Elektromobily Tesla po stránke bezpečnosti vychádzajú z reálnych scenárov a nie len zo štandardizovaných crash testov

0

Hovorí sa, že Tesly sú počítače na 4 kolesách. No a vďaka ich pokročilej softvérovej platforme, digitalizácii a technologickej výbave je možné neustále vylepšovať aj ich bezpečnostnú stránku. A to ďaleko nad rámec „hviezdičiek“ zo štandardizovaných bezpečnostných testov. Inžinieri Tesly totiž nevyvíjajú vozidlá tak, aby dosahovali najlepšie výsledky len v rámci pár crash testov organizácií ako Euro NCAP, ale aby boli čo najbezpečnejšie v rôznorodých reálnych situáciách.

Elektromobily Tesla v rámci rôznych štandardizovaných crash testov od autorít ako Euro NCAP či NHTSA patria minimálne k najlepším nielen v rámci svojich segmentov, ak už nie sú najlepšie. A to nie je náhoda.

Pokročila technologická výbava a „digitalizácia“ elektromobilov značky Tesla umožňuje zbierať ohromné množstvo relevantných dát z reálnej prevádzky celej cca 2-milónovej flotily, ktoré Tesla okrem iného používa aj na identifikáciu scenárov dopravných nehôd, vďaka čomu môže priebežne zvyšovať bezpečnosť svojich áut. A aktuálne nám o tom Tesla prezradila viac a ukázala aj zrážku Modelu Y s veľkým pickupom.

Tesla ide nad rámec „hviezdičiek“

Štandardizované crash testy ako Euro NCAP sú podľa inžinierov Tesly zrnkami piesku na pláži. V skutočnosti totiž nastáva veľké množstvo rôznorodých scenárov súvisiacich s dopravnými nehodami. No a Tesla vďaka pokročilému zbieraniu dát z reálnej prevádzky svojej približne 2-miliónovej flotily vie tieto scenáre identifikovať a prispôsobiť im návrh vozidla alebo zaviesť OTA upgrade systémov, ktoré súvisia s bezpečnosťou.

Na druhej strane, iní výrobcovia áut môžu svoje autá navrhovať tak, aby dosahovali najlepšie výsledky „len“ v rámci spomínaných pár druhov štandardizovaných crash testov. To môže pripomínať snahy o čo najlepšie emisné výsledky v rámci laboratórnych testov ako WLTP, pričom sa ukazuje, že v skutočnosti sú výsledky vo všeobecnosti horšie, a to aj výrazne. Tým však rozhodne nechceme povedať, že automobilky nemajú snahu robiť svoje autá čo najbezpečnejšími. Z hľadiska bezpečnosti totiž urazili kus cesty, pričom tomu napomáhajú aj neustále sa sprísňujúce štandardizované crash testy či nové technológie.

Množstvo zdokumentovaných nehôd elektromobilov Tesla naznačuje, že prístup Tesly nad rámec „hviezdičiek“ zo štandardizovaných crash testov prináša životu dôležité výsledky. Veď čo je lepším dôkazom, ako keď z totálne zničeného auta dokáže posádka vyliezť svojpomocne a nemá žiadne vážnejšie zranenia. Škoda len, že pri dopravných nehodách áut Tesla sa venuje hlavná pozornosť tomu, či haváriu spôsobil „Autopilot“, pričom mainstreamové médiá z toho zvyknú automaticky bez dôkazov obviňovať práve tento systém, ktorý takisto preukázateľne zvyšuje bezpečnosť vozidiel Tesla, keď sa používa tak, ako sa má.

Ako uvádzajú inžinieri Tesly, na základe zbieraných údajov z reálnej prevádzky vedia v rámci nehody určiť napr. presnú polohu sedadla a volantu, vedia či bol vodič pripútaný a na milisekundu presne poznajú, v ktorom okamihu sa aktivovali airbagy.

Tesla tiež uvádza, že štandardné crash testy skúmajú napríklad v rámci bočného nárazu bezpečnosť pri náraze do dverí. Dáta z reálnej prevádzky však ukazujú, že často dochádza k nárazom do iných bočných častí vozidla. Tesla nám pritom ukazuje príklad zrážky, ktorý zdá sa môže vychádzať zo situácie na križovatke, kedy jedno vozidlo po rozsvietení zeleného svetla semaforu začína vchádzať do križovatky, pričom z boku vo veľkej rýchlosti ho zasiahne druhé vozidlo, ktoré prechádza križovatkou na červenú.

Proces zvyšovania bezpečnosti

Vylepšovanie bezpečnostnej stránky elektromobilov Tesla prebieha v rámci viacerých procesov. Po identifikovaní možnej príležitosti pre zvýšenie bezpečnosti, sa urobia počítačové simulácie. Ich výsledok sa následne overuje v rámci reálnych crash testov v testovacom laboratóriu spoločnosti Tesla, ktoré je vybavené aj 17 vysokorýchlostnými kamerami.

tesla elektromobily bezpecnost

Zdroj: Tesla/video

Na základe získaných dát sa potom ukáže, či nové nastavenia na základe počítačových simulácií priniesli predpokladané výsledky aj v praxi. Ak áno, zistenia z crash testov sa následne opäť validujú. Až potom dochádza k upgradu bezpečnostných systémov, napríklad systému aktivácie airbagov prostredníctvom softvérovej aktualizácie na diaľku. Takže Tesla vylepšuje bezpečnostnú stránku aj vo vozidlách, ktoré už dávno predala. A to samozrejme zadarmo a bez nutnosti návštevy servisu.

Tesla pritom uvádza, že je stále v podstate len na začiatku nadobúdania znalostí na základe množstva zhromažďovaných dát. Takže je tu obrovský potenciál v rámci ďalšieho vylepšovania bezpečnosti jej elektromobilov.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Bezpečnostnú stránku Tesly Model 3 dokumentuje táto nehoda v rýchlosti 100 km/h
Vodič Modelu S po autonehode: „Tesla mi zachránila život!“
Tesla vydala správu o nehodovosti a požiaroch svojich elektromobilov

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár