Výrazne zlacnenie elektromobilov Tesla vyvolalo protesty majiteľov

0

Tesla po uvedení základnej verzie Modelu 3 na trh pristúpila k markantnému zníženiu cien všetkých svojich elektromobilov. Na niektorých trhoch dokonca až o 89 000 €, čo vyústilo až do protestov nespokojných zákazníkov.

Spoločnosť Tesla nedávno oznámila, že zruší väčšinu svojich showroomov, aby výroba najlacnejšieho Modelu 3 Standard Range neovplyvnila jej hospodárske výsledky. Nový obchodný model, ktorý zahŕňa predaj vozidiel takmer výlučne cez internet, jej podľa vlastných slov dokonca umožnil zlacniť všetky vozidlá v priemere o 6 %. Na viacerých trhoch však niektoré verzie modelov zlacneli podstatne viac.

V Európe išli ceny Modelu 3 dole o 4 400 €, resp. 5 600 € v závislosti od verzie. Modely S a X so 100 kWh batériou zlacneli o 7 000 €, resp. 5 600 €. Ich najvýkonnejšie verzie (P100D) dokonca až o cca 28 000 €. Veľká Británia v prípade týchto verzií hlási podľa Carthrottle ešte výraznejšie zľavy, a to okolo 50 000 libier (cca 58 000 €).

Protesty v Číne a na Taiwane

Jeden z pomerne „čerstvých“ čínskych majiteľov elektromobilu značky Tesla povedal: „25. februára mi bola doručená Tesla Model X, čo bolo 5 dní predtým, ako Tesla znížila cenu tohto modelu o 174 300 jüanov (cca 23 000 €). Som pravdepodobne najnešťastnejším novým kupcom. Je to nespravodlivé.“ (Zdroj: Global Times cez Electrek)

Zlacnenie až o 89 000 €

Jednoznačne najväčší cenový šok zrejme zažili na taiwanskom trhu, kde išla podľa Electrek cena Modelu S P100D dole takmer o polovicu, čo predstavovalo zlacnenie cca o 89 000 €. Množstvo rozhnevaných majiteľov Tesiel, ktoré boli kúpené ešte za pôvodné ceny, sa preto stretlo pri jednej z nabíjacích staníc Supercharger aj pri predajnom a servisnom centre Tesly na znak protestu.

K podobným protestom pritom došlo napríklad aj v Číne, kde nespokojní majitelia oblepili výklad showroomu Tesly transparentom s nápisom „nekupujte teraz, zajtra kúpite so zľavou“.

 Lacnejší Autopilot pre dotknutých majiteľov

Tesla si zrejme uvedomovala, že zlacňovanie môže priniesť aj „nevôľu“ zákazníkov. Preto oznámila, že zákazníci, ktorí zakúpili svoj elektromobil pred znížením cien, dostanú minimálne 50 % zľavu na systémy Autopilot. Viac…

To je však zrejme slabá náplasť, nakoľko tento krok vytiahne z ich vreciek ďalšie peniaze. Nuž skrátka, veľa zákazníkov malo smolu, pričom ich rozhorčeniu sa nemôžeme čudovať. Veď tí svoje vozidlá kúpili podstatne drahšie a zároveň zo dňa na deň stratili ich vozidlá výrazne na hodnote.

Znižovanie cien elektromobilov, nielen značky Tesla, je však vo všeobecnosti veľmi vítaným a dôležitým krokom na ceste k masovému rozvoju elektromobility.

Zdroj titulnej fotografie: Tesla

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla zvyšuje dojazd a výkon svojich elektromobilov a zlacňuje Autopilota
Tesla-noviny: Zlacnenie všetkých áut, Model 3 Standard v EÚ, nový Model S, žiadny zisk
Predajcovia začínajú výrazne zdražovať Hyundai Kona Electric

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár