Elon Musk sa nedávno vyjadril aj na tému elektrického lietadla

0

Elon Musk sa zaoberá myšlienkou elektrického lietadla už od roku 2012. Čo o svojom pláne v tejto oblasti povedal naposledy?

Musk nie je len businessmanom, top manažérom či vizionárom. Sám seba vidí predovšetkým ako inžiniera. Veď sám navrhol napríklad koncepciu dopravného systému Hyperloop a ako inžinier sa podieľa aj na činnostiach súvisiacich s vývojom rakiet SpaceX.

Nemôže teda prekvapiť, že má vypracovaný návrh elektrického lietadla. V roku 2018 povedal, že o „svojom“ e-lietadle premýšľa pomerne často, hovorí o ňom však len s priateľmi a partnerkami. To má byť schopné letu nadzvukovou rýchlosťou v obrovských výškach, ako aj kolmého vzletu a pristátia. Išlo by teda o tzv. VTOL.

O elektrickom lietadle hovoril Musk aj koncom minulého mesiaca, a to v rámci podcastu Third Row Tesla, upozorňuje portál Cleantechnica. Povedal pritom, že výroba elektrických lietadiel je úplne niečo iné ako produkcia áut, solárnych panelov a batériových úložísk Tesla.

„Myslím, že je neuveriteľne náročné uviesť do výroby lietadlo a splniť všetky regulačné požiadavky po celom svete. Je to veľmi ťažké. Neexistujú žiadne automobilové spoločnosti, ktoré sú zároveň lietadlovými spoločnosťami,“ povedal Musk. Na otázku, či má v úmysle vyrábať elektrické lietadlo odpovedal, že vlastne nie.

Zrejme neskôr

Avšak ako uvádza Fossbytes, nie sa týka bližšieho časového horizontu. Elektrické lietadlo by si totiž podľa Muska vyžadovalo preskočenie dôležitejších vecí, ako posunutie elektromobilov vpred, vybudovanie dopravného systému Hyperloop, zvýšenie výrobných kapacít na solárnu strechu a Powerwall, či uvedenie cenovo dostupnejšieho elektromobilu na trh.

Dodal, že celá doprava bude elektrická, s výnimkou rakiet a že elektrické lietadlo typu VTOL by mohlo prísť v budúcnosti, keď naplnia iné dôležitejšie úlohy.

Jeden z účastníkov diskusie pritom v rámci rozhovoru o elektrickom lietadle povedal, že to vyzerá tak, že s finančnou pomocou by mohli investovať viac do výskumu a vývoja. Na to však Musk odpovedal, že to takto nefunguje, resp. jedine len v prípade, že by existovala továreň na výrobu vynikajúcich inžinierov.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Aviation.co

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Slovenský Aeromobil predstavil koncept lietajúceho auta s elektrickým pohonom
Rolls-Royce má lietadlovú batériu s najvyššou energetickou hustotou na svete
Hyundai a Uber predstavili elektrický lietajúci „taxík“ pre mestskú mobilitu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár