Na platformách od Tesly by mohli vyrásť aj elektromobily koncernu Fiat Chrysler

0

Šéf koncernu Fiat Chrysler, ktorý sa zlúči s koncernom PSA, pripustil, že by mohli od Tesly, s ktorou už spolupracujú, kúpiť platformy pre svoje elektrické vozidlá.

Mike Manley, ktorý šéfuje koncernu Fiat Chrysler (FCA), hovoril pri príležitosti oznámenia hospodárskych výsledkoch za 3. štvrťrok aj o spolupráci s Teslou. Ako už vieme, FCA sa dohodol so spoločnosťou Tesla na spojení európskej flotily vozidiel, aby sa vyhol pokutám za nedodržanie emisných noriem.

V tejto súvislosti odmietol odpovedať na otázku, koľko ich to stálo. Špekuluje sa pritom o sume až do výšky 2 mld. $. Ďalšia otázka, ktorú dostal, bola pritom ešte zaujímavejšia. Veď sa týkala spolupráce aj na úrovni samotných elektromobilov.

Konkrétne možného kupovania elektrickej platformy či platforiem spoločnosti Tesla. To by pritom nebolo ničím netradičným ani vo svete elektromobility. Veď napr. Volkswagen bude dodávať svoju platformu MEB Fordu či startupu E.GO Mobile, pričom je otvorený aj ďalším spoluprácam.

„Dáva to zmysel“

Manley na spomínanú otázku odpovedal, že ak by došlo k zlúčeniu koncernov FCA a PSA, prinieslo by to elektrifikáciu portfólia vo veľko meradle a ďalšia spolupráca s Teslou nad rámec spojenia európskych flotíl by mala zmysel. „Bolo by neprávne, keby som povedal nie,“ dodal Manley, uvádza portál Business Insider.

Zdôraznil pritom, že takéto opatrenie by malo potenciál z hľadiska zachovania kapitálu FCA aj PSA. V tejto súvislosti tiež povedal, že by mohli kúpiť od Tesly „skateboardovú“ platformu a naladiť ďalšie systémy pre potreby svojich značiek. Pod FCA pritom patria značky Fiat, Chrysler, Alfa Romeo, Maserati, Jeep a RAM.

V prípade spoločnosti Tesla by nešlo o prvú podobnú spoluprácu. Veď kalifornská spoločnosť vyvíjala spoločne s Toyotou plne elektrickú verziu modelu RAV4, pričom do vozidla dodávala viacero komponentov. V rámci obdobia, kedy bol koncern Daimler akcionárom Tesly, ťažili z jej technológií elektromobily Smart a Mercedes-Benz B 250e. Tesla pritom s nemeckou automobilkou rokuje o možnom spoločnom vývoji elektrickej dodávky.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Množstvo elektromobilov naprieč značkami Alfa Romeo, Maserati, Jeep a Fiat
Toyota a Tesla spolupracovali pred 8 rokmi na vývoji elektromobilu RAV4 EV
Tesla a Mercedes diskutujú o možnej spolupráci na elektrickej dodávke

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár