Tesla urobí z 50 000 domácností najväčšiu virtuálnu elektráreň na svete

0

Tesla sa chystá vytvoriť ďalší svetový rekord. Pripravuje totiž najväčšiu virtuálnu elektráreň. Tá vznikne vďaka 50 000 prepojeným domácnostiam, v rámci ktorých spoločnosť osadí svoje solárne panely a batériové úložiská Powerwall. Ich spoločná kapacita dosiahne úroveň veľkých plynových či uhoľných elektrární.

Tesla nedávno vybudovala v Austrálii najväčšiu Li-Ion batériu sveta, ktorá pozostáva z priemyselných úložísk Powerpack. Jej výkon dosahuje 100 MW, kapacita je 129 MWh. Tieto čísla však pomerne čoskoro zošednú. Tesla totiž vytvorí prepojením 50 000 domov vybavených solárnym systémom spoločnosti najväčšiu virtuálnu elektráreň sveta. Tá vďaka solárnym panelom (5 kW – 1 inštalácia) a batériovým úložiskám Powerwall 2 (13,5 kWh – 1 ks) dosiahne neuveriteľný výkon 250 MW a kapacitu na skladovanie elektrickej energie v objeme 650 MWh. To je podobná kapacita, ako dokáže poskytnúť veľká plynová či uhoľná elektráreň.

tesla elektraren solar energy powerwall 2 solar roof

Zdroj: Tesla

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla a SolarCity vybudovali v Pacifiku solárny ostrov
Diamantová batéria z rádioaktívneho odpadu má životnosť 5730 rokov
Wind Tree je umelý veterný strom s turbínami namiesto listov

Významný ekologický a ekonomický aspekt

Množstvo uloženej energie tak bude pochádzať z „čistých“ obnoviteľných zdrojov. Zvyšok kapacity vykryje bežná sieť, avšak len v čase, kedy je to ekonomicky najvýhodnejšie. Tzn., že voľna kapacita úložiska Powerpack 2 sa bude nabíjať z bežnej elektrickej siete len vtedy, keď bude cena za odber elektrickej energie najnižšia. A naopak, využívať sa bude v špičke, kedy je zas cena najvyššia. Rovnakým spôsobom funguje aj spomínaná najväčšia Li-Ion batéria sveta. Tej sa podarilo len za pár týždňov prevádzky ušetriť cca 650 000 eur.

Austrálska vláda hovorí, že projekt sa už testuje v rámci 1 100 domácností. Celý systém pozostávajúci z 50 000 domov by mal byť dokončený do roku 2022. Na projekt je vyčlenených 32 miliónov dolárov.

Zdroj: electrek.co

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár