Tesla Cybertruck: Nová drahá limitovaná edícia, spočiatku nižší dojazd, režim brodenia (+plávania?)

15

Máme tu ďalšie novinky ohľadom pickupu Tesla Cybertruck. Tie sa týkajú dojazdu, režimu brodenia, predlžovača dojazdu a najmä novo ponúkanej limitovanej verzie „Foundation Series„, ktorá zahŕňa mnoho veci navyše, avšak za nemalý príplatok.

Najmä na sociálnych sieťach začínajú dotknuté osoby uverejňovať informácie ohľadom ponuky zo strany spoločnosti Tesla pre prvých držiteľov rezervácií na Cybertruck. Tie sa týkajú limitovanej edície Foundation Series. A napr. Drive Tesla Canada v tejto veci informuje, že vybraní zákazníci, ktorí si teraz objednajú pickup od Tesly, získajú navyše napr. nasledovné:

 • laserom vyleptané označenie „Foundation Series“,
 • systém riadenia Full Self-Driving (FSD),
 • doživotnú prémiovú konektivitu (voľné dátové pripojenie k internetu a pod.),
 • nabíjací wallbox Tesla Universal Wall Connector,
 • Powershare Mobile Connector (mobilný konektor umožňujúci obojsmerné nabíjanie – napájanie el. spotrebičov či vozidiel),
 • Powershare Home Backup (umožňuje napájanie domácnosti – „V2H“),
 • svetelný panel pre offroading,
 • slnečnú clonu,
 • organizéry a ďalšie praktické doplnky.

Neprekvapí pritom, že Tesla si za Cybertruck vo variante Foundation Series vypýta nemalé peniaze. Drive Tesla Canada na základe e-mailu jedného zo zákazníkov informuje, že v prípade 2-motorvej verzie AWD to je 99 990 $ (cca 93 000 €) bez DPH a poplatkov za objednávku/doručenie. 3-motorová top verzia Cyberbeast vyjde na 119 990 $ (cca 111 000 €) bez DPH a spomínaných poplatkov. Takže varianty Foundation Series sú o 20 000 $ drahšie ako bežné varianty.

Na začiatok nižší dojazd

Ďalšou novinkou je, že Teslou oficiálne uvádzané dojazdy platia v prípade použitia celoročných pneumatík. Tie však budú k dispozícii neskôr, a to v priebehu budúceho roka. Aktuálne dodávané vozidlá sú pritom vybavené terénnymi 35″ pneumatikami, ktoré znižujú dojazd verzie AWD z 547 na 512 km (EPA), resp. z 515 na 484 km (EPA) v prípade verzie Cyberbeast. Samozrejme, možnosťou je dodatočné zaobstaranie pneumatík od tretích strán, ak chce požívateľ vymeniť lepšie terénne schopnosti za vyšší dojazd na bežných cestách.

Dostupnosť predlžovača dojazdu

Ako už vieme, dojazd elektrického pickupu Tesla Cybertruck bude možné predĺžiť vďaka tzv. predlžovaču dojazdu („Range Extender„). A aktuálne sa dozvedáme, že prednostné právo pre jeho zakúpenie, resp. inštaláciu zrejme búdu mať majitelia verzie Cyberbeast Foundation Series, ktorí si za poplatok 500 $ rezervujú jeho inštaláciu. Oficiálna cena doplnkového zariadenia sa ale nespomína. Aj tak si však záujemcovia počkajú. Predlžovač dojazdu bude totiž k dispozícii až koncom budúceho roka.

tesla cybertruck predlzovac dojazdu

Zdroj: Tesla

Bude vedieť Cybertruck plávať?

Od roku 2020 Elon Musk viackrát naznačil čiastočné obojživelné schopnosti elektromobilu Tesla Cybertruck. A minulý rok napísal dokonca nasledovné: „Cybertruck bude dostatočne vodotesný, aby mohol krátko slúžiť ako loď, takže môže prekonávať rieky, jazerá a dokonca aj moria, ktoré nie sú príliš rozbúrené.“ A dodal, že potrebujú, aby toto vozidlo dokázalo preplávať kanál medzi Starbase (kozmická základňa Muskovej spoločnosti SpaceX) a ostrovom South Padre.

V aktuálnom období Musk ohľadom týchto schopností Cybertrucku nehovorí nič. Teslarati však na základe skúseností prvých používateľov informuje, že elektrický pickup od Tesly má tzv. režim brodenie (Wade Mode), ktorý nájdeme v rámci offroadového módu. Ten má pomôcť pri veľkom množstve stojatej vody, pričom zvyšuje svetlú výšku vozidla a zabezpečuje pretlak v rámci batérie pri jazde cez vodu.

tesla cybertruck wade mode

Zdroj: Tesla

Dá sa predpokladať, že tento režim je oficiálne určený na prejazd vyššou vodou, napr. po rozsiahlych búrkach, či na prebrodenie potokov, malých riek a pod. Či však umožňuje aj čiastočné „plávanie“, nevieme. A možno sa to oficiálne ani nedozvieme, keďže vozidlo by zrejme muselo byť certifikované ako „obojživelník“, aby mohla Tesla niečo také tvrdiť.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Cybertruck: Čo Tesla avizovala v roku 2019 a aká je realita v roku 2023?
Top Gear a ďalší otestovali Teslu Cybertruck. Okrem hodnotenia ponúkajú aj nové informácie
TESLA CYBERTRUCK je konečne tu! Spoznali sme špecifikácie, funkcie, výbavu či ceny
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

15 komentárov

 1. Elon&spol. sa rozhodli kúpychtivých „oholiť“ až na kosť, kým sa dá! Aj keď bude vedieť lietať, pre mňa zostane nadrozmernou obludou, a úprimne, nechcel by som Cybertruck ani zadarmo !!!

  • P.S. Musím dodať, že veľmi fandím elektromobilite a obdivujem Elona za to čo všetko v živote dokázal a dosiahol! To mi však nebráni byť kritický k jeho Cybertrucku.

    • Elektrický jazdec 104 on

     Ako ja nechápem, čo to tak zrazu dramaticky prežívate ;-D Aj keby ste chceli, tak sa k tomu vehiklu tak ľahko nedostanete….

     • Mali by to ponúkať iba plne vakcinovaným.
      Plne vakcinovaný rozumej tých, ktorých posledná dávka vakcíny nie je staršia ako dva týždne.
      Ochránia tým seba aj spoločnosť…
      Keď povieš debilovi (duševný stav, nie nadávka) že je debil, myslíš, že Ti uverí?
      Ozajstný debil Ti neuverí, musí sa o tom bohužiaľ presvedčiť na vlastnej koži.

  • Vacsinou ludia co mozu len tak pustit sto tisic nemaju problem pustit aj aspon dalsich 50. Takze to nieje ako keby zarabal na strednej alebo nizsej triede a snazil sa ich osklbat. Vacsina modelov Tesly su zatial premiove drahe auta. Plus kto si naslepo maju rezervoaciu na auto a ani nevedia kolko bude stat asi fakt nemaju problem s peniazmi 🙂
   Takze kto na to ma nech ide do toho. Ku nam sa aj tak nedostane kvoli EU regulaciam pre ochranu chodcov.

  • Jasné, išla mu karta.
   Nateraz predá aj h…. a bez pozlátka.
   Fanatickými uctievačmi sa to okolo neho len tak hemží.
   Neradia mu ale dobre, EDISONI, ktoré karty má kedy použiť. A teraz, keď poskladal zlú postupku, a prišlo sa na to, ( 3jka nie je E-čko), tak je jasné, ako musí hra pokračovať.
   Karty naspäť do balíčka a ideme novú hru…

 2. Kto ho nemá,a neskúsil Teslu inú,tak bude kydať na neho,ja mu fandím,mne sa jeho nápady páčia,a keď Vám nie,tak si kúpte ľudové auto od wermachtu.

  • Papaj čo ti chutí! Ja tiež Elonovi fandím, ale nie nekriticky! To nie je kydanie !!! A tak, ako ty si vyhradzuješ právo chváliť a obdivovať všetky Elonove nápady, tak majú ostatní právo vybrať si auto bez tvojho doporučovania, že aké a od koho !!!!

Pridajte komentár