Tesla zvyšuje ceny svojich najpredávanejších elektromobilov po celom svete

2

Z viacerých kútov sveta prichádzajú informácie, že Tesla zvýšila ceny svojich najpopulárnejších elektromobilov, t.j. modelov 3 a Y.

Spoločnosť Tesla väčšinou svoje elektromobily zlacňovala. Tento trend sa však začal meniť v čase koronakrízy. A to zrejme z viacerých dôvodov, ako napr. zníženie ponuky v časoch vynúteného zastavenia výroby, problémy v dodávateľskom reťazci či prudko sa zvyšujúci dopyt.

No a k tomu pribudli aj rastúce ceny surovín. Tento rast pritom nedávno „boostovala“ aj vojna na Ukrajine. Nielen odborníci pritom logicky predpovedali ďalšie zvyšovanie cien elektromobilov, ktoré využívajú mnohé suroviny s prudko rastúcimi cenami.

Môže sa teda zdať, že aktuálne zvýšenie cien elektromobilov Tesla Model 3 a Model Y s tým môže súvisieť, ale samozrejme nemusí. Správy o ich zdražení pritom prichádzajú z celého sveta. Ecomento uvádza, že v Nemecku išli ceny Modelu 3 Long Range a Performance hore o 3 000 €. Tzn., že stoja 54 990 €, resp. 58 990 € s DPH.

V USA nebolo zvýšenie také markantné. Modely 3 a Y vo verzii Long Range zdraželi o 1 000 $ a rovnakého zvýšenia ceny sa dočkala aj Tesla Model Y Performance, uvádza Teslarati. Teraz tieto modely stoja 51 990 $, resp. 59 990 $, resp. 64 990 $ bez DPH.

CnEVpost zas hlási zdraženie v Číne o 10 000 RMB (cca 1 440 €). To sa týka Modelu 3 Performance (teraz po prepočte 50 400 €) a Modelu Y Long Range (teraz po prepočte 51 800 €) aj Performance (teraz po prepočte 57 300 €) s DPH.

Zákazníci si počkajú dlhšie

Viaceré krajiny tiež hlásia predlženie termínov dodania. To by mohlo teoreticky znamenať, že za rastom cien by mohol byť zvyšujúci sa dopyt, príp. „priškrtenie“ výroby, napr. vplyvom výpadkov v dodávateľskom reťazci. To sú však len špekulácie, keďže Tesla zvýšenie cien dlhodobo nekomentuje.

A čo Slovensko?

Čo sa týka Slovenska, ceny spomínaných modelov sa zatiaľ nezmenili. Na druhej strane, Model 3 a Model Y majú u nás nadpriemerne vysoké ceny (uvádzané bez DPH) aj bez zvýšenia.

tesla model 3 cena slovensko

Zdroj: Tesla

tesla model y slovensko cena

Zdroj: Tesla

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Model Y už aj pre Slovákov v rámci oficiálneho konfigurátora
Tesla Megapack je možné objednať aj „priamo“. Spoznali sme pritom ceny
Koľko stojí nabíjanie v sieti Tesla Supercharger pre iné autá a aké sú ceny v porovnaní so sieťami Ionity a Fastned?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Samozrejme, že zvýšenie cien Tesiel súvisí so zvýšením cien surovín, veď predvčerom museli v Londýne zavrieť niklovú burzu, lebo cena stúpla z marcovej ceny v 2021 16 tis. USD/t na 80 tis. USD/t. Napr. hliník, ktorý Tesla tiež veľmi používa, stál v marci 2021 2200 USD/t, dnes stojí 3498 USD/t. Cena elektriny v marci 2021 57 €/MWh, dnes je to 169 €/MWh… Škoda, že sa v článku špekuluje o tom, že Tesla s cenami špekuluje, do Teslamagazínu sa to ani nehodí a ak by Tesla špekulovala, tak by neposkytovala svoje patenty zdarma.

    „https://www…/
    https://www…/
    https://www…./“

  2. Tak, ako sa nám dnes rozpadá pred očami celý svet materiálnych, duševných a duchovných hodnôt, budeme musieť „špekulovať“ všetci …. Neberme preto toto označenie tu a dnes za nevhodné!

Pridajte komentár