Šéf Tesly sa vyjadril k hmotnosti, zrýchleniu a produkcii Cybertrucku a odborník k jeho nepriestrelnosti

11

Odovzdanie elektromobilov Tesla Cybertruck prvým zákazníkom je za rohom a my stále nepoznáme oficiálne špecifikácie sériového modelu. Aktuálne sa však Elon Musk vyjadril aspoň k hmotnosti, zrýchleniu a produkcii tejto novinky. A odborník zas ohľadom nepriestrelnosti tohto elektrického pickupu.

Electrek upozornil na to, že Elon Musk v podcaste Joea Rogana uviedol, že robustná Tesla Cybertruck bude vážiť cca 7 000 lbs (3 175 kg) a „niektoré verzie“ sa budú blížiť k 6 000 lbs (2 721 kg). Hmotnosť je pritom dôležitá aj v kontexte tohto, či bude napr. v Európe na tento model stačiť bežné vodičské oprávnenie skupiny B (ak sa teda do Európy vôbec dostane).

V tomto smere pritom bude kľúčová celková prípustná hmotnosť vozidla, ktorá nebude môcť prekročiť 4 250 kg, ak vstúpi do platnosti legislatíva EÚ posúvajúca hornú hranicu v prípade vozidiel s alternatívnym druhom pohonu z 3 500 na spomínaných 4 250 kg.

Šéf Tesly sa tiež vyjadril k zrýchleniu Tesly Cybertruck. Uviedol pritom, že cielia na hodnotu z 0 na 60 mph (97 km/h) pod 3 s. Pravdepodobne v prípade najvýkonnejšie verzie. A ohľadom produkčnej kapacity povedal, že chcú vyrábať 200 000 kusov ročne. Otázkou pritom je, v akom horizonte a či je to maximum, na ktoré cielia aj z dlhodobého hľadiska. Na základe predchádzajúcich vyjadrení sa však zdá, že nie.

tesla cybertruck

Zdroj fotografie: Tesla

A čo nepriestrelnosť?

Spoločnosť Tesla pred rokmi uviedla, že Cybertruck prinesie maximálnu možnú odolnosť a ochranu cestujúcich. A to až do tej miery, že špeciálna oceľová karoséria vozidla s hrúbkou 3 mm by mala odolať projektilom do veľkosti 9 mm. Čiže by mala byť čiastočne nepriestrelná.

Nedávno sa pritom na cestách objavil prototyp Tesly Cybertruck, ktorý mal po boku množstvo stôp, ktoré naznačovali, že sa na vozidlo strieľalo. A to následne potvrdil Elon Musk komentárom, v ktorom uviedol, že do dverí vodiča vyprázdnili celý zásobník z „Tommy gun“ „v štýle Al Caponeho“. Dodal, že do priestoru pre cestujúcich neprenikol žiadny náboj.

A nedávno Insideevs uverejnil vyjadrenia Jaya Jarvisa zo spoločnosti Arma Forensics, ktorá sa špecializuje na balistiku a analýzu strelných zbraní, ohľadom možnej nepriestrelnosti Tesly Cybertruck. Jarvis na základe veľkosti stôp odhadol, že na vozidlo sa pravdepodobne strieľalo zo samopalu Thomson, a to kalibrom „.45″ (zrejme 0,45“, teda 11,4 mm).

Pri tejto konfigurácii má mať však vystrelený projektil nízku rýchlosť v porovnaní s modernými zbraňami, resp. modernými projektilmi. A tak Jarvis očakáva, že rýchlejšie projektily, najmä pancierované, prerazia oceľ, z ktorej je Cybertruck vyrobený.

Každopádne Tesla Cybetruck nebola vyrobená ako pancierované vozidlo na ochranu osôb či pre vojenské účely. Napriek tomu by mala ponúknuť vysoko nadštandardne odolnú karosériu, a to aj voči strelným zbraniam.

Veď ďalší odborník, šéfredaktor portálu o zbraniach (Recoil), strelec a bývalý kapitán britskej armády Iain Harrison už skôr uviedol, že „ak je nehrdzavejúca oceľ 301 s hrúbkou 3 mm úplne kalená (to by mal byť prípad karosérie Cybertrucku), je viac než postačujúca na zastavenie akéhokoľvek 9 mm náboja z pištolí ako Luger, s výnimkou špeciálnych projektilov, ktoré nie sú dostupné na pultoch predajní.“

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Cybertruck: Údajná cena a náznaky dojazdu aj hmotnosti
Čo si myslia o kontroverznej Tesle Cybertruck traja oslovení dizajnéri?
Musk ukázal Cybertruck vo verzii „kandidát na výrobu“. Má to byť najlepšia Tesla
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

11 komentárov

 1. Ak bude niekto chcieť takéto auto „znehybniť“ aj s posádkou, rozhodne na neho nebude strieľať.
  Tak isto ako petrolové autá nechytajú lasom.
  Rozmýšľajú stále ako pastieri kráv (cowboys) – nepomáha ani, že vylúpili mozgy z celého sveta, vrátane Slovenských. Nič sa nenaučili.
  Všetko je to o ich konektivite a umelej inteligencii.
  Myslia, že v dnešnom svete im zostane patent na všetko a všade.
  To pokrytectvo dobehne najskôr ich samotných… už to beží…

  • Niekto zo SR, čo je momentálne čierna diera sveta, môže firmu ako Tesla zhadzovať ako pokryteckú? Pozrime sa najprv na to brvno v našich očiach, kde sme sa v napríklad v otázke pokrytectva dostali ako krajina za 34 rokov slobody.

  • Sám, „najlepší inžinier všetkých čias“, Musk priznal, že s týmto Cyberpunkom si vykopali vlastný hrob… Totálne nepraktické na výrobu a aj používanie… Samotná predná ostrá hrana ho z hľadiska bezpečnosti chodcov vylučuje s verejnej premávky. Je to „úlet“, ktorý ho vyjde poriadne draho, rovnako ako nákup Twitteru, či Starlink. Očakávam, že „najbohatší muž planéty“ zbankrotuje do 5 rokov…

  • Čo hlavne, okrem mnohého iného, znamená mizerné predaje do budúcnosti… Je to extrémne prvoplánové auto, vzhľadom výšku investície potrebnú na realizáciu takéhoto projektu… Vypĺňajú dieru na trhu, ktorá neexistuje, rovnako ako kedysi „falcon wings“ na Tesle X, ktorá má mizerné predaje.

 2. Zaujimave auto so zaujimavymi funkciami.
  Ako druhe auto do rodiny beriem.

  Na nakupi do obchodneho centra to asi nie je, ale na polovacku, alebo odvezenie soli k senniku s prikrmom to by slo.
  Tiez pre firmi ktore robia na vystavbe ciest.
  Zjavne bude mat siroke uplatnenie aj v Europe.

  • Áno presne tak, priemerný poľovník na Slovensku predá svoju Ladu Nivu za 7000 €, s ktorou sa dostane takmer všade a potom si kúpi Teslu Cybertruck za 107 000 €, s ktorou sa dostane takmer nikde! 😀

Pridajte komentár