Tesla dosiahla prvý ziskový rok a rekordný kvartál. Čo na to Elon Musk a Wall Street?

9

Tesla zverejnila svoje finančné výsledky za 4. štvrťrok 2020, ktorý bol z viacerých hľadísk jej najúspešnejším, aj keď z hľadiska zisku nenaplnila očakávania Wall Street. Zodpovedala tak aj otázku svojho hospodárenia za celý rok 2020, ktorý bol jej prvým ziskovým. Aj vďaka rekordným predajom elektromobilov, ktoré nezastavil ani nový koronavírus.

Začiatkom mesiaca sme sa dozvedeli, že spoločnosť Tesla predala v 4. kvartáli minulého roka cca 180 000 elektromobilov, čo bol jej rekord. Celkovo pritom dodala 499 550 vozidiel. Celoročný cieľ pol milióna vozidiel jej teda unikol len o chlp. Cieľ bol však stanovený dávno predtým, ako sa objavila pandémia, takže ide o veľký úspech.

Očakávali sa preto rekordné príjmy a vysoký zisk za 4. štvrťrok 2020 (Q4/2020). Príjmy 10,7 mld. $ (historický rekord, medziročne + 46 %, celkovo za rok cca 31,5 mld. $) boli o čosi vyššie, ako očakávala Wall Street. Tesla však finančných analytikov sklamala z hľadiska zisku na akciu. Ten dosiahol 0,80 $ namiesto očakávaného konsenzuálneho zisku 1,04 $, uvádza Teslarati.

A to sa premietlo aj do obchodovania na akciovom trhu, keď v istom momente trhová hodnota spoločnosti Tesla klesla až o 7,8 % v porovnaní so zatváracou cenou zo včerajška. Akcie Tesle sa však začali spamätávať, pričom aktuálny pokles je okolo 3 %.

Čo sa týka čistého zisku za Q4/2020, Tesla si polepšila o 270 mil. $ (medziročne +157 %). Za celý rok 2020 pritom vykázala zisk 721 mil. $. Minulý rok bol teda jej prvým ziskovým, napriek koronakríze. Kalifornská spoločnosť pritom disponuje hotovosťou a jej ekvivalentmi v celkovej sume 19,4 mld. $, vďaka čomu je finančne veľmi stabilná.

Ohľadom spomínaného celoročného zisku Forbes upozorňuje, že ten bol dosiahnutý aj vďaka rekordným príjmom z emisných kreditov, a to vo výške 1,58 mld. $. Z hľadiska príjmov sa jedno vozidlo Tesla podieľalo priemernou sumou 51 581 $, pričom priemer v priemysle v rámci USA je podľa Edmunds 40 184 $.

Čo na to Elon Musk?

„Napriek nepredvídaným globálnym výzvam sme predbehli veľa trendov, ktoré vidieť inde v priemysle, keď sme výrazne zvýšili objemy, ziskovosť a tvorbu hotovosti,“ uviedol v rámci listu akcionárom šéf Tesly, Elon Musk.

Tesla tiež naznačila, že tento rok by mohla zaznamenať 50 % rast z hľadiska dodaných vozidiel. To by znamenalo 750 000 predaných vozidiel. A samozrejme, Tesla nie je len o elektromobiloch. Rastie totiž aj jej divízia Tesla Energy (nasadenie energetických úložísk medziročne +83 % a solárnych systémov +18 %), pričom trend rastu chce kalifornská spoločnosť potvrdiť aj v roku 2021.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesly Model S a X sa dočkali „faceliftu“, nových verzií či futuristického interiéru
Divízia Tesla Energy by vraj mohla mať hodnotu biliónov dolárov
Tesla je podľa Muska cca 12 startupov v kope. Komu všetkému konkurujú?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

9 komentárov

 1. Trochu sa mi zakrútila z tých čísiel hlava.
  Tesla nie že by tak „náhodou“ dosiahla za predošlý kvartál zisk 270 mil. $, Tesla si prosím pekne polepšila (!!!) o 270 mil. $ !!!
  A že je to medziročne +157 % ?
  Je to asi tá najsprávnejšia odpoveď všetkým tým krikľúňom, ktorí vykrikujú, že Tesla vyrába šroty a tak podobne.
  Mimochodom – nepodarky a chyby vznikajú vždy a všade pri každej činnosti, nielen vo výrobe.
  Tak o čo akože ide?

  • JD: Klidek, to je len 4ty kvartal. Za celý rok 2020 vykázala zisk 721 mil. $ no predala emisne kredity vo výške 1,58 mld. $, keby ich od nej nikto nekupil, tak zo samotnej svojej cinnosti ma stratu 859 mil. $ a nie prvy ziskovy rok.
   A ze disponuje hotovosťou a jej ekvivalentmi v celkovej sume 19,4 mld. , tak ked si od teba poziciam 25mld, 5 z nich miniem v casine, stale budem disponovat hotovostou 20mld, tak budem vacsi borec ako Tesla. Ale pssst, ze v inej kolonke mi svieti ma dat (dlh) 25mld. Z uctovnictvom a statistikami sa da carovat a povyberat pre prezentaciu to co sa hodi ucelu.
   VW tiez drzal desatisice ID3 ktore cely rok vyrabal na dvore kvoli SW a ked ich potom naraz predal mal ten kvartal aky bombasticky predaj EV a ziskovy. 🙂 Ale mohol by som vypichnut iny kvartal ked mal nulove predaje ID3, lebo vyrabal na dvor a tym riadne stratovy.
   Skoda zas v decembri predala 700+ Enyaqov papierovo/statisticky, ale realne ziadny lebo ich len poregistrovali zo svojej pravej ruky (skladu) na lavu ruku (dealerov a pod.) kvoli emisiam. 🙂
   Kym clovek nevidi vsetky dieliky puzzle tak nevidi cely obraz….

 2. To je ako s Bitcoinom – polovica z tych co do neho dali peniaze vypisuje v kazdej diskusii, pretoze bez dalsich investorov by padli. Preco je plny internet len kryptomien a Tesly? Napr. akcie VW maju zlomkovu cenu a nasobne vyssie dividendy…ale je o nich ticho, lebo tam sa nezaraba na skokoch po tweetoch sefa.

 3. Dividendi su minimalne pri malom pocte akcii co vlastnia obycajni ludia , tie nikoho nezaujimaju a este treba kvoli nim podavat aj danove priznanie (asi). Tesla ako vacsina firiem nevyplaca. Takze sa oplati iba tocit akcie podla Elonovych tweetov

 4. Veľké podnikanie bolo, je a bude spojené s veľkými financiami, neúspechmi a úspechmi! Nezávidím Muskovi jeho úspech, peniaze, ale ani zodpovednosť a tlak akcionárov. Naše komentáre, pozitívne aj negatívne, by sa pritom mohli zaobísť bez napádania sa jedného druhým, bohužiaľ často anonymom! ….

Pridajte komentár