Tesla Cybertruck dokáže na chvíľu „plávať“, hovorí Elon Musk

1

„Plavecké“ schopnosti elektromobilov Tesla sú už pomerne dobre známe. Zdá sa pritom, že chystaný „sci-fi“ pickup Tesla Cybertruck by mohol ísť v tomto smere ešte ďalej.

Elektromobily majú svoju pohonnú jednotku na rozdiel od konvenčných spaľovacích vozidiel „zapuzdrenú“ a chránenú voči prieniku vody. Komponenty ako elektromotor či batéria musia byť podľa Ibtimes chránené priemyselným štandardom IP66 (minimálne). To z hľadiska vodeodolnosti znamená ochranu proti vniknutiu vody s charakterom silného prúdu. Tesly pritom nemajú vpredu otvory pre prívod vzduchu k nechráneným komponentom.

A zrejme aj to prispieva k odvahe mnohých majiteľov, ktorí sa neboja so svojimi elektromobilmi Tesla „brodiť“ miesta, predovšetkým zaplavené cesty a ulice, ktoré by zrejme „vyradili“ drvivú väčšinu vozidiel so spaľovacím motorom.

Elon Musk sa k jednému z prvých videí, ktoré zachytávajú prejazd vozidla Tesla hlbokou vodou, už dávnejšie vyjadril, že Tesla Model S vie plávať tak dobre, že sa môže stať na krátky čas člnom, ktorý je riadený za pomoci otáčajúcich sa kolies. Napriek tomu podobné záležitosti rozhodne neodporúča!

Zhruba pred 2 rokmi pritom „partička“ z Rich Rebuilds šokovala zistením, že Tesla Model S, ktorá strávila po záplavách 10 dní pod vodou, má funkčné mnohé elektrické systémy. Po pripojení „utopenca“ k 12V batérii sa totiž ukázala byť funkčná prístrojová doska, ako aj informačný systém, vrátane dotykového displeja.

Taktiež sa podarilo rozsvietiť svetlá, hmlovky, interiérové osvetlenie a elektricky odomknúť vozidlo, pričom bol funkčný aj mechanizmus vysúvacích kľučiek. Fungovalo aj pripojenie k internetu prostredníctvom LTE a internetový prehliadač.

Cybertruck by mal ísť „ďalej“

Spomínané veci naznačujú, že chystaná Tesla Cybertruck by nemala mať problém s brodením sa hlbším „vodným stĺpcom“, čoho potvrdením by mohlo byť aj aktuálne vyjadrenie Elona Muska. Ešte pár dní predtým šéf Tesly informoval, že pracujú na zvyšovaní dynamiky vzduchového odpruženia modelu Cybertruck, aby lepšie zvládal jazdu v teréne, vrátane náročných offroadových závodov Baja 1 000.

Takže je jasné, že Tesla Cybertruck nebude žiadnym „prerasteným“ nákupným košíkom pre paničky ako mnohé veľké SUV, pričom terénne ambície tohto extrémneho elektrického pickupu podľa všetkého podporia aj jeho brodiace či dokonca „plávacie“ schopnosti.

Elon Musk aktuálne na otázku používateľa siete Twitter, ktorá sa týkala schopnosti Tesly Cybertruck brodiť vodné toky bez poškodenia, odpovedal nasledovne: „Áno. Na chvíľu sa dokonca dokáže v znášať na hladine.“ „Hardcore grafik“ Slav Popovski niečo podobné pritom vytušil už dávnejšie. 🙂

V rámci svojej komunikácie o chystanom elektrickom pickupe Musk tiež povedal, že Cybertruck dostane do výbavy aj tepelné čerpadlo po vzore Modelu Y a „oveľa viac“.

Musk prezradil najväčšie zmeny, ktorými doteraz prešla Tesla Cybertruck
Tesla Cybertruck je z rovnakého nepriestrelného materiálu ako vesmírna loď SpaceX
Tesly „Made in EÚ“ s kvalitnejším lakom. Cybertruck bez laku, avšak s polepmi

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár