Generálporučík z Centra pre budúcnosť a koncepcie U.S. Army, Eric Wesley, uviedol, že ich čaká nevyhnutná transformácia smerom k elektromobilite. Elektrické vozidla majú podľa neho priniesť viacero výhod v porovnaní so spaľovákmi. Spomína pritom aj vozidlá značky Tesla.
Americká armáda sa snaží svoje brigády poháňať elektrickými a hybridnými zdrojmi, aby sa zbavila bremien v podobe paliva a jednorázových batérií, ktoré obmedzujú ich mobilitu či dosah a zaťažujú logistický reťazec. Wesley pritom priznáva, že sú v rámci elektrifikácie pozadu, v porovnaní s niektorými inými národmi, ktoré využívajú elektromobily.
V tejto súvislosti hovorí, že by mohli jednoducho nakúpiť vozidlá Tesla, avšak musia premýšľať vo veľkom. Takže náklady by boli obrovské. Z tohto dôvodu je preto potrebné, aby prebehla elektrifikácia postupne. Uvedomujú si pritom, že je nutné vybudovať flotilu, ktorá je viac závislá od elektrickej energie ako fosílnych palív.
Wesley hovorí, že cely priemysel prechádza na „elektrinu“, takže armáda bude musieť urobiť to isté alebo riskovať problémy so zdrojmi a dodávateľskými reťazcami. Rizikom má byť v budúcnosti najmä možná nedostupnosť náhradných dielov pre fosílne vozidlá či ich zvyšujúce sa ceny.
Elektromobily majú priniesť množstvo výhod
Elektrifikácia má podľa generálporučíka z Centra pre budúcnosť a koncepcie U.S. Army umožniť prístup k ľahko dostupnej energii distribuovanej nielen pre elektrické vozidlá, ale aj pre všetky možné systémy, ktorými sú vybavení.
Wesley tiež hovorí, že elektromobily Tesla majú len niekoľko desiatok pohyblivých častí, zatiaľ čo v prípade spaľovákov sú ich tisíce. Dodáva, že časti elektrických áut sú modulárne a netrpia poškodeniami vplyvom vzájomnej interakcie. Kazia sa preto jednotlivé kusy, ktoré sa dajú jednoducho vymeniť.
Takže napr., ak by sa pokazila batéria nejakého dôležitého vozidla, mohla by byť nahradená batériou menej podstatného vozidla, ak by mali vozidlá podobné či rovnaké batérie. Ďalšou výhodou elektromobilov v rámci armádneho využitia by malo byť to, že sú tiché a zanechávajú nízku tepelnú stopu, vďaka čomu je menšia šanca, že budú odhalené nepriateľom.
Generálporučík americkej armády tiež hovorí, že aj keď bude prechod na elektricky poháňané brigády veľmi nákladný, jednotkové náklady by mali byť výrazne nižšie ako v prípade brigád závislých od fosílnych palív.
Mnohí si určite v súvislosti s „elektrifikovanou armádou“ kladú otázku, ako budú brigády svoje elektromobily nabíjať. Jedným z riešení by mohli byť mobilné jadrové reaktory, na ktorých už americká armáda pracuje.
Zdroj: Defensenews, titulná ilustračná fotografia: SS Custom
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Americká armáda testuje elektrickú „kolobežku“ s cenou automobilu
Americká vojenská agentúra predstavila elektrický pohon integrovaný priamo do kolesa
Vývojár batérií Tesla je nadšený z novej armádnej technológie batériových článkov
6 komentárov
To určite to sú také keci že koniec elektrická armáda jasné tak vo sne
Ale si to predstav. Napadnes susednu krajinu, ta vypne elektriku a útočiaca armáda ostane stat:) bolo by to veľmi smiešne..
V článku sa jasne píše, že budú mať svoje mobilné zdroje.
Budu musieť byť ozaj veľké, aby postup nedrzovali x hodín na nabíjanie…aktualne je to čistý nezmysel, skôr niekto v armáde musel vykázať nejakú akože činnosť, tak narýchlo „zbastlili“ takýto nezmysel aby sa videlo ako sa tvrdo pracuje.
Ale no tak, chlapci… Armáda predsa musí držať krok s dobou.
Inak by predsa vojaci stále jazdili na koňoch. Alebo?
………… a je to tu !!! Kedysi bolo veľkou urážkou, keď niekto povedal: „To je chlap na baterky“ !!! Teraz si to zlizne armáda 🙂 !!! Ak budú „zelené mozgy“ hľadať riešenia a zapoja aj „nezelené“ mozgy, mohlo by to nakoniec viesť k pozitívnym a pre všetkých užitočným riešeniam ! Nechajme ich nech sa činia!!!