Potvrdené! Európska továreň Tesly vyrastie v Nemecku. A to nie je všetko

2

Elon Musk definitívne potvrdil minuloročné náznaky, že európska továreň Tesly, označovaná aj ako Gigafactory 4, vyrastie v Nemecku. A to nebude jediná novinka, ktorú chystá kalifornská spoločnosť v krajine, ktorá je najväčším automobilovým trhom a výrobcom áut v Európe.

Šéf Tesly na podujatí „Zlatý volant“, ktoré sa uskutočnilo v Nemecku a v rámci ktorého prebral ocenenie za elektromobil Tesla Model 3, konečne oznámil, kde vyrastie závod, ktorý bude produkovať produkty spoločnosti priamo pre európskych zákazníkov.

Následne túto informáciu zverejnil aj prostredníctvom svojho Twitter konta. „Giga Berlin,“ napísal a dodal: „Bude produkovať batérie, pohonné jednotky a vozidlá, počnúc Modelom Y.“ Továreň teda nevyrastie v blízkosti francúzskych hraníc a krajín Beneluxu ako Musk naznačoval minulý rok. Tá má byť totiž situovaná v „oblasti Berlína“.

Aj inžinierske a dizajnérske centrum

Na spomínanom podujatí „Zlatý volant“ Musk uviedol: „Každý samozrejme vie, že nemecké inžinierstvo je vynikajúce. To je jeden z dôvodov, prečo bude naša Gigafactory Europe lokalizovaná v Nemecku.“ Dodal pritom, že Tesla v Berlíne zriadi aj inžinierske a dizajnérske centrum, pretože Berlín je podľa neho v rámci týchto činností jedným z najlepších na svete. Centrum sa má nachádzať v blízkosti nového letiska.

Ako sme už naznačili, európska továreň Tesly bude štvrtou tzv. Gigafactory. Gigafactory 1 pritom leží v americkej Nevade, Gigafactory 2 v americkom Buffale a Gigafactory 3 v čínskom Šanghaji.

Elektromobily pre európsky trh aj zvyšku sveta (to čoskoro zmení Gigafactory 3) sa vyrábajú v továrni v americkom Fremonte (tzv. Tesla Factory). Vlajkové lode sa pritom dovážajú v demontovanom stave a montujú v holandskom Tilburgu. Tesla Model 3 sa dováža loďami v celku.

Továreň Tesla Gigafactory 4 v Nemecku by tak mohla teoreticky znížiť ceny elektromobilov, keďže by sa na ne nevzťahovalo clo, pričom Tesla by ušetrila aj na prepravných nákladoch či nákladoch na montovanie Modelu S a Modelu X v Holandsku.

ZAJAZDI SI NA TESLE

Na druhej strane, Nemecko má jednu z najdrahších pracovných síl na svete. Elon Musk a spoločnosť Tesla však určite vedia, čo robia a keby sa im to neoplatilo, tak by v Nemecku nestavali. Nemecká vláda zrejme Tesle ponúkla stimuly, ktoré sa neodmietajú. Na oplátku tak môže získať kriticky dôležité know-how.

V rámci zverejnenia hospodárskych výsledkov za 3. štvrťrok 2019 Tesla uviedla, že v európskej Gigafactory bude spustená výroba v 2021. A to konkrétne elektromobilov Tesla Model 3 a Model Y.

Zdroje: Teslarati, Autonews, Elon Musk/Twitter

SÚVISIACE ČLÁNKY:
EÚ chce 20 „Gigatovární“ na batérie. Pomôže aj Slovenská batériová aliancia
Audi bude svojou maďarskou továrňou „konkurovať“ Tesle Gigafactory 1
Boj o Tesla Gigafactory v Európe. Kto sú najväčší rivali?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

Pridajte komentár