Tesla predstavila „super-čip“, vďaka ktorému by mohla postaviť najvýkonnejší superpočítač sveta – Dojo

4

Tesla už dlhšiu dobu avizuje vlastný superpočítač Dojo, ktorý bude slúžiť na trénovanie nielen jej neurónových sietí. Tento „počítačový tréning“ s využitím umelej inteligencie chce totiž ponúkať aj ako službu pre tretie strany. A na nedávnom podujatí „Tesla AI Day“ predstavila aj srdce svojho superpočítača – ultravýkonný počítačový čip.

Tesla zbiera a vyhodnocuje obrovské množstvo dát s cieľom vylepšovania svojich produktov a ich súčastí, najmä systému autonómneho riadenia. Na spracovanie týchto dát za účelom trénovania svojich neurónových sietí v rámci počítačovej vízie (videnia) je pritom potrebný obrovský výpočtový výkon. A keďže Tesla nenašla na trhu vyhovujúci počítačový hardvér, rozhodla sa ho vyvinúť svojpomocne. Takáto filozofia je pritom Tesle vlastná.

Svoj interne vyvíjaný počítačový systém Tesla nazýva Dojo. Ide o superpočítač, ktorý by mohol mať potenciál stať sa najvýkonnejším na svete. Kalifornská spoločnosť pritom aktuálne tvrdí, že má najrýchlejší stroj na trénovanie umelej inteligencie.

Nový superčip

Základom Dojo je počítačový čip, ktorý Tesla predstavila nedávno v rámci svojho podujatia „AI Day“. Po čipe navrhnutom pre počítač „HW3“, ktorý má na starosti systém autonómneho riadenia FSD v jej elektromobiloch, má ísť o druhý interne vyvinutý čip spoločnosti.

Tesla pritom navrhla „všetko“ – od architektúry až po celkový pack. Čip so 7 nm technológiou a 50 miliardami tranzistorov má mať výpočtové schopnosti na úrovni GPU, flexibilitu na úrovni CPU a 2-násobnú IO šírku pásma na úrovni sieťového čipu. Celý „čip-pack“ Tesla nazýva „training tile“ (tréningová dlaždica). Výsledkom má byť výpočtový výkon 9 PFlops, šírka pásma (prenosová rýchlosť) 36 TB za sekundu a pomerne malé rozmery.

tesla dojo cip

Zdroj: Tesla

Prvý z jej čipov už poháňa jednu z neurónových sietí spoločnosti Tesla. Na vytvorenie svojho superpočítača Dojo však potrebuje vybudovať výpočtový klaster pozostávajúci z nových čipov. Jedna počítačová „skriňa“ by pritom mala disponovať výpočtovým výkonom cez 100 PFlops. Systém pozostávajúci z 10 takýchto skríň by tak prelomil hranicu 1 ExaFlop. A to sa má stať realitou budúci rok.

tesla dojo cip

Zdroj: Tesla

Tesla v súvislosti so svojím superpočítačom Dojo tiež uviedla, že existuje ešte veľký priestor na zlepšenie. V rámci nasledujúcej verzie Dojo to vraj môže byť až 10-násobné zlepšenie niektorých úrovní výkonu.

Zdroj: Tesla via Electrek

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla chystá humanoidného robota s technológiami z jej elektromobilov
Tesla je podľa Muska cca 12 startupov v kope. Komu všetkému konkurujú?
Tesla zarobila predajom Bitcoinu 101 mil. $ a chce byť aj „AI robotickou“ spoločnosťou

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Pripomína my to Amway pracie prášky – všetci výrobcovia práškov boli slabí, len Amway ich vedela urobiť najgeniálnejšie. Ale v prípade Tesly sa možno mýlim – IBM, TSMC, Intel, Qualcomm, AMD,,…aj náš slovenský vývojár čipov sú slabí, len Tesla je super.

    • Ehmm, no, takto, technológia, o ktorej celý čas hovorili, je TSMC verzia SoB.
      Ako sa im podaril FSD čip na 14nm Samsung technológii v porovnaní s konkurenciou, je zhrnuté napríklad tu …outu.be/9TFIiatNmpc?t=456…
      Na začiatok nie najhoršie, myslím.

  2. Neviem, či je dnes známe, že podobne v minulosti postupoval Baťa. Vyrábal nielen topánky, ale napr. aj stroje pre ich výrobu, a spotrebiče pre domácnosť! Lamborghini nebol spokojný s Ferrari, a okrem traktorov začal vyrábať športiaky … Aj Tesla má právo byť nespokojná s čipmi, a začať vyrábať „mega-super-turbo-čipy“!!!

Pridajte komentár