Tesla ohlásila zdražovanie elektromobilov. Dôvodom sú showroomy

0

Spoločnosť Tesla opäť zmení ceny svojich elektromobilov. Tentokrát smerom nahor. Dôvodom je zmena rozhodnutia o zatvorení drvivej väčšiny showroomov Tesla Store a Gallery, ktoré malo priniesť veľké úspory nákladov.

Nie je tomu dávno, čo Tesla oznámila zmenu obchodnej stratégie, v rámci ktorej mal prebiehať predaj jej vozidiel takmer výlučne prostredníctvom internetových objednávok. Jej súčasťou bolo zrušenie drvivej väčšiny showroomov, pričom v prevádzke mali ostať len tie najvyťaženejšie.

Tento krok mal podľa Tesly zabezpečiť udržateľnosť výroby základného najlacnejšieho Modelu 3 Standard Range za 35 000 $, ako aj umožniť celoplošné zníženie cien jej elektromobilov v priemere o 6 %. Na niektorých trhoch pritom klesli ceny modelov aj o 89 000 €, čo dokonca vyvolalo protesty majiteľov.

Zatvorí „len“ 10 až 30 % showroomov

Tesla však teraz mení svoje rozhodnutie a oznamuje, že väčšina jej showroomov Tesla Store a Gallery ostane v prevádzke. Na základe analýz jednotlivých predajných miest, ktoré Tesla vykonala v ostatných 2 týždňoch, bolo zatvorených 10 % showroomov. Tesla pritom dodáva, že k tomuto kroku by došlo aj bez pôvodne avizovanej zmeny obchodnej stratégie, nakoľko sa ukázali byť neefektívne.

Niekoľko zatvorených prevádzok, ktoré sa vyznačovali nízkou návštevnosťou, ale vysokou viditeľnosťou, bude opätovne otvorených. 20 % prevádzok sa bude skúmať v priebehu najbližších mesiacoch, pričom na základe zistení sa rozhodne, či sa oplatí ich prevádzkovanie. Tzn., že spoločnosť Tesla môže pristúpiť k celkovému zrušeniu max. necelých 30 % svojich showroomov.

Cena základného Modelu 3 sa nemení

Zmena pôvodného plánu bude samozrejme znamenať nižšie úspory nákladov. A to sa premietne do cien elektromobilov. Podľa Tesly kvôli tomu porastú ich ceny v priemere o 3 %. Zdražovanie sa však nedotkne Tesly Model 3 Standard Range za 35 000 $ (bez dane).

Možnosť vrátenia vozidla ostáva

Napriek zmene pôvodného plánu ostane v platnosti jeho časť, ktorá sa týka možnosti vrátenia zakúpeného vozidla. Zákazník, ktorý si kúpi Teslu bez skúšobnej jazdy, má nárok na jej vrátenie do 7 dní alebo nájazdu 1 600 km, podľa toho čo nastane skôr. Aj naďalej však budú k dispozícii skúšobné jazdy v rámci showroomov, v rámci ktorých bude k dispozícii aj malý počet skladových vozidiel.

Aktuálne ceny sú platné do 18. marca, takže ak uvažujete o kúpe Tesly, teraz je ten správny čas.

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): Tesla

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nový Nissan Leaf e+ je v SR drahší ako jeho úvodná limitovaná edícia
Tesla zverejnila novú upútavku na Model Y tesne pred jeho predstavením
Predajcovia začínajú výrazne zdražovať Hyundai Kona Electric

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár