bude dodaný v roku 2025. Dodal však, že táto predikcia podlieha veľkej neistote, nakoľko sú v prípade humanoidného robota na doteraz neprebádanom území.

tesla optimus

Zdroj obrázku: Tesla/Youtube

Tesla Model Y ako bestseller za rok 2023

Tesla vo svojej aktuálnej správe k finančných výsledkom za rok 2023 a Q4/2023 uviedla, že Tesla Model Y sa stala najpredávanejším autom roka 2023, a to bez ohľadu na druh pohonu, keď sa predalo viac ako 1,2 mil. kusov. V poznámke však dodáva, že ide o jej odhad na základe predbežných údajov. Takže zatiaľ ide len o neoficiálnu informáciu.

tesla model y

Zdroj fotografie: Tesla

Klesajúce náklady na vozidlo

Tesla zverejnila aj zaujímavý graf, ktorý ukazuje, ako v priebehu roka znížila náklady na jedno predané vozidlo. Tie sú pritom aktuálne „niečo vyše 36 000 $“. Pred rokom to pritom bolo cca 39 600 $. Podľa Tesly sa blížia k prirodzenému limitu znižovania nákladov v rámci existujúceho radu vozidiel. Aj naďalej pritom pracujú na „orezávaní“ nákladov – od surovín až po doručenie vozidla.

tesla naklady na predane vozidlo

Zdroj: Tesla

Finančné výsledky za rok 2023

Zo správy k hospodárskym výsledkom spoločnosti Tesla za rok 2023 je tiež možné vyčítať, že v roku 2023 dosiahla rekordné príjmy. A to takmer 97 miliárd $ (medziročne +19 %). Čo sa týka čistého zisku, v prípade GAAP metriky bol takisto zaznamenaný 19-% rast, a to takmer presne na 15 miliárd $. „Non-GAAP“ zisk však klesol o 23 % na necelých 11 miliárd $.

Výrazný prepad zaznamenala Tesla na úrovní marží, keďže v priebehu roka viackrát významne zlacnila svoje elektromobily. Jej hrubá marža pritom klesla z obdivuhodných 25,6 % na stále viac ako slušných 18,2 %. A operačná marža klesla zo 16,8 na 9,2 %. Kleslo tiež voľné cach flow, a to o 42 % na 4,358 miliardy $. Tesla však disponuje pravdepodobne rekordnou hotovosťou a jej ekvivalentmi (zahrnuté sú aj investície) vo výške 29,1 miliardy, čo predstavuje nárast o 31 %.

Výhľad na rok 2024

Tesla taktiež informuje, že sa v súčasnosti nachádza medzi dvoma veľkými vlnami rastu. Tá prvá začala globálnou expanziou modelov 3 a Y a ďalšiu by mala podľa Tesly priniesť globálna expanzia vozidiel postavených na platforme novej generácie. Čiže minimálne „Modelu 2“ a vozidla určeného pre robotaxi.

Spoločnosť Tesla pritom očakáva, že tento rok bude z hľadiska objemu vozidiel rásť pravdepodobne oveľa pomalšie ako v minulom roku, kedy zaznamenala 37-% medziročný rast predajov elektromobilov. A to z dôvodu, že sa sústreďuje na zavedenie vozidla novej generácie do výroby v Giga Texas. Tesla však očakáva významné tempo rastu v oblasti skladovania energie, ktorá za rok 2023 vzrástla medziročne viac ako 2-násobne na úrovni nasadených kapacít, resp. 4-násobne na úrovni zisku.

Tesla pochopiteľne avizuje aj rast v oblasti výroby a dodávok novinky Cybertruck. A dodáva, že jej tím sa „naďalej zameriava na rast objemu výroby, investovanie do budúceho rastu a hľadanie dodatočnej nákladovej efektivity“.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Koľko zarobí Tesla na jednom predanom elektromobile po mnohých zlacňovaniach?
Modernizovaná Tesla Model Y „Juniper“ zrejme na prvých špionážnych záberoch
Najpredávanejšie autá Európy za rok 2023: Jednotkou zrejme po prvýkrát elektromobil
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

Pridajte komentár