Tesla strieľala na Cybertruck zo samopalu. Je naozaj nepriestrelný?

9

Tesla pred rokmi avizovala, že ich chystaný elektrický pickup Cybertruck bude nepriestrelný. A aktuálny test naznačuje, že by to malo do určitej miery platiť aj v prípade sériového modelu.

Spoločnosť Tesla ešte v roku 2019 uviedla, že prototyp Cybertrucku je vyrobený z rovnakého materiálu ako vyvíjaná vesmírna loď Starship. Elon Musk pritom povedal, že tento materiál je okrem iného nepriestrelný. Neskôr však dodal, že sériové vozidlo bude napokon z iného materiálu. A aktuálne sa ukazuje, že by to nemalo mať vplyv na „nepriestrelnosť“ chystaného elektrického pickupu Tesla Cybertruck.

Zmena materiálu karosérie

Tesla v roku 2019 počas predstavenia prvého prototypu Cybertrucku uviedla, že bude vyrobený z materiálu nazvaného „ULTRA-HARD 30X COLD-ROLLED“. Tzn. z rovnakého materiálu ako chystaná vesmírna loď Starship. Podľa vtedajších slov americkej spoločnosti sa po konštrukčnej a materiálovej stránke nedalo použiť nič lepšie, pričom tento materiál mal priniesť maximálnu možnú odolnosť a ochranu cestujúcich.

A to až do tej miery, že karoséria vozidla s hrúbkou 3 mm mala byť odolná voči projektilom do veľkosti 9 mm. Keďže počas predstavenia prototypu Tesla nemohla v sále plnej ľudí strieľať do vozidla, šéfdizajnér spoločnosti Franz von Holzhausen udrel do dverí vozidla viackrát obrovským kladivom, pričom dverám sa (na rozdiel od oslabeného skla po „slávnom“ hode oceľovej gule) nič nestalo.

To ako dôkaz samozrejme nestačilo. Šéfredaktor portálu o zbraniach (Recoil), strelec a bývalý kapitán britskej armády však povedal nasledovné: „Ak je úplne kalená, tak nehrdzavejúca oceľ 301 s hrúbkou 3 mm je viac než postačujúca na zastavenie akéhokoľvek 9 mm náboja z pištolí ako Luger, s výnimkou špeciálnych projektilov, ktoré nie sú dostupné na pultoch predajní.“

Vo februári tohto roku sa ale objavil patent Tesly na „ultra-tvrdú oceľovú zliatinu spracovaná za studena“, pričom Elon Musk uviedol, že ide o nový kov a zároveň nevyvrátil, že bude použitý na výrobu elektromobilu Tesla Cybertruck. Z patentu pritom vyplýva, že oceľ bude odolná voči preliačeniu, poškriabaniu a „jamkovaniu“ a zároveň nebude vyžadovať použitie ochranného prostriedku proti korózii.

Test nepriestrelnosti a Muskov komentár

Každopádne, pravdepodobná zmena materiálu vyvolala otázku, či bude karoséria Tesly Cybertruck aj naďalej nepriestrelná. A odpoveďou by mohol byť testovací prototyp, ktorý sa preháňa po amerických cestách. Ten má po boku množstvo stôp, ktoré naznačujú, že sa na vozidlo strieľalo.


A to následne potvrdil Elon Musk komentárom, v ktorom uviedol, že do dverí vodiča vyprázdnili celý zásobník z „Tommy gun“ (pravdepodobne ide o tzv. „samopal Thomson“) „v štýle Al Caponeho“. Dodal, že do priestoru pre cestujúcich neprenikol žiadny náboj.

Zdroj titulnej fotografie: Tesla East Bay Fremont/X: @TeslaOwnersEBay

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Musk ukázal Cybertruck vo verzii „kandidát na výrobu“. Má to byť najlepšia Tesla
Tesla Cybertruck by mohla byť lacnejšia ako konkurent od Fordu, naznačil Musk. A čo jej dojazd?
Tesla Cybertruck mohla vyzerať úplne inak, ukazujú skoršie návrhy. Čo rozhodlo o terajšej podobe?
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

9 komentárov

 1. Takže Cybertruck bude v prevedení Al Capone ?!!! Kto vie, ako TESLA vyhodnotila všetky tie predobjednávky, keď ponúka už v „základe“ nepriestrelný Cybertruck! 🙂 ….

 2. Ďalšia negatívna reklama od Anglosasov.
  Chcú, aby to dopadlo ako s G-čkom. Kto sa na tom vozí, je automaticky mafián a zlý človek…
  A hlavne lákadlo pre Idiotov to vyskúšať prestreliť.
  Aj tak si osobne myslím, že je to nadčasové auto. Niečo ako ikonická Lada Niva.

   • Ako sa to vezme…
    Myslím, že sa musíme vrátiť k prirodzenej inteligencii, nie smerovať k umelej.
    A tu je teraz ľudstvo na bode zlomu. Ak sa nevráti k ľudským hodnotám lásky, nepomôže mu žiadna technológia. Informácia sama o sebe je bezcenná, ak ju nevieš použiť/zneužiť.
    A mám pocit, že Elon s jeho podnikateľským portfóliom hrá na obe bránky súčasne. Kde je bližšie, tam strelí gól.
    Nechápem, prečo by som mu mal polepšiť.

    • Umelá inteligencia prichádza, a ja si myslím, že sa nemáme kam vrátiť! Ľudstvo na ceste vpred čakajú viaceré dnes už známe, a mnohé ešte neznáme „body zlomu“. Nie je vylúčené, že sa na niektorom skutočne zlomí a neprežije. BEV a Cybertruck nás však určite nezlomí! 🙂

Pridajte komentár