Tesla si patentuje extrakciu lítia pomocou kuchynskej soli. Má to znížiť náklady a enviro-záťaž

0

Zdá sa, že Tesla sa naozaj chystá pôsobiť aj v ťažobnom priemysle. Uvedomuje si totiž, že jej rast je závislý aj od surovín na výrobu batérií, vrátane lítia. Podala si pritom žiadosť o uznanie patentu na jeho efektívnejšie ťaženie, pričom chce využiť aj chlorid sodný (NaCl), čiže kuchynskú soľ.

Elon Musk počas stretnutia akcionárov Tesly v roku 2019 povedal, že spoločnosť uvažuje o pôsobení v ťažobnom priemysle. Naznačil, že prevzatie kontroly nad dodávateľským reťazcom surovín používaných v batériách, môže byť nevyhnutnosťou, pretože Tesla zvyšuje produkciu a do svojho portfólia pridáva viac modelov.

Následne počas minuloročného „Battery Day“ Tesla nepredstavila len svoju novú štrukturálnu batériu a batériový článok 4680. Okrem iného totiž tiež spomínala nový proces extrakcie lítia, o ktorom tvrdila, že zníži náklady na túto surovinu o jednu tretinu, informoval Electrek.

Elon Musk pritom uviedol, že sa zamysleli nad najlepším spôsob, ako „ekologickým“ spôsobom extrahovať lítium z rudy. A pozreli sa na to z hľadiska „prvého fyzikálneho princípu“. Zistili pritom, že je na to možné použiť chlorid sodný, ktorý poznáme aj ako kuchynskú soľ.

Patentová prihláška

No a nedávno Electrek upozornil na patentovú prihlášku, ktorá sa týka spomínanej extrakcie lítia z rudy. Tá nesie názov „Selektívna extrakcia lítia z ílových minerálov“ a túto metódu samozrejme popisuje podrobnejšie. Ako sa dalo predpokladať, spomínaná problematika pritom nie je len o použití kuchynskej soli. Z popisu však vyplýva, že práve tá sa používa ako zdroj katiónov pri lúhovaní lítia z ílových minerálov.

V patente Tesla tiež popisuje problémy, ktoré prináša bežne používaná metóda lúhovania kyselinou. Okrem environmentálneho aspektu poukazuje aj na neefektívnosť, pretože spoločne s lítiom sa vylúhuje veľké množstvo nečistôt, pričom ich odstraňovanie významne znižuje celkovú účinnosť extrakcie.

Ďalším problémom má byť vysoká koncentrácia kyseliny a potreba zložitého čistenia lúhovacieho roztoku, čo má taktiež negatívny dopad na efektivitu extrakcie a náklady.

Dôležité pritom je, že nová metóda extrakcie lítia nemá ostať len patentom, pretože ju Tesla plánuje využiť pri ťažbe lítia vo vlastnej réžii v rámci svojho pozemku v Nevade, ktorý má rozlohu viac ako 4 000 hektárov.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Wikipedia/Dnn87 (CC BY 3.0) 

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla môže nahradiť stierače laserovou technológiou, odhaľuje patent
Tesla vyvinula nový materiál (aj) pre komponenty elektrického pohonu
Tesla si patentovala novú technológiu skla. Redukuje hluk a zlepšuje tepelnú izoláciu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár