Divízia Tesla Energy by vraj mohla mať hodnotu biliónov dolárov

4

Ako vieme, Tesla nie je len o elektromobiloch. Na význame totiž stále naberá aj jej energetická divízia Tesla Energy. Tá ponúka množstvo zaujímavých produktov pre oblasť obnoviteľných zdrojov, ktoré vedia okrem iného ušetriť aj obrovské peniaze. Nielen odborníci pritom vidia veľmi svetlú budúcnosť Tesla Energy.

Úspešný „miliardársky“ investor do rizikového kapitálu Chamath Palihapitiya hovorí, že aktuálne popisuje spoločnosť Tesla ako stávku na dekarbonizáciu, deregulovanú energiu a mikro-elektrárne.

Tesla podľa neho vedie revolúciu prostredníctvom spomínaných „mikro-elektrární“ a sieťovo škálovateľných úložísk. Príklady z praxe sú pritom viac ako presvedčivé. Pod pojmom mikro-elektráreň má pritom Palihapitiya na mysli domácnosť, ktorá vyrába energiu pre svoj chod či elektromobil vďaka solárnej streche či panelom, pričom ju uskladňuje do domáceho úložiska typu Tesla Powerwall.

Dodávame, že keď sa takéto domáce mikro-elektrárne pospájajú a dokážu centrálne riadiť, vnikne obrovská „virtuálna elektráreň„. Ako je tomu v prípade projektu Tesly a austrálskej vlády, v rámci ktorého má byť zapojených až 50 000 domácností.

Čo sa týka „sieťových“ energetických úložísk, asi najznámejším projektom Tesly v tejto oblasti je Hornsdale Power Reserve. Ide v podstate o najväčšiu li-ion batériu sveta, ktorá pozostáva z priemyselných batériových úložísk Tesla Powerpack. Tá uskladňuje energiu z priľahlej veternej farmy a pomáha tamojšej elektrickej sieti počas špičky alebo pri výpadkoch. Dokáže pritom ušetriť obrovské peniaze.

Tesla tiež buduje násobne väčšie batériové úložisko v domovskej Kalifornii, ktoré bude mať kapacitu min. 730 MWh a výkon 182,5 MW. V rámci neho sa pritom použijú najnovšie batériové úložiská Tesla, a to Megapack. Tesla má pritom za sebou aj pred sebou množstvo menších projektov tohto typu, napr. na Aljaške.

Tesla Energy má mať obrovskú hodnotu

Podľa Palihapitiyu bude mať podnikanie Tesly v oblasti obnoviteľnej energie v budúcnosti hodnotu biliónov $. Musk v súvislosti s divíziou Tesla Energy minulý rok povedal, že celkovou stratégiou jeho spoločnosti je, aby sa stala obrovským globálnym distribútorom. Podľa neho pritom chýba porozumenie alebo ocenenie rastu tejto divízie. A dodal, že v rámci dlhodobého horizontu má mať Tesla Energy rovnakú alebo podobnú veľkosť ako automobilový sektor Tesly, pričom sa má stať v budúcnosti hlavnou časťou spoločnosti.

Riaditeľ Asociácie energetických úložísk Matt Roberts zas povedal, že Tesla buduje model energetickej spoločnosti. Výhodou Tesly pritom má byť aj to, že zákazníkom, ktorí kupujú elektromobily, môže ponúknuť svoje energetické produkty a naopak.

Zdroje: Evannex, vlastné

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Najväčšia e-chem batéria sveta od Tesly si na seba „zarobila“ cca za 2 roky
Virtuálna elektráreň Tesla sa v rámci svojich prvotných fáz osvedčila
Spoločnosť Tesla oficiálne vstúpila na európsky energetický trh

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

Pridajte komentár