Elektromobily Tesla dostanú nové aerodynamické disky kolies

0

Palubný systém Tesly po aktualizácii softvéru odhalil, že minimálne Tesla Model S dostane do výbavy nové aerodynamické disky kolies Sonic Silver Tempest.

Portál Electrek aktuálne informuje, že jednému z majiteľov Tesly Model S odhalil palubný systém nové neohlásene disky kolies. Stalo sa tak po aktualizácii č. 2019.32.2.2.

Ako vieme, Tesla Model 3 je v štandarde vybavená 18″ diskami kolies s aerodynamickými krytmi kolies. Už menej sa pritom vie, že aj Model S bol kedysi nakrátko dostupný s „Aero“ krytmi kolies. Všetko však nasvedčuje tomu, že ich Tesla zrušila kvôli nedostatočnému záujmu, ktorý mohol vyplývať z nie moc atraktívneho dizajnu.

tesla model s aerodynamicke kryty kolies

Niekdajšie aerodynamické kryty kolies Tesly Model S. Zdroj: Tesla

Palubný systém Tesly Model S však teraz, po spomínanej aktualizácii softvéru, odhaľuje, že nové aerodynamické disky kolies budú vyzerať podstatne lepšie. Tieto disky je pritom možné nájsť v nastavení konfigurácie kolies. Tesla totiž na základe konkrétnych kolies prispôsobí odhadovaný dojazd, systém varovania pred stratou tlaku v pneumatikách a vizualizáciu vozidla v rámci palubného systému.

19-palcové „Sonic Silver Tempest“

A táto možnosť nastavenia odhaľuje nielen dizajn nových diskov, ale aj ich veľkosť a názov. Ide pritom o 19″ disky „Sonic Silver Tempest“. A už na prvý pohľad sa zdá, že to budú najaerodynamickejšie disky pre Teslu Model S od čias spomínaných „Aero krytov“, ktoré sa neujali.

Je pritom pravdepodobné, že tieto disky budú dostupné aj pre Model X. Aj keď to zatiaľ nie je oficiálne, pričom nové disky zatiaľ nenájdeme ani v konfigurátore a ani v e-shope Tesly, môžeme zrejme už teraz pochváliť Teslu za snahu o zefektívnenie svojich elektromobilov, ktoré aj bez toho vynikajú v tejto oblasti nad svojou konkurenciou.

Možný prínos

Avšak od novinky asi netreba očakávať úplné zázraky. Jeden z inžinierov Tesly síce kedysi povedal, že v prípade Modelu 3 môžu aerodynamické kryty kolies priniesť zvýšenie dojazdu až o 10 %, testy z praxe však priniesli výsledky 4,3 % a menej. Na druhej strane to v prípade Tesly Model 3 LR môže znamenať predĺženie dojazdu o nie nezanedbateľných 24 km (WLTP). A tie sa môžu niekedy veľmi hodiť.

ZAJAZDI SI NA TESLE

Dizajn diskov Sonic Silver Tempest však naznačuje, že budú zrejme menším prínosom ako „Aero kolesá“ Modelu 3. To ale ukáže až prax. Každopádne ich vplyv na účinnosť vozidla, a teda aj dojazd, bude najvýraznejší pri jazde vysokými rýchlosťami, takže by o nich mohli uvažovať vodiči, ktorí často jazdia cez diaľnice.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla si dala patentovať inovatívny elektromagnetický stierač
Vplyv aerodynamických krytov kolies na spotrebu Tesly Model 3 otestovaný v praxi
Elon Musk potvrdil „rekordný“ čas Modelu S Plaid či novú 7-miestnu verziu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár