Tesly budú vedieť detegovať výtlky na ceste, vďaka „mikro-mapám“

5

Elon Musk potvrdil, že elektromobily Tesla dostanú ďalšiu výnimočnú funkciu, ktorá umožní predchádzať škodám vyplývajúcim zo zlého stavu vozovky. Pomôže pritom zrejme neurónová sieť.

Na Slovensku zrejme neexistuje vodič, ktorý by bol úplne spokojný so stavom našich ciest. Problematickú kvalitu cestných komunikácií majú však aj iné štáty, napr. USA. Podľa dopravnej agentúry TRIP je totiž cca tretina veľkých ciest v Spojených štátoch v „rizikovom stave“. Jazda po takýchto cestách pritom amerických vodičov stála už okolo 130 miliárd dolárov.

Tesla počúva svojich zákazníkov

Mnohí vedia, že Tesla počúva svojich zákazníkov, a tak sa často obracajú predovšetkým na Elona Muska so žiadosťou o upgrade či zavedenie novej funkcie. Jeden z jej zákazníkov v apríli minulého roka Muskovi adresoval žiadosť o funkciu, vďaka ktorej by sa vedeli Tesly vyhnúť malým výtlkom na ceste.

Na to šéf Tesly zareagoval jednoznačne pozitívne. A aktuálne sa Švajčiar Reto Siegrist spýtal Muska prostredníctvom siete Twitter, či je možné, že by Tesla „vytvorila mikro-mapu všetkých ciest s detailami, ako sú „stopky“, výtlky a pod., ktorú by mohli používať iné Tesly, keď budú prechádzať po rovnakej ceste.“

Musk bol pritom stručný a odpovedal „áno“. A ako už história ukázala, toto stačí na to, aby sa želaná funkcia skôr či neskôr objavila vo vozidlách Tesla, a to prostredníctvom bezplatnej softvérovej aktualizácie. Keď prepojíme tieto 2 potvrdené „žiadosti“, vznikne nám funkcia, vďaka ktorej sa dokáže systém Tesla Autopilot vyhnúť nedokonalostiam vozovky, ktoré by mohli poškodiť vozidlo.

Dá sa pritom predpokladať, že pri vývoji funkcie budú využité kamery a senzory elektromobilov Tesla, pričom o spracovanie dát pre vytvorenie podkladov „mikro-mapy“ sa postará neurónová sieť spoločnosti Tesla, ktorá zbiera dáta z celej flotily vozidiel, a to v reálnom čase.

Zdroj: Teslarati

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nové vychytávky od Tesly ochránia vozidlo aj domácich miláčikov v ňom
Tesla Model 3 je po bezplatnej aktualizácii značne rýchlejšia
Tesly budú opäť lepšie a zábavnejšie. Čo prinesie rozsiahla aktualizácia?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

Pridajte komentár