Elektromobily Tesla budú cenovo dostupnejšie, hovorí Musk

0

Elon Musk upokojoval tých akcionárov Tesly, ktorí sa obávajú slabého dopytu po elektromobile Model 3. Podľa neho je spoločnosť na dobrej ceste k dosiahnutiu rekordného štvrťroka v rámci všetkých úrovní, ako aj budúcej prosperite. Jej elektromobily majú byť pritom cenovo dostupnejšie.

Šéf spoločnosti Tesla čelil v rámci výročného stretnutia akcionárov aj otázkam ohľadom dostatočného dopytu po státisícoch elektromobilov, ktoré chce spoločnosť vyrobiť v tomto roku. Niektorých pritom znepokojujú podstatne nižšie dodávky elektromobilov Tesla v Q1/2019 (- 31 %) v porovnaní s rekordným Q4/2018 či zvyšujúce sa úsilie konkurencie a investície Tesly do expanzie.

Muskova odpoveď v podstate nadviazala na prognózu z minulého mesiaca, kedy sa vyjadril, že Tesla je na dobrej ceste k dodaniu rekordného počtu elektromobilov. Doterajším maximom z Q4/2018 je pritom takmer 87 000 vozidiel.

V aktuálnom štvrťroku by však nemali byť rekordné len dodávky, ale aj ostatné úrovne. Tým mal Musk zrejme na mysli aj zisky. To by znamenalo, že Tesla sa chystá prekonať svoje doterajšie maximum, a to 312 mil. $. Dodal však, že je ťažké dosahovať rentabilné výsledky pri vysokom tempe rastu. Napriek tomu má dôveru v „pozitívne finančné toky“.

Kľúčom sú batérie

Tesla investorov ubezpečila, že potenciálny trh pre jej vozidlá je obrovský. Kľúčové však bude zabezpečenie dostatočného množstva batérií, aby bolo možné uspokojovať dopyt. A to aj po pripravovaných modeloch Tesla Model Y, Tesla Pickup a Tesla Semi.

Dôležitá bude podľa Muska „lokálna“ výroba batérií, ako aj celých vozidiel. Tesla už pomaly dokončuje svoju továreň v Číne, pričom do konca roka by mala zverejniť miesto výstavby európskej továrne. Z takejto miestnej výroby majú podľa neho profitovať aj zákazníci.

Vďaka lokálnej produkcii nebude musieť Tesla platiť clá, zjednoduší svoj dodávateľský reťazec a zníži náklady na dodávky vozidiel. Výsledkom toho majú byť cenovo dostupnejšie vozidlá.

Tesla by mohla aj ťažiť

K vyššej dostupnosti by pritom mohla napomôcť aj naznačená vlastná ťažba kovov, ktoré sú potrebné pri výrobe batérií. To by mohlo zásadne prispieť nielen k zníženiu ceny batérií, ale samozrejme aj cien vozidiel.

Zdroj: Reuters, titulná fotografia: Tesla

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla a Elon Musk ohrozujú „Aligátorov“ na trhu. Koľko peňazí je v hre?
Tesla pokračuje vo svojej misii aj vďaka spaľovacím autám
Zlepšila Tesla výrobnú kvalitu Modelu 3? Ako sú na tom najnovšie kusy?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár