Majiteľ Tesly Model 3 ťaží kryptomeny prostredníctvom svojho auta. Má to zmysel?

1

Ako sa hovorí, elektromobily Tesla sú „počítače na kolesách“. Niektorí si preto povedali, že ich použijú na ťažbu kryptomien ako bitcoin. Na trh pritom smeruje aj elektromobil Daymak Spiritus, ktorý bol navrhnutý tiež s ohľadom na jednoduchú ťažbu kryptomien.

Siraj Raval urobil zo svojej Tesly Model 3 z časti stroj na ťaženie kryptomien ako ethereum a bitcoin, upozornil web Teslarati na základe článku od CNBC. Používa pritom počítač Mac Mini s bezplatným ťažiarskym softvérom, ktorý je prostredníctvom invertora napájaný z 12V palubnej zásuvky. Raval tiež „hackol“ systém Tesly a používa výpočtový výkon jej procesora.

Hardvér Tesly však nie je dostatočný na zmysluplné ťaženie kryptomien, preto Raval používa aj externé grafické procesory/karty (GPU), ktoré sú umiestnené v predom kufri jeho elektromobilu Tesla Model 3 a napájané trakčnou batériou. Raval teda musel vykonať viacero „úprav“.

Minulý rok mal podľa vlastných slov takto zarobiť 400 až 800 $ mesačne. Otázkou však môže byť, či sa to v konečnom dôsledku oplatí. Spomínané zásahy totiž nemusia ísť ruka v ruke so záručnou politikou spoločnosti Tesla a nadmerné vyťažovanie komponentov vozidla môže viesť k ich predčasnému opotrebeniu.

Každopádne Raval tvrdí, že tento spôsob ťažby kryptomien (ethereum a bitcoin) je oveľa rýchlejší a energeticky efektívnejší. Zarobené peniaze chce pritom použiť aj na údržbu a upgrady vozidla či jeho nabíjanie. V budúcnosti má tiež v pláne zarábať v rámci siete Tesla Network, ak sa Tesle podarí spustiť službu Robotaxi, čo je niečo ako robotizovaný Uber používajúci autonómne jazdiace vozidlá bez vodiča.

Niektorí to spochybňujú

Objavili sa tiež hlasy, ktoré spochybňujú Ravalovu metódu ťaženia kryptomien z hľadiska efektivity. Napr. Chris Allessi z KmanAuto pochybuje o ziskovosti. A to v kontexte opotrebenia vozidla a stúpajúcej náročnosti ťažby bitcoinov, a to aj prostredníctvom výkonnejšieho ťažiarskeho systému ako používa Raval.

Nuž, neviem zhodnotiť, či sa to oplatí alebo nie, zaujímavé ale napr. je, že kanadská spoločnosť Daymak vyvíja elektromobil, ktorý je prispôsobený na ťažbu kryptomien. Na svojom webe ohľadom tejto záležitosti Kanaďania píšu, že pripravovaný model Daymak Spiritus bude obsahovať systém Daymak Nebula, ktorý:

„Umožní ťažiť kryptomeny a zarábať peniaze, keď je vozidlo zaparkované, ako aj používať prístrojový panel vozidla na správu, odosielanie a prijímanie kryptomien na cestách.“

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla pozastavila platby bitcoinom. Dôvod je v súlade s jej misiou. A čo dogecoin?
Tesla zarobila predajom Bitcoinu 101 mil. $ a chce byť aj „AI robotickou“ spoločnosťou
Tesla nakúpila Bitcoin za 1,5 miliardy $ a umožní platby touto kryptomenou

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

 1. Áno, má to zmysel. Siraj Raval si tým robí reklamu, alebo chce byť zaujímavý , alebo čo. Iný zmysel – asi ťažko.
  Veci by sa zrejme mali používať na to, na čo boli určené. A nie prerobiť napríklad rýchlovarnú kanvicu na prietokový ohrievač a podobne.
  Jeden kamarát, ktorý pracoval v „počítačovej firme“ (predávali hardvér aj softvér), už dávnejšie rozprával (zrejme to bol vtip,ale…), že jedna pani si kúpila počítač, ešte ten klasický stolný a po čase reklamovala, že sa jej na počítači pokazil držiak.
  Všetci si lámali hlavu, aký je na počítači držiak, tak tam vycestoval servisný technik presne s tou otázkou „aký držiak sa vám to pokazil?“
  „No predsa ten držiak na kávu, už sa nedá zasunúť. “
  Bola to vysúvacia mechanika na CD/DVD…

Pridajte komentár