Aké ďalšie elektromobily plánuje Tesla vyrábať v budúcnosti?

1

Počas nedávneho konferenčného hovoru spoločnosti Tesla so svojimi investormi padla zaujímavá a dôležitá otázka. Tá sa týkala budúcich modelov značky na ceste k ambicióznemu plánu vyrábať 20 mil. elektromobilov ročne do roku 2030. Čo sme sa dozvedeli?

Tesla podľa slov viceprezidenta spoločnosti pre automobilové inžinierstvo Larsa Moravyho v tejto súvislosti kladie veľkú dôveru v súčasné elektromobily Model 3, Model Y, Model S, Model X a chystané modely Cybertruck a „Model 2“, ale avizuje aj ďalšie rozširovanie portfólia.

Elektrický sedan Tesla Model 3 je už viac rokov po sebe globálny elektrický bestseller, pričom od jeho súrodenca, crossoveru strednej triedy Model Y, sa očakáva ešte väčší úspech. Ten by sa totiž podľa Tesly mohol stať najpredávanejším automobilom na svete bez ohľadu na pohon, a to už v roku 2023.

Tesla sa podľa Moravyho pritom nádeja, že niečo podobné ako modelom 3 a Y sa podarí aj ich novým vozidlám v rámci iných segmentov. A uviedol, že aby sa dostali ešte k väčším výrobným objemom, budú musieť rozšíriť svoje portfólio naprieč všetkými hlavnými segmentmi, ako sú malé a stredne veľké vozidlá, veľké sedany, „SUV-čka“ a nákladné vozidlá/pickupy. Spomenul tiež obrovský priestor pre robotaxi.

Ako sa dalo čakať, konkrétnejšie informácie v tomto smere sme sa nedozvedeli, preto si pripomeňme, aké modely elektromobilov Tesla doteraz spomenula či avizovala. Dnešný štvorlístok by mali v najbližšej dobe do roku 2023/2024 doplniť pickup Cybertruck, ťahač Semi, športiak Roadster 2 a ak sa nič nepokazí, stihnúť by to mohol aj kompakt (segment C/nižšia stredná trieda), ktorý sa zvykne označovať ako „Model 2„, aj keď Elon Musk vylúčil tento názov.

Ďalšie možné modely

Model 2 bude navrhnutý a vyrábaný v Číne, pričom by mal neskôr dostať „európskeho súrodenca“ (ďalší kompaktný model) navrhnutého a vyrábaného v Nemecku, ako avizoval Musk minulý rok. No a Tesla by si určite nemala nechať ujsť príležitosť v podobe trhu elektrických dodávok, ktorý má zdá sa obrovský potenciál. Elektrická dodávka/van sa pritom spomína už v „Master pláne II“ Elon Muska z roku 2016.

Tento druh vozidla neskôr šéf Tesly viackrát potvrdil. Naposledy sa pritom objavila neoficiálna informácia, že v rámci interného stretnutia manažérov spoločnosti Tesla padla zmienka aj o „Robo Van-e“ (zrejme autonómny elektromobil typu van), ktorý má byť zameraný na osoby so zdravotným postihnutím. A už predtým sa spomínali dodávky či vozidlá s väčšou prepravnou kapacitou v súvislosti s dopravnými systémami ďalšej Muskovej spoločnosti The Boring Company, ktoré by dodávala Tesla.

Nuž, sme veľmi zvedaví na rozširovanie nielen automobilového portfólia spoločnosti Tesla. Každopádne Tesla má aktuálne ešte veľa práce so zvyšovaním výrobných kapacít súčasných vozidiel a zavádzaním kapacít pre najbližšie chystané modely a ich batérie, takže na novinky o novinkách si budeme musieť počkať.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla hovorila aj tom, kedy máme očakávať menší elektromobil a nové štrukturálne batérie
Elon Musk hovoril o dodávke Tesla so solárnymi panelmi a vznášajúcom sa Roadsteri 2
Historický míľnik: Najpredávanejším autom v Európe sa stal po prvýkrát elektromobil

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. POZOR! Športovci nám hovoria: „Je ťažké dosiahnuť prvenstvo, ale ešte ťažšie udržať si ho“ !!! To platí aj o firmách, ktoré navyše od určitej veľkosti začnú trpieť „elefantizmom“, t.j. chorobami “ z nadrozmernosti“.
    Trpia tým napr. „mnohé“ súčasné veľké automobilky, ktoré kritizujú aj viacerí čitatelia Tesla magazínu v komentároch.

Pridajte komentár