Tesla Model S sa približuje k dojazdu cez 700 km, hovorí Elon Musk

1

Elon Musk čelil počas konferenčného hovoru s investormi otázke ohľadom batérií „vlajkových lodí“ Tesla Model S a X. Vyjadril sa pritom, že ich dojazd stúpa a bude stúpať.

Aktuálne dostupné verzie elektromobilov Tesla Model S a Model X ponúkajú podľa informácií z oficiálneho konfigurátora dojazd 593 a 610 km (WLTP), resp. 487 a 507 km (WLTP). Musk v tejto súvislosti hovorí, že údaje na webe sú konzervatívne.

Viac ako sa uvádza

V skutočnosti majú podľa šéfa Tesly ich vlajkové elektromobily väčší dojazd, ako sa uvádza na stránke Tesla.com. A to preto, že neaktualizovali údaje o dojazde, ktoré sa tam nachádzajú, pričom tie majú byť v skutočnosti vyššie. V momente, keď to hovoril, obrátil sa zrejme na viceprezidenta Tesly pre pohonné jednotky a inžinierstvo, Drewa Baglinoa, s otázkou o dojazde súčasných modelov niekde okolo 612 až 628 km… (podľa prísnejšieho a realistickejšieho testovacieho cyklu EPA).

Šéf Tesly pritom dostal od jedného z investorov otázku, kedy obdržia vozidlá Model S a Model X batérie s modernejšími batériovými článkami 2170, ktoré využíva Model 3 a Model Y, pretože staršia technológia 18650 môže byť dôvodom, prečo sú ich predaje na nízkej úrovni.

Na ceste k dojazdu 700+ km

„Základná chémia článkov 18650 sa v priebehu rokov veľakrát vylepšila… Sme veľmi spokojní s energetickým obsahom, vylepšeniami a účinnosťou vozidiel. Napríklad, veľmi rýchlo sa blížime k dojazdu 644 km (EPA) pre Model S,“ odpovedal Musk, uvádza Teslarati.

To by malo teoreticky znamenať, že podľa nám bližšieho cyklu WLTP by Tesla Model S mohla už čoskoro ponúknuť dojazd cez doteraz nepokorenú hranicu 700 km. A to by mohlo „stačiť“ aj drvivej väčšine vodičov „náročných“ na dojazd.

Musk síce na položenú otázku priamo neodpovedal, v rámci tejto oblasti by sme však mohli mať jasno po podujatí „Tesla Battery Day“, ktoré by sa malo uskutočniť okolo apríla. V novembri pritom povedal, že chystané nové top verzie („Plaid“) modelov S a X s 3 elektromotormi dostanú nové batérie. Tie prídu na trh tento rok, takže batériový upgrade by sa mohol v pomerne krátkej dobe dotknúť aj súčasných verzií.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Experti odhaľujú „tajomstvo“ bezkonkurenčného dojazdu elektromobilov Tesla
Tesla si dala patentovať batériu s „lepším výkonom, životnosťou a cenou“
Tesla Model 3 má za sebou 160 000 km a na batérii to skoro nepoznať

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. no proste Tesla, super!!! a sroty ako porsche audi atd tu “ohuruju” polovicnym dojazdom 🙂 hovorim, Teslu uz nedobehnu, ani keby im oproti utekala…

Pridajte komentár