Tesla neprestáva udivovať. Počas „korona-štvrťroku“ dodala 90 650 áut

2

Stáva sa už takmer pravidlom, že Tesla zvykne „zaskočiť“ profesionálnych analytikov z Wall Street, a to či už počtom dodaných vozidiel, ale aj svojimi hospodárskymi výsledkami. A aktuálne sa tak stalo v prípade počtu dodávok elektromobilov v rámci ekonomicky katastrofálneho 2. štvrťroku, ktorý sa niesol v duchu korona-krízy.

V 2. štvrťroku bolo pre Teslu najväčšou ranou to, že jej hlavná fremonstská továreň (USA), ktorá zásobuje elektromobilmi Tesla takmer „celý svet“, musela byť uzatvorená od konca marca do zhruba polovice mája. Ďalším problémom mohli byť finančné dôsledky krízy, kvôli ktorým mnohí záujemcovia mohli prehodnotili kúpu vozidiel kalifornskej značky.

Počiatočná skepsa

Zdalo sa teda, že 2. kvartál bude pre Teslu veľmi bolestivý, pričom prvé odhady hovorili, že v ňom Tesla predá, resp. dodá okolo 40 000 áut. Pre porovnanie, v predchádzajúcom štvrťroku, na ktorý už mala vplyv korona-kríza (najmä v Číne), Tesla dodala 88 400 áut (napriek všetkému išlo o historicky najlepší vstup do nového roka) a štvrťrok predtým 112 000 áut (rekordný kvartál).

Neskôr sa však objavili odhady analytikov z Wall Street a automobilového priemyslu, ktoré hovorili o tom, že Tesla by mohla dodať v rámci 2. kvartálu 60 000 až 70 000 svojich elektromobilov, čo by predstavovalo viac ako 25 % medziročný pokles.

Pred pár dňami zverejnil svoj odhad aj Troy z TroyTeslike, ktorý sa špecializuje na odhady dodávok elektromobilov Tesla a ktorého predpoklady sa podľa Tesmanian doteraz ukázali ako blízke realite. A to 85 000 kusov, čo sa vzhľadom na okolnosti mohlo zdať ako veľmi optimistické.

Všetky odhady boli prekonané

Opak je však pravdou. Tesla totiž aktuálne oznámila, že v 2. štvrťroku 2020 doručila neuveriteľných 90 650 vozidiel. A to je dokonca o 2,5 % viac ako v 1. kvartáli, ktorý bol zasiahnutý novým koronavírusom len z časti (masovo v podstate „len“ v Číne). Medziročne pritom došlo len k 5 % poklesu, čo je vzhľadom na obrovský celosvetový pokles predaja áut fantastický výsledok.

Nie je pritom prekvapením, že najväčšiu zásluhu na týchto výborných číslach mali novšie a cenovo dostupnejšie modely 3 a Y, ktorých Tesla dokopy dodala 80 050 kusov. Vlajkové lode, modely S a X, „prispeli“ 10 600 kusmi. Čo sa týka produkcie, Tesla v tomto období vyrobila 82 272 vozidiel.

Tieto „nečakane“ pozitívne výsledky vystrelili cenu akcií spoločnosti Tesla na nové historické rekordy, keď dnes bola dosiahnutá najvyššia hodnota 1 228 $ za 1 akciu. Zhruba 3 a pol mesiaca dozadu, v čase najväčších obáv investorov, to pritom bolo len 361 $. Tesla si tak ide vlastnou cestou aj počas korona-krízy.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
V SR má byť o 10 rokov 141 000 elektromobilov. Pomôžu elektrickej sieti
Tesla Model 3 je jednoznačne najpredávanejším elektromobilom za rok 2019
Podiel elektrických áut má vzrásť do r. 2040 na 58 %. Cenová parita už od r. 2022

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

    • No čo už plakať nad rozliatym mliekom. Aj keď v mojom prípade je to prakticky jedno (asi ako u väčšiny ostatných). Som rád, že mám na splátku hypotéky…

Pridajte komentár