Americká nadnárodná investičná banka Morgan Stanley zverejnila analýzu, v ktorej dáva spoločnosti Tesla obrovský kredit v oblasti umelej inteligencie. Superpočítač „Tesla Dojo“ má byť pritom veľkým prínosom na ceste k obrovskej trhovej hodnote Tesly. A k tejto analýze sa krátko vyjadril aj Elon Musk.
Tesla v júli oznámila, že spustila výrobu superpočítačov Dojo, ktoré sa špecializujú na tréning neurónových sietí. O niečo neskôr Elon Musk predviedol úplne novú verziu systému autonómnej jazdy Full Self-Driving V12 (FSD V12). Mnohokrát pritom zdôraznil, že vozidlo vďaka nej po novom jazdí na základe umelej inteligencie, ktorá prostredníctvom neurónových sietí získava poznatky z videí, ktoré cez svoje štandardne integrované kamery zaznamenáva flotila bežne jazdiacich elektromobilov Tesla.
Tzn., že vozidlo sa neriadi na základe pravidiel zapísaných v zdrojov kóde, ale vychádza z toho, ako v realite jazdia vodiči na svojich elektromobiloch Tesla. A práve to je najväčší prínos novej verzie systému autonómneho riadenia FSD V12.
V jeho prípade je kľúčovým tréning AI, resp. strojové učenie na základe spomínaných videozáznamov reálnych jázd. Na spracovanie obrovského množstva dát z kamier a tréning autonómneho riadenia je pritom potrebný obrovský výpočtový výkon. A práve ten by mali zabezpečiť superpočítače Dojo, ktoré navrhla Tesla špeciálne pre túto činnosť.
Dojo ako katalyzátor robotaxi a SaaS
Tím Adama Jonasa z Morgan Stanley, ktorý sa špecializuje na globálny výskum v oblasti automobilov a zdieľanej mobility, považuje Dojo za katalyzátor, vďaka ktorému sa príjmy zo softvéru a služieb stanú najväčším zdrojom hodnoty spoločnosti Tesla, vyplýva z analytickej správy, na ktorú upozornil Alex Voigt.
Tým sa podľa Morgan Stanley pre Teslu „otvárajú nové adresné trhy, ktoré ďaleko presahujú predaj vozidiel
za fixnú cenu“. Tím Adama Jonasa pritom verí, že Dojo môže Tesle pridať na trhovej hodnote až 500 mld. $, čo je takmer toľko, ako aktuálna spoločná trhová hodnota 4 najhodnotnejších automobiliek s výnimkou Tesly. Dojo má pritom zabezpečiť rýchlejšiu mieru prijatia služieb typu robotaxi a „SaaS“ (softvér ako služba).
Morgan Stanley na základe svojej aktuálnej analýzy tiež zvýšil cenový cieľ akcií spoločnosti Tesla z 250 na 400 $/akcia v horizonte najbližších 12 mesiacov. To by znamenalo, že Tesla by sa veľmi priblížila svojmu doterajšiemu historickému maximu. Aktuálne sa pritom pohybuje cena akcie okolo 270 $, keď zrejme aj, či najmä vďaka správe od Morgan Stanley si dnes polepšila cca o 9 % (platí v čase písania článku), a to z predchádzajúcich 248,50 $.
Čo na to Elon Musk?
Na správu od Morgan Stanley v krátkosti zareagoval aj šéf spoločnosti Tesla, Elon Musk. Ten prostredníctvom príspevku cez svoju sociálnu sieť X uviedol nasledovné: „Takmer všetka hodnota Tesly bude z dlhodobého hľadiska pochádzať z umelej inteligencie a robotov, a to v prípade vozidiel aj humanoidov.“
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Predaje áut sa dramaticky prepadnú vplyvom elektromobility a autonómneho riadenia, predikuje Tony Seba
Elon Musk: „Elektromobil Tesla môže zarobiť majiteľovi v rámci Robotaxi až 30 000 $ ročne“
Tesla môže vďaka Robotaxi dominovať biliónovému trhu s mobilitnými službami, tvrdí Ark Invest
Tesla predstavila „super-čip“, vďaka ktorému by mohla postaviť najvýkonnejší superpočítač sveta – Dojo
ODBER NOVINIEK
12 komentárov
Potrebuje superpočítač, aby mohol študovať neurónové siete? Viem, že robí aj v oblasti umelej inteligencie a šéfuje tomu Slovák. Možno hľadajú s tým superpočítačom odpoveď na otázku „čo je to Láska“, iba na nej totiž ako-tak funguje náš svet. Načo inak by im to bolo? Chcú predsa zlepšiť svet, či? Iba ak by chceli vybudovať nový svet založený na nenávisti. Ale to hádam nie, veď preto sa presťahoval z Južnej Afriky do USA (ako Karpathy) a v USA by tak určite nerozmýšľali… Musím pozrieť, čo hovorí na túto tému UI, tá je predsa nemenná a neomylná.
Ja si chcem od tohoto Juhoafričana kúpiť niečo, čo môžem ovládať ja, a nie niečo, čo môže ovládať mňa. Napríklad dopravný prostriedok, ktorí neporušene dopraví moju telesnú stránku z bodu A do bodu B.
Z toho Cybertrucku vyhoď všetku elektroniku a bude to pre mňa dočasne ideál.
Skrátiš výrobný čas, klesnú náklady a predáš ich min.2xtoľko.
Ďakujem
ty si doma asi hubu moc neotvoris, ze? 🙂 a o CT nemaj obavy, bude mat taky odbyt, ze ich nebude stihat vyrabat 😉
Máš pravdu, moja žena je konzervatívna žena, žiadna progresívna … Takže to nemám ľahké, naozaj 🙂 Ak si ženská, kľuďne ma príď pofúkať.
A o CT strach nemám, je to podľa mňa super dizajn, materiály a pohon. Ostatné by som „vykuchal“. Predávať sa aj tak bude ako teplé rožky.
Dobre si ho posadil na zadok !!! 🙂 On len zapára do druhých! Vlastné myšlienky nemá, a to už vôbec nemožno hovoriť o istom vtipe či duchaplnosti ….. Čau „kolega“! 🙂
No jo, Dojo bude vedieť každý náš „krok“. Toto veľmi nechcem. Už aj teraz o mne vedia až príliš veľa (mobily, platobné karty, kamery na každom rohu a už aj nové ICE autá hlásia kopec vecí). Ale vieme sa tomu brániť, keď sa všetko prezentuje ako výhoda?
Kto má čisté svedomie, nemusí sa báť. Vďaka kamerovým systémom sa podarilo vyriešiť stovky vrážd, zavedenie digitálnych mien a zrušenie hotovosti by znemožnilo pranie špinavých peňazí – zločin by sa prestal vyplácať. Preto je proti kamerám a digitálnym menám hlavne organizovaný zločin.
Superpočítače a ich umelá inteligencia môžu v blízkej budúcnosti extrémne urýchliť náš technický pokrok. Objavia sa veci a technológie, ktoré nám dajú viac energie, možnosti jej ovládania a použitia. Ak to nezvládneme, môžeme sa za pomoci UI sami a rýchlo vyhubiť ……
P.S. A to všetko môže nastať ešte skôr, ako budeme vyrábať len elektroautá !!!!
Dúfam, že lacnej. Aby sa dala draho predať skupinou ľudí na burze a následne nám.
A za utŕžené peniaze si kúpime vakcínu slobody.
Žiadny superpočítač nám nepomôže, keď sa budeme klmať a obmedzovať na slobode.
Osobne potrebujem pickup robustnej konštrukcie bez zbytočností a určite nie vybavený drive-by-wire riadením. Okrem Saudskej Arábie a Ruska nevie bohužiaľ v dnešnej dobe nik iný taký vyrobiť. Budem nútený si jeden zaobstarať. A potom tie komplikácie s „legislatívcami“. Jedine, že by ma nejaká „umelá“ inteligencia schovaná v superpočítači presvedčila, že ho nepotrebujem.
Chápem tvoje starosti a záujem o lacnú energiu. Ja som to však myslel trochu inak. UI nám môže pomôcť objaviť zdroje energie a rôzne technológie, ktoré sa nám vymknú spod kontroly tak, že sami seba zničíme …..
ked uz si budes v tom rusku tu ladu nivu zaobstaravat, rovno tam ostan 😉
Vyrastal si na plejstejšne, že.
Ani som nevedel, že Niva sa robí ako pickup. Ale to je malé.
Čo by som tam robil, max. na dovolenku a hajde domov. Som predsa Slovák 🙂
Vieš to ti písal „ten rýpák“, čo nemá vlastné myšlienky, len sprosto do druhých rýpe kde môže! No nič, vraj aj to sú tvory Božie ….