Elon Musk: Tesla začne do 2 rokov dodávať elektromobily bez volantu

0

Automobily bez volantu nebudú už čoskoro len súčasťou filmov žánru sci-fi a futuristických konceptov. Podľa Elona Muska sa o to postará Tesla, pričom dodáva, že to budú vyžadovať spotrebitelia.

Tesla predstavila pred pár dňami plány ohľadom svojej siete „Tesla Network„, ktorá bude zahŕňať flotilu autonómne jazdiacich elektrických „taxíkov“. Do siete pritom budú môcť poskytnúť svoje vozidlá aj súčasní majitelia Tesiel, pričom tie im vraj dokážu ročne zarobiť až 30 000 $. A Tesla sa chystá tejto službe prispôsobiť aj dizajn svojich vozidiel.

Na systémoch plne autonómneho riadenia dnes pracuje viacero spoločností, medzi nimi aj Tesla. Tá však narozdiel od svojich konkurentov zvolila odlišnú stratégiu. Jej aktuálne vyrábané modely totiž už obsahujú hardvér, ktorý má po softvérovej aktualizácii umožniť využívanie plne autonómneho riadenia. A to vraj už budúci rok.

Vďaka tomu má byť podľa Elona Muska kúpa elektromobilu Tesla investíciu. Šéf Tesly totiž predpokladá, že po aktualizácii vozidiel, ktorá umožní plne autonómne riadenie, stúpne priemerná hodnota elektromobilov Tesla na 200 000 $.

A to z dôvodu, že takéto vozidlá budú môcť majiteľom v rámci Tesla Network samé zarábať peniaze, vďaka službe „Robotaxi„, čo je v podstate niečo ako robotizovaný Uber. Hovorí pritom, že jeden elektromobil Tesla môže zarobiť aj 30 000 $ ročne a celkovo najazdiť až 1 600 000 km.

Jednoduchá zmena

Tesla už stihla predstaviť aj dizajn interiéru bez volantu (viď titulný obrázok). Ten nie je nijako prekvapujúci. Ide o kabínu Tesly Model 3 bez volantu, pričom vďaka pôvodnému minimalistickému návrhu vyzerá plne symetricky a „továrensky“. Elon Musk pritom hovorí, že jednoducho odoberú volant a otvor na palubnej dosky zakryjú.

To bude platiť pre už existujúce vozidlá. Vozidlá Tesla bez volantu však majú začať schádzať priamo z produkčných liniek, a to do 2 rokov. Tie tak budú prispôsobené službe Robotaxi priamo od výroby. Musk dodáva, že bude existovať prechodné obdobie, v rámci ktorého budú vozidlá v sieti disponovať volantom.

Demontáž na požiadanie

Keď to však regulačné úrady umožnia, Tesla začne vyrábať flotilové elektromobily bez volantu. Na požiadanie zákazníkov pritom demontuje volant z bežných vozidiel. Musk v tejto súvislosti hovorí, že odstránenie volantu budú vyžadovať samotní spotrebitelia, nakoľko „tí nebudú chcieť, aby ľudia riadili tieto 2-tonové mašiny na smrť“. Šéf Tesly je tak zjavne hlboko presvedčený o tom, že ich autonómny systém dokáže riadiť vozidlá ďaleko bezpečnejšie ako ľudia.

Zdroj: Electrek, titulná fotografia Tesla

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektromobily Tesla budú zrejme vedieť “vyhadzovať smerovky” automaticky
Slovák, ktorý šéfuje vývoju Tesla Autopilot, hovorí o pokrokoch a neurónovej sieti
Paradox: Tesla údajne na chvoste vývoja autonómneho riadenia, má však najväčšiu dôveru spotrebiteľov

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár