Prínosy spoločnosti Tesla v oblasti štátnych príjmov, zamestnanosti, platov atď. | ŠTATISTIKY

0

Úspech a popularita sa neodpúšťajú, a tak Tesla čelí rôznorodej kritike, často úplne neoprávnene. Tá sa týka aj poberania štátnych dotácií. Aj z tohto dôvodu si dala kalifornská spoločnosť vypracovať analýzu, ktorá skúma jej prínos v oblasti štátnych príjmov, zamestnanosti, platov, dodávateľského reťazca a predajných aktivít.

O vypracovanie štúdie ekonomického prínosu Tesly sa postarala renomovaná agentúra IHS Markit. Jej analýzy priniesli skutočne zaujímavé čísla. Vďaka spoločnosti Tesla natieklo do štátneho rozpočtu domovskej Kalifornie 5 miliárd dolárov, pričom sa v minulom roku postarala o podporu 51 613 pracovných miest.

Prínosy v oblasti zamestnanosti a platov

  • Ako sme už uviedli, Tesla mala v roku 2017 na „svedomí“ celkovo 51 613 pracovných miest. Spoločnosť z toho priamo zamestnávala 20 189 ľudí. O zvyšných 31 424 sa postaral dodávateľský reťazec Tesly a predajné aktivity.
  • Tesla vyplatila svojim zamestnancom v minulom roku v rámci miezd celkovo 2,1 miliardy dolárov.
tesla ekonomika zamestnanost

Zdroj: IHS Markit

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Miliardár maďarského pôvodu George Soros investoval milióny do spoločnosti Tesla
Neuveriteľné! Tesla vybuduje v priemere 1 nabíjaciu stanicu Supercharger denne
Tesla zverejnila novú videoprezentáciu. Je v nej aj záhadný model!

Prínosy v oblasti obchodných aktivít a pridanej hodnoty

  • Kalifornská ekonomika si polepšila priamo vďaka Tesle o 4,1 miliardy dolárov. 2 miliardy dolárov vyplatila Tesla svojim priamym dodávateľom, ktorých bolo celkovo 2 650 (priemerne 750 000 dolárov na jedného).
  • Na úrovni HDP si štát vďaka Tesle polepšil o 5,1 miliardy dolárov (Tesla – 2 mld., dodávatelia a obchodné aktivity – 3,1 mld.).
  • Tesla pomohla stimulovať predajnú aktivitu, ktorá vygenerovala v rámci štátu Kalifornia 5,5 miliardy dolárov.
tesla ekonomika zamestnanost

Zdroj: IHS Markit

Štátne príjmy

  • Tesla vyplatila v roku 2017 priamo svojmu domovskému štátu a miestnym daňovým úradom 328 miliónov dolárov.
  • Ďalších 345 miliónov dolárov priniesol dodávateľský reťazec prvého stupňa na úrovni štátnych príjmov a 452 miliónov na federálnej úrovni.

tesla ekonomika zamestnanost

Tesla dostala iba zlomok dotácií…

Ako sme už spomínali, Tesla bola cieľom kritiky kvôli poberaniu štátnych a federálnych dotácií. Skutočnosť však dokumentuje porovnanie výšky dotácií s inými automobilkami v krajine.

Podľa organizácie Good Jobs First si Tesla polepšila o 2,4 mld. dolárov, zatiaľ čo Fiat/Chrysler o 17,5 mld., Ford o 27,5 mld. a GM o 50 mld. dolárov. Navyše treba zdôrazniť, že dotácie sa vzťahovali vo veľkej miere na podporu nízkouhlíkovej dopravy.

Zdroje: Electrek, Electrek 2IHS Markit

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár