Elon Musk: Tesla ponúkne už čoskoro elektromobil s EPA dojazdom cez 640 km

0

Elon Musk na výročnom stretnutí akcionárov spoločnosti Tesla povedal, že už čoskoro sa dočkáme elektromobilu, ktorý ponúkne dojazd cez 640 km. Malo by ísť pritom o hodnotu, ktorá je dosiahnuteľná aj v praxi.

Tesla je dlhoročným lídrom aj v oblasti dojazdu elektromobilov. A to prízvukoval aj Elon Musk, keď sa na stretnutí akcionárov nechal počuť, že konkurenčné automobilky nedokázali v tomto smere poraziť Teslu od roku 2012. A vyzerá to tak, že s tým budú mať problém aj naďalej.

Realistických 640 km

Tesla totiž nenecháva nič na náhodu a svoje pokroky zavádza do praxe. „Nebude to trvať dlho, kým budeme mať automobil s dojazdom 400 míľ,“ povedal Musk, informuje portál Electrek. To je v prepočte 644 km, pričom Američania uvádzajú dojazd podľa cyklu EPA. Dojazd podľa EPA pritom môžeme považovať za veľmi realistický.

Tesla pri tejto príležitosti ukázala aj grafy, v rámci ktorých porovnala svoje elektromobily s konkurenciou z hľadiska efektivity a dojazdu. Nie je žiadnym prekvapením, že im dominovali vozidla značky Tesla. Dalo by sa však namietať, že v nich nefiguruje najefektívnejší osobný elektromobil sveta – Hyundai Ioniq Electric.

Na druhej strane, ide o vozidlo s podstatne menšou a ľahšou batériou, ako aj podstatne nižším dojazdom. O efektivite elektromobilov značky Tesla však nehovoria len grafy, ale aj praktické testy. A to napríklad nedávny porovnávací diaľničný test účinnosti.

Šéf Tesly tiež poďakoval tímu, ktorý má na starosti pohonné ústrojenstvo. A dodal, že sa neustále zlepšuje. Jedným z ich úspechov bolo pritom nedávne zvýšenie účinnosti pohonnej jednotky vlajkových lodí Tesla Model S a Model X, ktoré prinieslo zvýšenie dojazdu cca o 10 %. A to pri identických batériách.

Nová batéria a predstavenie v tomto roku?

V sľubovanom elektromobile s dojazdom 644 km (EPA) by sme sa však už mohli dočkať novej batérie. Naznačujú to aj viaceré neoficiálne informácie, ktoré sa vzťahujú k chystanému faceliftu modelov S a X. Nové batérie majú byť pritom aj ľahšie. Model S má vďaka ním ponúknuť dojazd cez 644 km (EPA), Model X sa má k tejto hodnote priblížiť.

Zdroje z prostredia automobilky pritom spomínajú, že faceliftovaný Model S by mal ísť do výroby v septembri, resp. že Tesla predstaví svoje faceliftované vlajkové lode „neskôr v tomto roku“. Nuž, uvidíme.

Zdroj titulnej fotografie: Tesla

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Model S/X facelift: Údajne lepšie batérie, rýchlejšie nabíjanie či 3 motory
Elektromobil tureckej národnej automobilky ponúkne dojazd 500 km
Tesla Roadster 2 bude mať vyšší dojazd ako sľubovaných 1 000 km

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár