Príde menší elektromobil „Tesla za 25 000 $“ na trh pred robotaxi?

5

Nedávno sa objavilo viacero správ ohľadom cenovo dostupnejšieho elektromobilu Tesla, ktoré sa dávali do súvislosti s ďalším plánovaným modelom od spoločnosti Elona Muska, ktorým je vozidlo určené pre robotaxi, resp. so zavedením platformy pre robotaxi. Vedúci Tesly pre vzťahy s investormi, Martin Viecha, však následne uviedol veci na pravú mieru.

Pri súčasných cenách elektromobilov mnohí úplne pochopiteľne čakajú na cenovo dostupnejšie elektromobily. A lacnejší elektromobil nám sľúbila aj Tesla. Elon Musk v septembri 2020 uviedol, že „Tesla vyrobí presvedčivé elektrické vozidlo s cenou 25 000 $ (poznámka: zrejme bez DPH), ktoré je tiež plne autonómne.“ A dodal, že na trh príde približne za 3 roky.

Dnes sa však zdá, že ani tento termín Tesla nenaplní. Šéf Tesly začiatkom tohto roku totiž uviedol: „Momentálne nepracujeme na aute za 25 000 $. Ale v určitom bode budeme. Momentálne toho máme na tanieri dosť. Úprimne povedané, príliš veľa.“

Namiesto lacnejšieho elektromobilu Tesla, ktorý sa zvykne v médiách nazývať aj ako Model 2 (Musk tento názov ale vylúčil), sme sa v tomto roku dočkali viacerých významných zvýšení cien elektromobilov Tesla. Na to Musk v júli reagoval slovami, že ich ceny sú na zahanbujúcej úrovni (zrejme zahanbujúco vysoké), upozornil web Autonews. Šéf Tesly pritom dodal, že to bolo spôsobené mnohými šokmi v dodávateľskom reťazci a šialenou infláciou.

Nadšenie bolo zrejme predčasné

Po spomínanom zdražovaní teraz mnohých o to viac zaujíma, ako je to so sľúbeným cenovo dostupnejším elektromobilom Tesla, ktorý by sa mal zaradiť do segmentu C (nižšia stredná trieda). Preto veľmi zarezonovala správa portálu Business Insider, ktorá sa odvolávala na informácie od účastníka technologickej konferencie spoločnosti Goldman Sachs, na ktorej mal Martin Viecha prezentovať plány spoločnosti Tesla. V správe sa okrem iného spomínalo, že Tesla potrebuje lacnejší elektromobil ešte predtým, ako zavedie službu robotaxi.

Sériová výroba vozidla určeného pre robotaxi sa má pritom podľa Muska začať do roku 2024. Takže mnohé médiá informovali, že lacnejšej Tesly by sme sa mohli dočkať už pomerne onedlho. Viecha však následne uviedol, že nikdy nehovoril o príchode lacnejšieho modelu pred zvadením platformy robotaxi v roku 2024. Takže zrejme stále platí, že cenovo dostupnejší elektromobil nie je aktuálne pre Teslu témou dňa.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Najlacnejšia Tesla Model Y je už dostupná aj v EÚ. „Na Slovensku“ sa oplatí
Tesla značne zdražuje „autonómne riadenie“ FSD. Bude raz stáť 100 000 $?
Tesla: Nový elektromobil pre robotaxi už v roku 2024, roboti budú hodnotnejší ako automobilová divízia

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

 1. Všetci toho máme „nad hlavu“, nielen TESLA a iní výrobcovia! Lacnejšie už všetko bolo, teraz bude všetko, aj to doteraz lacnejšie, stále len drahšie a drahšie! Nuž je to smutné konštatovanie !!! …

  • Nikdy nie je nič stále, ani stúpanie cien nebude stále, experti hovoria, že asi v polovici budúceho roka by sa inflácia mala vrátiť na cca 2 %.

   • hehe a čo si myslíš s čoho sa to bude vyrábať zo vzduchu ? v Eu a jeho zlenomozgovom vedení o už dávno jebe
    afrika sa začína buriť a kolonie o chvilu zaveu kohutoky na lacne materily, z východu nič nechceme .
    tak tu podochneme , hladom , zimou a pracháči si odletia aj tak do teplých krajín

Pridajte komentár