Pribúda čoraz viac dôkazov o tom, že divízia Tesla Energy spúšťa expanziu na európsky trh. Veď už je súčasťou Európskej energetickej burzy, vo veľkej Británii sa zrejme chystá premeniť domácnosti na virtuálnu elektráreň a v súvislosti so svojím podnikaním v oblasti energetiky a energetických produktov niečo chystá aj v Nemecku či Poľsku.
Elon Musk pomerne nedávno uviedol, že Tesla Energy sa stáva „distribuovanou globálnou utilitou“. Ako to myslel nám pomáha pochopiť aj relatívne nový produkt spoločnosti, ktorý sa nazýva Autobidder. Ide o časť softvéru pre energetický manažment, ktorý slúži na „autonómne speňažovanie batériových aktív“ ako Tesla Powerwall, Powerpack či Megapack, ktoré môžu byť „nabíjané“ aj prostredníctvom solárnych panelov a striech od Tesly.
Tesla pritom vďaka systému Autobidder vstúpila na Európsku energetickú burzu (EPEX SPOT), ktorá pôsobí v rámci viacerých významných európskych trhov. Vedúci divízie Tesla Energy na to reagoval slovami, že sú radi, že toto leto uvedú na európsky trh svoju platformu Autobidder, ktorá umožní ich zákazníkom speňažiť svoje energetické úložiská na trhu s elektrinou.
Virtuálna elektráreň v Británii
Aktuálne sa zdá, že najďalej v tejto oblasti je Tesla v rámci Veľkej Británie. Mark W Tebbutt totiž obdržal od spoločnosti Tesla e-mail, v ktorom predstavuje svoj energetický plán „Tesla Energy Plan“. Ten pritom realizuje v spolupráci s energetickou spoločnosťou Octopus Energy, upozorňuje Teslarati.
Tesla v prípade svojho britského plánu sľubuje zákazníkom nižšie účty za elektrinu, a to až o 75 % v porovnaní so 6 najväčšími poskytovateľmi elektriny. Kľúčom k tomu má byť virtuálna elektráreň, ktorá bude pozostávať z poprepájaných batériových úložísk a solárnych systémov nasadených v rámci domácností zákazníkov.
Batérie Powerwall budú schopné ukladať energiu zo solárnych systémov, ale aj zo siete, napr. v noci, kedy je odber elektriny najlacnejší a cez deň v čase špičky pomáhať stabilizovať sieť. A práve poskytovanie energie z batérie elektrickej sieti pomôže domácnostiam znižovať účty za elektrinu, keďže to nebude zadarmo. Energiu z batérie samozrejme bude môcť čerpať aj domácnosť, napr. aj v čase výpadku prúdu. Podobné systémy pritom už fungujú v USA či Austrálii.
Aj Nemecko a Poľsko
Dotazník, ktorý rozposlala Tesla svojim nemeckým zákazníkom v auguste, naznačuje, že kalifornská spoločnosť zvažuje zrejme niečo podobné v rámci nemeckého trhu. Divízia Tesla Energy tiež „niečo“ chystá aj v Poľsku. Teslarati totiž odhalilo pracovné ponuky pre poľský trh, ktoré súvisia napr. s priemyselnými batériovými úložiskami. Hľadaní zamestnanci pritom budú mať na starosti aj „terénne technické služby“.
Takže sa zdá, že Tesla Energy sa nebude na začiatok zaoberať len západoeurópskymi trhmi, ako tomu bolo v prípade elektromobilov. Na druhej strane, potenciálny príchod na Slovensko, je zrejme zatiaľ v nedohľadne, keďže sme podstatne menším trhom ako Poľsko.
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla zrejme vyriešila najväčší problém svojej solárnej strechy
Šéf Tesly vysvetľuje, prečo sú ich solárne produkty tak „lacné“
Tesla premení 3 000 sociálnych domov na „najväčšiu virtuálnu elektráreň sveta“
Jeden komentár
No, veľkosťou krajiny to asi tak celkom presne nebude. Veď napríklad Tesla showroomy sú v Česku a v Maďarsku a v Poľsku nie, pritom sú to podstatne menšie krajiny ako Poľsko.
Možno že v tomto prípade sa Elon Musk priklonil k Poľsku preto, lebo Poliaci vyrábajú „najšpinavejšiu“ elektrinu v Európe, prakticky výlučne spaľovaním uhlia.
Slovensko pomaly odstavuje svoju jedinú uhoľnú elektráreň…