Energetická divízia Tesly získava rešpekt energetických spoločností. Aj vďaka nástroju Autobidder

1

Spoločnosť Tesla ani zďaleka nie je len automobilkou. Udržateľnú budúcnosť sa totiž snaží podporiť tiež svojimi aktivitami v energetickom priemysle, a to aj ako poskytovateľ „zelenej“ energie, pričom zavádza inovatívne produkty a nástroje, ktoré využívajú napr. umelú inteligenciu. Aj v tejto oblasti má mať pritom potenciál stať sa „game changer-om“. Energetické spoločnosti k nej preto pristupujú s plnou vážnosťou.

Niektorí analytici a investori predpovedajú veľkú budúcnosť energetickej divízie spoločnosti Tesla – „Tesla Energy„. Aj samotný Elon Musk predpokladá, že energetický biznis jeho spoločnosti by sa časom mohol minimálne vyrovnať automobilovej divízii. No a Tesla začína v energetickom sektore čoraz viac vystrkovať rožky.

Najnovším dôkazom je jej vstup na nemecký energetický trh v role poskytovateľa „zelenej“ energie, na čo upozornil portál Ecomento na základe článku nemeckého periodika Handelsblatt. Túto možnosť Tesla na začiatok ponúka majiteľom domácich solárnych systémov a batériových úložísk Tesla Powerwall.

Z energetických kruhov však prichádzajú neoficiálne správy, že Tesla v rámci Nemecka pripravuje celonárodnú ponuku, ktorá sa má stať skutočnosťou do začiatku budúceho roka.

Pre Handelsblatt pritom zástupca jednej z veľkých nemeckých energetických spoločností povedal, že Teslu a jej energetickú divíziu berú veľmi vážne a sledujú jej kroky, upozornil portál Teslarati. A to je určite správny, prístup, nakoľko nie je tomu tak dávno, čo sa mnohé automobilky Tesle posmievali, no a dnes ju musia v mnohých smeroch dobiehať.

Autobidder ako „game changer“?

Nemecká energetická spoločnosť Octopus Energy, ktorá je na miestnom trhu partnerom Tesly, vyzdvihuje najmä  jej nástroj Autobidder. Ide o časť softvéru pre energetický manažment, ktorý slúži na „autonómne speňažovanie batériových aktív“ (napr. solárnej energie uloženej v batériách Tesla Powerwall, Powerpack či Megapack).

Tento systém je určený najmä pre „nezávislých producentov energie (aj bežné domácnosti), doplnkové riešenia a kapitálových partnerov.“ Systémová platforma pritom slúži na riadenie a obchodovanie v reálnom čase a manažuje aktíva a portfólio s cieľom maximalizácie výnosov.“

Podľa Octopus Energy má mať Autobidder využívajúci aj umelú inteligenciu potenciál „zmeniť hru“ v sektore verejných energetických služieb. Nemecká spoločnosť pritom dodáva, že Tesla môže narušiť energetický trh tak, ako to urobila v rámci automobilového priemyslu.

Klaus Kreutzer, ktorého spoločnosť Kreutzer Consulting sa zaoberá analyzovaním energetického trhu, zas uvádza, že ak Tesla spojí batériové aktíva vo veľkom meradle, stane sa vážnym hráčom na trhu s elektrickou energiou.

To znamená, že jej „virtuálne elektrárne“ pozostávajúce napr. z prepojených domácich solárnych systémov a batériových úložísk Powerwall, by mohli minimálne konkurovať zavedených energetickým spoločnostiam. Čo to prinesie časom, uvidíme. Potenciál Tesly a jej inovatívnych energetických systémov sa však zdá byť veľký.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla premení 3 000 sociálnych domov na „najväčšiu virtuálnu elektráreň sveta“
Divízia Tesla Energy by vraj mohla mať hodnotu biliónov dolárov
Obrovský batériový systém od Tesly sa činil po výbuchu v uhoľnej elektrárni
Spoločnosť Tesla oficiálne vstúpila na európsky energetický trh

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár