Ako vplýva veľkosť kolies na dojazd elektromobilov Tesla?

1

Na efektivitu, a teda aj spotrebu elektromobilov, má vplyv množstvo faktorov. Jedným z nich sú aj použité kolesá, resp. ich aerodynamika či veľkosť/šírka a z toho vyplývajúci valivý odpor, ktoré dokážu ovplyvniť dojazd vozidla. Ako sú na tom z tohto hľadiska jednotlivé modely značky Tesla?

Pneumatiky majú vo všeobecnosti 4 základné funkcie. Zmierňujú otrasy a umožňujú akceleráciu, riadenie a brzdenie vozidla. Ich vlastnosti sa však môžu výrazne líšiť. A to aj z hľadiska valivého odporu, ktorý vplýva na efektivitu vozidla, a teda aj jeho dojazd.

Valivý odpor je pritom sila, ktorá brzdí pohyb. Platí, že čím nižší je valivý odpor, tým vyššia je efektivita vozidla a aj jeho dojazd. Na mieru valivého odporu vplýva napr. kvalita vozovky, ale aj veľkosť/šírku kolesa, ktorú môžeme ovplyvniť.

Odporúčania pre výber vhodnej veľkosti kolesa pritom nie je možné úplne zovšeobecniť. Napríklad na uvedenie menšieho kolesa do pohybu postačí menej energie. Takže v rámci jazdenia lokalitami s prehustenou premávkou, kde je nutné často zastavovať a rozbiehať sa, sa menšie kolesá javia z hľadiska minimalizácie vplyvu valivého odporu na efektivitu vozidla lepšie.

Ak je však vozidlo v pohybe, motor vozidla by mal pracovať efektívnejšie, keď prenáša svoju energiu na väčšie kolesá. Veľkosť kolesa, resp. jeho pneumatiky môžu mať vplyv aj na iné vlastnosti vozidla. Napr. užšia pneumatika má menšiu priľnavosť, čo môže byť v prípade elektromobilov s vysokým výkonom a krútiacim momentom problémom z hľadiska trakcie. Takže v prípade modelov Tesla treba myslieť aj na to.

Štandardizované testovacie cykly ako WLTP či EPA nezohľadňujú rôzne veľkosti kolies pri určovaní ich dojazdu. Preto sa Troy z portálu Teslike rozhodol vypracovať nasledujúc tabuľky s modelmi značky Tesla, ktoré zohľadňujú vplyv veľkosti kolies na ich dojazd. Vychádzal pritom predovšetkým z výsledkov testov organizácie Consumer Reports, ktoré extrapoloval v rámci výsledkov dojazdu podľa testovacieho cyklu EPA.

ZAJAZDI SI NA TESLE

Zo spomínaného hľadiska sú pre nás najpodstatnejšie stĺpce ohraničené červenou farbou. V prvom z nich nájdeme oficiálny dojazd modelov, ktorý uvádza EPA. V druhom sú už zohľadnené výsledky testov modelov s jednotlivými veľkosťami kolies. Tretí stĺpec vyjadruje percentuálny rozdiel medzi prvým a druhým stĺpcom.

tesla dojazd velkost kolies

Zdroj: Teslike.com

tesla dojazd velkost kolies

Zdroj: Teslike.com

tesla dojazd velkost kolies

Zdroj: Teslike.com

Netreba tiež zabúdať na aerodynamiku kolies, resp. diskov, ktorá ako je vidno v prípade Tesiel Model 3 s 18″ diskami s a bez aerodynamických krytov (aero hubcap), má relatívne slušný vplyv na dojazd.

Zdroj: EV Bite

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Experti odhaľujú „tajomstvo“ bezkonkurenčného dojazdu elektromobilov Tesla
Elektromobily Tesla dostanú nové aerodynamické disky kolies
Porovnávací test spotreby pri diaľničnej rýchlosti: Tesly proti Audi e-tron a Hyundai Kona

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Aký má vplyv veľkosť kolies – tu konkrétne myslené pravdepodobne priemer – nezistíme, keďže spravidla platí, že čím väčší priemer kolies na kokrétnom aute, tým aj širšie sú tie kolesá. A áno, šírka kolies už má značný vplyv na valivý odpor. Samotný priemer kolies asi ťažko, keďže aj pri rôznych priemeroch diskov musí byť obvod kolesa +- rovnaký – to sa rieši rôznym profilovým číslom pneumatiky. + samozrejme aj aerodynamika kolesa niečo spraví.

Pridajte komentár