Teslu Cybertruck si mohlo rezervovať už 650 000 záujemcov, uvádza analytik

0

Mnohí si mysleli, že o elektrický pickup Tesla Cybertruck nebude záujem, a to nielen kvôli kontroverznému „sci-fi“ dizajnu. Aktuálne tu pritom máme ďalší analytický odhad, ktorý hovorí o obrovskom počte rezervácií. Cybertruck by tak mohol byť „vypredaný“ na roky dopredu.

Necelé dva dni po predstavení Elon Musk uviedol, že model Tesla Cybertruck si dovtedy rezervovalo 146 000 záujemcov. 42 % z nich si pritom vybralo verziu „Dual“, 41 % verziu „Tri“ a len 17 % základnú verziu „Single“.

Po 4 dňoch to bolo podľa šéfa Tesly 200 000 a po 5 dňoch 250 000 rezervácií. Začiatkom roka dostal Musk od investorov otázku, aké množstvo  Cybertruckov je Tesla schopná dodať. Odpovedal pritom nasledovne: „Podrobné čísla nekomentujeme, s výnimkou toho, že dopyt je omnoho vyšší, ako by sme mohli rozumne vyrobiť v horizonte, neviem, možno 3 alebo 4 rokov.“

Z tejto odpovede ťažko odhadnúť, koľko rezervácií vtedy mohla Tesla evidovať. Krátko na to však fórum Cybertruck Owners Club uviedlo svoj odhad na základe podrobného sledovania rezervačných čísel. Podľa neho to malo byť k 18. februáru 535 000 rezervácií.

To by pritom znamenalo, že v tomto ohľade Cybertruck prekonal aj Teslu Model 3, ktorú si malo v rámci obdobia od 4/2016 do 8/2017 rezervovať 518 000 záujemcov. Treba však dodať, že počet rezervácií mohol byť z časti ovplyvnený aj výškou vratného rezervačného poplatku – Cybertruck: 100 $ / €, Model 3: 1 000 $ / €.

Má to byť ešte lepšie

Aj napriek nižšiemu rezervačnému poplatku by spomínané číslo vyjadrovalo veľký záujem o Teslu Cybertruck, ktorá sa má dostať do výroby „až“ koncom budúceho roka. A podľa odhadov analytika spoločnosti Wedbush Securities, Dana Ivesa, je na tom Tesla v oblasti rezervácií aktuálne o dosť lepšie.

Hovorí totiž o viac ako 650 000 rezerváciách, čo by pre Teslu znamenalo teoretické „vratné“ príjmy vo výške okolo 65 mil. $ / € za vozidlo, ktoré je ešte len vo forme prototypu. Kalifornská spoločnosť pritom stále hľadá miesto, kde vyrastie jej nová americká továreň, v ktorej sa bude Tesla Cybertruck vyrábať. To by však malo byť oznámené čoskoro, pričom s budovaním by sa malo začať krátko na to.

Samozrejme, rezervácia má pomerne ďaleko od objednávky, zdá sa však, že Tesla nebude mať v prípade svojho elektrického pickupu núdzu v rámci dopytu. To môže byť pre mnohých našincov prekvapením, v tejto veci však treba povedať aj to, že v Severnej Amerike a Austrálii patria pickupy k najpredávanejším modelom, pričom pickup Ford série F sa stal minulý rok 2. najpredávanejším automobilom na svete (vyše 1 000 000 ks). V prvej desiatke pritom skončili ďalšie 2 modely z tohto segmentu.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Je v Európe záujem o Teslu Cybertruck? Top 10 krajín podľa počtu rezervácií
Dizajn Tesly Cybertruck je podľa dizajnéra Renaultu dokonalý
Tesla mení plány ohľadom zmenšovania Cybertrucku. V hre je ďalší pickup

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár