Európska továreň Tesly má napredovať rýchlejšie ako kedysi tá čínska

3

Zdá sa, že európska továreň spoločnosti Tesla, tzv. Giga Berlin, by mohla napredovať rýchlejšie, ako sa zdá. Dokonca by mohla byť v pokročilejšom prípravnom štádiu ako kedysi extrémne rýchlo postavený čínsky závod.

Čínska továreň Tesly (Giga Shanghai) bola v rámci prvej produkčnej fázy vybudovaná neuveriteľne rýchlo. Veď od začatia výstavby neuplynul ani rok a prvé elektromobily Tesla Model 3 „Made in China“ boli slávnostne odovzdané prvým zákazníkom.

Nedávno brandenburská vláda oznámila, že Tesla podala tretiu žiadosť, ktorá sa týka prípravy na výstavbu Giga Berlin. To by malo znamenať, že Tesla by mohla začať stavať už čoskoro. Potvrdzovať by to mohli aj nové pracovné pozície súvisiace s plánovaním a výstavbou továrne, informuje Tesmanian.

Tobias Lindh, ktorý vo svojom profile na sieti Twitter uvádza, že je „miestnym pozorovateľom Giga Berlin“, včera zverejnil fotografie dokumentujúce večerné pracovné aktivity (20:30) na pozemku, kde európska Gigafactory vyrastie.

Aktuálne nie je známe, či ide o trvalú novinku alebo jednorázovú záležitosť. Mohol by to však byť náznak toho, že Tesla prešla na 2-zmennú prevádzku. Lokácia je pritom osvetlené lampami, ktoré napájajú generátory a na pozemku sa nachádzalo aj stavebné baranidlo, ktoré slúži na vkladanie pilotov do podložia.

Ďalej ako sa zdá?

Lindh zostavil aj časovú os, v rámci ktorej porovnal prípravné fázy Giga Shanghai a Giga Berlin. Z nej pritom vyplýva, že nemecká „továreň“ by mohla byť teoreticky o 1 fázu a 2 mesiace popredu v porovnaní s priebehom činností súvisiacich s budovaním čínskej továrne, a to od ich oznámenia.

To síce v konečnom dôsledku nič nerieši, dáva nám to však nový pohľad na budovanie Giga Berlin, keďže s prihliadnutím na všetky problémy, vrátane pandémie nového koronavírusu, by sa mohlo zdať, že európska továreň Tesly sa oneskorí.

Ako sme už uviedli, od spustenia výstavby Giga Shanghai, po odovzdanie prvých elektromobilov zákazníkom, ubehol necelý rok. Ak by sa takéto niečo podarilo v Európe, za predpokladu, že výstavba začne v najbližšom období, Tesly Model Y by sa mohli prví Európania teoreticky dočkať už okolo mája.

Elon Musk pritom minulý mesiac cez Twitter napísal, že Tesla Model Y sa začne dodávať do Švajčiarska „asi za rok,“ pričom „by mala prísť z Giga Berlín.“ Zatiaľ to teda vyzerá nádejnejšie, ako sa čakalo a mohlo zdať. Snáď budeme milo prekvapení.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesly „Made in EÚ“ s kvalitnejším lakom. Cybertruck bez laku, avšak s polepmi
Solárna strecha Tesla dorazí do Európy koncom roka. Dá sa už objednať
Je v Európe záujem o Teslu Cybertruck? Top 10 krajín podľa počtu rezervácií

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

Pridajte komentár