Tesla Cybertruck môže poslúžiť aj ako loď, hovorí Musk. Americký úrad však varuje

10

Futuristicky vyzerajúci elektrický pickup Tesla Cybertruck by mal mať aj netradičné funkcie či vlastnosti. Napr. čiastočnú obojživelnosť. Elon Musk pritom nedávno naznačil, že by mohlo ísť o pokročilejšie „plavidlo“, ako sa zdalo z jeho predchádzajúcich vyjadrení. Americký úrad však upozorňuje, že to nie je dobrý nápad.

Cybertruck bol pre Muska minimálne do spustenia programu humanoidného robota Optimus najobľúbenejším produktom od Tesly. Na jeho adresu pritom okrem iného povedal, že „sa dostane ďaleko do postapokalyptickej budúcnosti a prenesie z nej technológie do súčasnosti alebo, že ide o „šialený technologicky rozbehnutý vlak“.

Viaceré „dodatočné“ vylepšenia

Ako už býva u Tesly zvykom, aj tento model sa oneskoril. Spoločnosť však mala čas na jeho vylepšenie, a tak dostane techniku či funkcie nad rámec toho, čo bolo pôvodne plánované. Postupne sme sa pritom dozvedeli, že Cybertruck dostane napr. „pokročilé inovatívne odpruženie“, ktoré vozidlu umožní aj jazdu v najnáročnejších offroad pretekoch.

Ďalšou novinkou bude natáčanie zadných kolies kvôli lepšej manévrovateľnosti a agilite. Neskôr Musk v tejto súvislosti spomenul schopnosť jazdiť diagonálne ako krab. Takýto „krabí režim“ pritom už dávnejšie avizoval GM v prípade svojho Hummera EV.

Ďalšou zaujímavou technológiou na palube elektrického pickupu Tesla Cybertruck zrejme budú integrované solárne články v rámci rolovateľného krytu úložného priestoru. To Tesla naznačila už pri predstavení prototypu, čo neskôr zrejme priblížila praxi súvisiaca patentová prihláška.

A dočkáme sa aj novej 4-motorovej verzie, ktorá bude mať „nezávislú, ultra-rýchlu reguláciu krútiaceho momentu v rámci každého kolesa“. Šéf Tesly pritom na otázku, či sa tak Cybertruck bude vedieť otáčať na mieste ako tank, čo je mimochodom funkcia, ktorú avizuje Rivian, odpovedal, že nielen to.

„Plnohodnotnejšie“ obojživelné schopnosti?

Tesla Cybertruck by však mala ísť ešte ďalej. V roku 2020 Musk začal naznačovať možné čiastočne „obojživelné“ schopnosti ich elektrického pickupu. Na otázku používateľa siete Twitter, ktorá sa týkala schopnosti Tesly Cybertruck brodiť vodné toky bez poškodenia, odpovedal nasledovne: „Áno. Na chvíľu sa dokonca dokáže vznášať na hladine.“ 

O niečo neskôr šéf Tesly komentoval nasledujúcu animáciu od „hardcore grafika“ Slava Popovskiho slovami, že Cybertruck by mohol fungovať tak, ako ukazuje animácia.

A nedávno sme sa v tomto smere dočkali ďalšej „aktualizácie“. Musk totiž napísal: „Cybertruck bude dostatočne vodotesný, aby mohol krátko slúžiť ako loď, takže môže prekonávať rieky, jazerá a dokonca aj moria, ktoré nie sú príliš rozbúrené.“ A dodal, že potrebujú, aby ich chystaná novinka dokázala preplávať kanál medzi Starbase (kozmická základňa Muskovej spoločnosti SpaceX) a ostrovom South Padre.

Na toto Muskove vyjadrenie pritom krátko po jeho zverejnení reagovalo Washingtonské ministerstvo prírodných zdrojov nepriamym varovaním pred používaním elektromobilu Tesla Cybertruck ako plavidla.

Spomínané ministerstvo v rámci svojho komentára prosí, aby sa čokoľvek, čo dokáže krátkodobo slúžiť ako plavidlo, nepoužívalo ako plavidlo. A k svojej prosbe pripojilo varovnú fotografiu. Aktuálne však nikto okrem Tesly nepozná schopnosti Cybertrucku. Ktovie, možno dokáže získať niečo ako certifikáciu pre obojživelné použitie. Ak nie, výzva amerického úradu môže byť na mieste.

Každopádne Musk na túto tému pokračoval aj o pár dní neskôr, kedy uviedol, že aby bolo možné ísť rýchlejšie ako pár uzlov, bolo by potrebné namontovať elektrickú vrtuľu na ťažné zariadenie. Alebo navrhnúť kreatívne riešenie náboja kolesa, vďaka ktorému by bolo možné generovať zmysluplný ťah.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Cybertruck príde na trh s inými cenami aj špecifikáciami, hovorí Elon Musk
Tesla Cybertruck má mať prekvapivú aerodynamiku
Aktuálny interiér Tesly Cybertruck je iný ako na fotografiách alfa-prototypu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

10 komentárov

  1. Z Cybertrucku sa stáva „holub na streche“ !!! Ak je záujem zákazníkov o Cybertruck tak veľký, ako sa od začiatku uvádza, tak už tu mala byť „aspoň nejaká“ verzia na trhu, ako to píše aj JD !!! ….

  2. Kedysi sa po mojom rodnom meste premával obojživelný vojenský Jeep nejakého fanúšika vojenských vozidiel, Musk by mohol urobiť takú špeciálnu verziu a potom hovoriť o plavidle. Inak si tvrdením o Cyberi ako člne zarába na problémy, niekoľkí sa v ňom utopia a bude mať na krku žaloby a žiadosti o náhradu v miliardách.

Pridajte komentár