Tesla informovala o finančných rekordoch, výrobe Cybertrucku, dopyte či predajných cieľoch

4

Spoločnosť Tesla odhalila svoje finančné výsledky za 4. kvartál 2022, ako aj celý rok 2022. Padlo pritom viacero jej historických rekordov. Pri tejto príležitosti boli zverejnené aj tohtoročné predajné ciele v oblasti elektromobilov, plánovaný štart výroby modelu Cybertruck či aktuálny dopyt po vozidlách Tesla, ktorý ovplyvnilo značné zníženie cien.

Tesla v súhrne svojej správy k hospodárskym výsledkom informuje, že v rámci 4. kvartálu 2022, ako aj celého roka 2022 dosiahla svoje historické rekordy v oblasti príjmov, prevádzkového zisku aj čistého zisku. A to aj vďaka rekordným predajom svojich elektromobilov (2022: 1,31 mil. ks, z toho v Q4/2022 cca 405 000 ks).

Čo sa týka celého roku 2022, Tesla vykázala príjmy vo výške 81,5 mld. $ (z toho 24,3 mld. v Q4/2022), čo predstavuje 51-% medziročných rast, prevádzkový zisk 13,7 mld. $ (z toho 3,9 mld. $ v Q4/2022) a čistý zisk 12,6 mld. $ (z toho 3,7 mld. $ v Q4/2022), čo znamená medziročný rast 128 %.

Na týchto úspechoch sa samozrejme najväčšou mierou podieľala automobilová divízia, v rámci ktorej sa predalo rekordných 1,31 mil. elektromobilov (z toho cca 405 000 v Q4/2022). To predstavuje medziročný rast 40 %.

Dá sa tiež povedať, že spoločnosť Tesla vstupuje do ekonomicky náročného roka 2023 s bezpečným „vankúšom“. Veď disponuje hotovosťou a jej ekvivalentmi vo výške 22,2 mld. $ (platilo ku koncu roku 2022). V Q4/2022 si pritom polepšila o 1,1 mld. $.

Predajné ciele pre rok 2023

Mnohí boli zvedaví na ciele Tesly v oblasti predaja elektromobilov pre tento rok, a to aj s ohľadom na možnú recesiu. Spoločnosť pritom informovala, že chce dodať 1,8 mil. vozidiel, čo by predstavovalo medziročný rast necelých 40 %. V rámci dlhodobejšieho horizontu však stále očakáva zloženú ročnú mieru rastu o 50 %.

Ako už vieme, Tesla nedávno značne znížila ceny svojich elektromobilov, čím chcela zrejme naštartovať dopyt. A Elon Musk v rámci konferenčného hovoru s investormi uviedol, že toto zlacnenie vyvolalo obrovský rast dopytu, ktorý má podľa neho 2-násobne prevyšovať výrobnú kapacitu jeho spoločnosti, informuje Cleantechnica. Dôležité pritom bude ako dlho sa takýto či podobný záujem udrží a aký bude priemerný dopyt počas celého roka.

Výroba Cybertrucku

Elon Musk počas konferenčného hovoru tiež informoval, že začiatok výroby elektrického pickupu Tesla Cybertruck, o ktorý má byť obrovský záujem, je naplánovaný na leto. Masovú produkciu však máme očakávať až budúci rok, upozornil web Cleantechnica. Škoda, že šéf Tesly nebol v tomto smere konkrétnejší. Predtým sa spomínalo rozbehnutie výroby ku koncu roku 2023 (zrejme na „masovejšej“ úrovni), tak sa snáď dočkáme aspoň začiatkom roka 2024.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla zarábala na autách násobne viac ako tradičné či čínske automobilky
Tesla výrazne znížila ceny elektromobilov už aj pre Slovensko
Tesla dosiahla vyšší kvartálny zisk ako Toyota – najväčšia automobilka sveta

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Ak je TESLA lídrom vo výrobe BEV, tak je od nej správne, že na základe svojich dosiahnutých výsledkov, znížila ceny vozidiel ! V tejto kríze by to malo mať pozitívne účinky na celú globálnu ekonomiku! TESLA by takto mala postupovať aj v budúcnosti!

      • Nečakajme od TESLY charitu! Nie všetky pohnútky musia byť krištáľovo „čisté“ a nezištné! Ziskovosť TESLY bola vysoko nadpriemerná. Chvíľu si to užívala, a teraz konečne urobila správne rozhodnutie. Asi to bude z každého rožku trošku. 🙂

  2. Počkám na Cybertruck. Teď jsem X Plaid nepořídil z důvodů sedaček a nabíjecího výkonu 11kW, tak doufám že nebudu muset šetřit moc dlouho a začnou to vyrábět ….

Pridajte komentár