Počet rezervácií na Teslu Cybertruck je podstatne nižší ako sa odhadovalo | Aktualizované

7

Elon Musk nedávno zrejme mnohých prekvapil, a to na účet pripravovaného elektrického pickupu Tesla Cybertruck. Ohľadom počtu rezervácií totiž uviedol približné číslo, ktoré je podstatne nižšie, ako sa neoficiálne odhadovalo, napr. na základe pridelených rezervačných čísel.

Necelé dva dni od predstavenia Elon Musk uviedol, že model Tesla Cybertruck si dovtedy rezervovalo 146 000 záujemcov. 42 % z nich si pritom vybralo verziu „Dual“, 41 % verziu „Tri“ a len 17 % základnú verziu „Single“.

Po 4 dňoch to bolo podľa šéfa Tesly 200 000 a po 5 dňoch 250 000 rezervácií. Začiatkom roka dostal Musk od investorov otázku, aké množstvo Cybertruckov je Tesla schopná dodať. Odpovedal pritom nasledovne: „Podrobné čísla nekomentujeme, s výnimkou toho, že dopyt je omnoho vyšší, ako by sme mohli rozumne vyrobiť v horizonte, neviem, možno 3 alebo 4 rokov.“

Z tejto odpovede ťažko odhadnúť, koľko rezervácií vtedy mohla Tesla evidovať. Krátko na to však fórum Cybertruck Owners Club uviedlo svoj odhad na základe podrobného sledovania rezervačných čísel. Podľa neho to malo byť k 18. februáru 535 000 rezervácií.

Na základe „júnových“ odhadov analytika spoločnosti Wedbush Securities, Dana Ivesa, sa mal počas nasledujúcich pár mesiacov počet rezervácií zvýšiť na 650 000. A aktuálne Cnet informuje, že podľa fanúšikov, ktorí sledujú poradové rezervačné čísla, by mohol ich počet stúpnuť na cca 727 000.

Musk uviedol veci na pravú mieru

Tento dá sa povedať šialený počet je však zjavne veľmi vzdialený od súčasnej reality. Vyplýva to z nedávneho vyjadrenia Elona Muska pre portál Autonews, o ktorom informoval Cnet. Šéf Tesly totiž povedal, že evidujú „najmenej 200 000“ rezervácií na Cybertruck.

AKTUALIZÁCIA: Elon Musk v spomínanom rozhovore v skutočnosti uviedol, že evidovali „niekoľko stoviek tisíc“ rezervácií. Prebrali sme chybnú informáciu, za čo sa ospravedlňujeme.

To naznačuje, že pomerne veľký počet záujemcov mohlo zrušiť svoje rezervácie s vratným poplatkom vo výške 100 $ / €, keďže podľa skorších Muskových vyjadrení evidovala Tesla 5 dní od predstavenia prototypu Cybertrucku 250 000 rezervácií. Dôvod pritom môže byť prostý – korona-kríza a vyplývajúca neistota do budúcnosti.

Vo veci by tiež mohla byť konkurencia s tradičnejším vzhľadom. Veď do tohto novo vznikajúceho segmentu by mali pribudnúť modely ako Rivian R1T, Hummer EV, Ford F-150 EV, Lordstown Endurance, Bollinger B2, Nikola Badger, príp. oznámený Fisker „truck“.

Nuž uvidíme, ako sa veci budú mať, keď príde na trh sériová verzia modelu Tesla Cybertruck. Každopádne ani 200 000 rezervácií nie je zlý výsledok, obzvlášť keď mnohí analytici predpokladali, že Cybertruck bude „prepadák“ najmä kvôli svojmu netradičnému dizajnu. Najpodstatnejšie však aj tak budú skutočné predaje. Na to, ako sa to v tejto oblasti vyvinie, si však ešte počkáme, keďže pickup od Tesly sa dostane do výroby koncom budúce roka.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla pravdepodobne poteší Európanov menšou verziou Cybertrucku
Tesla nerobila analýzu trhu ohľadom Cybertrucku. Mala však záložný plán
Šéf Tesly naznačil, že by mohli spraviť obojživelný Cybertruck

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

7 komentárov

  1. Treba si vypocut rozhovor s Elonom, uz som aj hybrid.cz upozornil (a nasledme mi dali za pravdu) ze ziadne cislo ako 200000 v rozhovore nezaznelo, Elon hovoril o “several hundred thousand orders”. Tato sprava sa zial rozsirila medzi roznymi auto/tech portalmi, ale nie je pravdiva, ani Electrek a Teslarati ju nezverejnili.

Pridajte komentár