Elon Musk diskutoval o elektrickom lietadle. Pôjde do toho s Teslou?

1

Elon Musk hovorí o elektrickom nadzvukovom lietadle už od roku 2012. Aktuálne sa pritom rozhovoril o časovom horizonte možného príhodu „životaschopných“ elektrolietadiel. Dočkáme sa elektrického lietadla Tesla?

Ako sme už spomenuli v úvode, Elon Musk má na mysli elektrické lietadlo už minimálne 7 rokov. Jeho prvé koncepcie mal pritom hotové v roku 2014. A minulý rok sa nechal počuť, že už má vypracovaný aj návrh takéhoto lietadla.

To má byť schopné letu nadzvukovou rýchlosťou v obrovských výškach, ako aj kolmého vzletu a pristátia. Išlo by teda o tzv. VTOL. Musk minulý rok priznal, že o „svojom“ e-lietadle premýšľa pomerne často, hovoril o ňom však len s priateľmi a partnerkami.

Šéf spoločností Tesla či SpaceX aktuálne v rámci „Twitter diskusie“ povedal, že už dnes sú možné elektrické lietadlá, avšak s dosť obmedzeným doletom. To sa má však podľa neho zmeniť v najbližších rokoch, a to vďaka vyššej energetickej hustote batérií.

Efektívne e-lietadlo za cca 5 rokov

Dodal, že dnes má letecké palivo kerozín, ktoré sa využíva v prúdových lietadlách s reaktívnymi motormi, oveľa vyššiu energetickú hustotu ako batérie. Na druhej strane sú však elektromotory ľahšie a elektrická energia sa prevádza na pohyb lepšie než v prípade spaľovacích motorov.

Pred 10 rokmi Musk vypočítal, že na porazenie kerozínových motorov v letectve budú potrebné batérie s energetickou hustotou okolo 400 Wh/kg. Špičkové batérie pritom dnes dosahujú hodnoty niečo málo cez 300 Wh/kg. Podľa neho by sme sa mali dočkať hustoty 400 Wh/kg za cca 5 rokov.

Elektrické lietadlo Tesla?

Po spomínanej diskusii mnohí začali špekulovať, či by mohla Tesla vyrábať elektrické lietadlá, resp. „Muskovo“ nadzvukové e-VTOL lietadlo. To sa nám však javí v najbližších rokoch ako nezmysel. Tesla potrebuje v prvom rade stabilizovať svoje podnikanie v rámci vozidiel a energetických produktov, pričom v najbližšej dobe sa chystá priniesť na trh crossover Tesla Model Y, pick-up „Pickup“, ťahač Semi a športiak Roadster 2.

Zabezpečiť pritom musí dostatok batérií, lokálnu výrobu minimálne na kontinentálnej úrovni či masovú výrobu a inštaláciu solárnych striech a panelov. Takže ak by sa Tesla predsa len raz rozhodla vyrábať elektrické lietadlo, tak skoro to pravdepodobne nebude.

Navyše Musk by mohol realizovať jeden zo svojich snov aj prostredníctvom aerokozmickej spoločnosti SpaceX. V rámci SpaceX pritom plánuje extrémne rýchlu medzikontinentálnu raketovú prepravu osôb „City-to-city travel by rocket„.

V tomto smere tiež prichádza do úvahy aj spolupráca oboch spomínaných Muskových firiem. Veď tie sa mohli v rámci vývoja a výroby elektrického lietadla vzájomne dopĺňať.

Zdroj ilustračnej titulnej fotografie: Eviation

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Môže nahradiť raketa Elona Muska tradičné aerolinky?
Tesla by mohla vyrábať elektrobicykle, hovorí Elon Musk
Slovenský Aeromobil predstavil koncept lietajúceho auta s e-pohonom

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Ja sa síce týmto veciam rozumiem ako krokodíl do basketbalu (je to iba modernejšia verzia vyjadrenia „ako hus do piva“), ale čo takto použiť vodík? Palivový článok je predsa len asi trošičku prihrubý a priťažký, vhodný do osobákov, náklaďákov, lodí, bagrov atď., ale žeby na priamy reaktívny pohon so splodinami H2O a nič viac?

Pridajte komentár