Patenty naznačujú, že Tesla Cybertruck by mohla mať dojazd skoro 1 000 km

11

Tesla Cybertruck rozhodne nie je len o kontroverznom dizajne, čo potvrdili avizované extrémne parametre už pri predstavení prototypu. No a aktuálne zverejnené patenty dokonca naznačujú možný dojazd blížiaci sa k hodnote 1 000 km.

Elon Musk minulý rok uviedol, že v prípade nových elektromobilov v Tesle očakávajú dosiahnutie dojazdu 1 000 km (zrejme podľa cyklu EPA). No a táto „magická“ hodnota by sa teoreticky mohla týkať aj elektrického pickupu Tesla Cybertruck, čo môžu, ale aj nemusia naznačovať patentové obrázky, na ktoré upozornil používateľ siete Twitter „AMuchBetterFace„.

V rámci predstavenia prototypu Tesla uviedla, že top verzia Cybertrucku „Tri Motor AWD“ ponúkne dojazd cez 800 km. No na patentových obrázkoch, ktoré sa týkajú používateľského rozhrania pickupu od Tesly, v prípade údaju o dojazde nájdeme hodnotu 610 míľ, čo je okolo 982 km.

Na týchto obrázkoch však nevidno stav kapacity batérie, takže teoreticky to môže byť odhadovaný dojazd pri SoC 100 %, ale aj menej, čo by znamenalo ešte vyšší možný dojazd na plne nabitú batériu. Ďalšou možnosťou je, že ide o „palubný“ odhad dojazdu na základe predchádzajúcej šetrnej jazdy prototypu, napr. nižšou rýchlosťou po okresnej ceste či mestom, čo mohlo viesť k vyššiemu predikovanému dojazdu, ako v prípade dojazdu na základe cyklu EPA, v rámci ktorého sa simuluje aj jazda po diaľnici, kedy je spotreba vozidla ďaleko vyššia.

Alebo si z nás Tesla robí srandu s vedomím, že sa jej opäť dostane pozornosti. Takže možný dojazd okolo 1 000 km treba brať zatiaľ s rezervou. Na druhej strane…

Možná paralela s Teslou Semi?

Na druhej strane, aj pri predstavení prototypu elektrického ťahača Semi Tesla avizovala max. dojazd okolo 800 km, pričom krátko na to Elon Musk uviedol, že testovací program ukazuje, že sériový model sa blíži k dojazdu 600 míľ, t.j. 966 km.

A minulý rok sa zas Musk vyjadril, že v prípade Tesly Semi vidia cestu k dosiahnutiu dojazdu 1 000 km. Takže sa zdá, že vývoj prototypov prináša vylepšenia aj v oblasti dojazdu, čo by sa mohlo týkať aj pickupu Cybertruck. Naznačovaný dojazd okolo 982 km by teda mohol byť reálny.

Nuž, uvidíme. Každopádne už dojazd 800 km (EPA) je pôsobivý. Jeho zvýšenie by však mohlo naznačovať, že Tesla napreduje v rámci vývoja súvisiacich technológií možno rýchlejšie, ako sama čakala. A to by bola samozrejme ďalšia dobrá správa, pretože možné pokroky by sa mohli preniesť aj na ďalšie modely.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Šéfdizajnér Tesly prezradil, čím bol inšpirovaný kontroverzný dizajn modelu Cybertruck
Šéf Tesly naznačil, že by mohli spraviť obojživelný Cybertruck
Tesla potvrdila obrovský záujem o Cybertruck. Európania si zrejme počkajú na 2. verziu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

11 komentárov

 1. Aj ja považujem dojazd 1.000 km, „bez plazenia sa“ okolo bielej čiary, za magickú hranicu !!! Potom by mali, až na nejaké výnimky, nasledovať už len batérie, ktoré zabezpečia magický dojazd z menšími rozmermi, hmotnosťou a cenou.

  …………… a sranda musí byť, aj keď to myslíme vážne!

  • prajem ti ho, ale podla mna sa este riadne nacakas. Zatial jedina fabrika, kde sa ma CT vyrabat, je Giga Texas – a pri ocakavanom brutalnom zaujme na US trhu sa tak skoro vyvoz do EU konat nebude. Chcelo by to dalsiu fabriku v Europe, kedze Berlin bude vyrabat predovsetkym Y, neskor aj 3.

   • viem, budem sa dlhsie tesit, cca 4-5 rokov, ale aspon na nom dovtedy vychytaju chyby a baterie budu tiez o krok dalej 😉 no a este aj C vodicak si asi budem musiet dorobit na stare kolena 😉

  • Vážený anonym, nič o tebe nevieme, a ani to, či si len chválenkár „na papieri“, čo trúsi silné reči, alebo či na to skutočne máš! ………. a ani to v podstate nechcem a nepotrebujem vedieť, len som chcel takto ostatným pripomenúť, že práve anonymovia mávajú silné nekompromisné a radikálne vyjadrenia v komentároch Tesly magazín …..

 2. V posledných rokoch krivka investícií do výskumu batérií exponenciálne rástla. Výsledok sa musel dostaviť v prekonaní dojazdu 1000km. S konzervatívnym odhadom to znamená dojazd v extrémnych podmienkach 500km (zima, dážď, vietor). Toto sú jednoznačné parametre batérií pre konverziu výroby minimálne 80% ICE áut na BEV. Je to super správa a priestor pre nás tlačiť na plnú elektrifikáciu MHD, taxi a podobných znečisťovateľov ovzdušia v mestách. Prevádzkovatelia ušetria na TCO a my ostatní budeme mať lepší vzduch.

Pridajte komentár