Tesla spolupracuje na „mRNA tlačiarni liekov“, vrátane vakcín. Má ísť o revolúciu

1

Nemecká biofarmaceutická spoločnosť CureVac a Tesla pracujú na mobilnom zariadení, ktoré dokáže produkovať lieky, napr. na liečbu rakoviny či COVID-19, a to na podobnom princípe ako 3D tlačiareň. A aktuálne sa v tejto veci objavili nové informácie.

Šéf spoločnosti CureVac Ingmar Hoerr hovorí, že „“mRNA tlačiareň“ na lieky je „revolúciou v oblasti farmaceutickej výroby“. A to preto, že umožňuje niečo, čo doteraz nebolo možné. Okrem iného má podstatne zjednodušiť logistiku očkovania či na vysoko lokalizovanej úrovni vyrábať personalizované lieky, napr. na liečbu rakoviny.

Spoločnosti CureVac a Tesla už spoločne vyvinuli prototyp, ktorý je veľký ako bežný automobil. Ten je pritom možné jednoducho prepravovať a rýchlo nainštalovať. Podľa Hoerra ide o mini-farmaceutické laboratórium na tlačenie mRNA. Takže dokáže „vytlačiť“ aj mRNA vakcíny proti COVID-19.

Takéto vakcíny sa bežne vyrábajú v obrovských továrňach, odkiaľ sa distribuujú do celého sveta. Celý logistický proces je pritom veľmi náročný. Niektoré vakcíny dokonca vyžadujú špeciálne mraziace transportéry, aby boli zachované ich vlastnosti.

Naproti tomu, mRNA tlačiareň je možné umiestniť napríklad v rámci lekární či ordinácií lekárov po celom svete. Potrebné činidlá pre výrobu liekov môžu byť dodávané bežnou kuriérskou službou a predpis, na základe ktorého sa liek vyrobí, môže byť stiahnutý cez internet.

V budúcnosti sa očakáva, že zariadenie dokáže vyrábať lieky na mieru pre jednotlivých pacientov. Tlačiareň od CureVac „bude vybavená rôznymi chemikáliami a bude schopná previesť digitálny recept na fyzickú prípravu mRNA pre konkrétnu osobu“.

Čo s tým má Tesla?

Ako sme už uviedli, na vývoji mRNA tlačiarne CureVac sa podieľa aj spoločnosť Tesla. Tá tento projekt v podstate zdedila, pričom najmä od minulého roka ho začala intenzívne podporovať.

„Revolučné“ zariadenie je nápadom spoločnosti CureVac, tá však potrebovala produkčné know-how. A tak sa v roku 2015 obrátila na spoločnosť Grohmann Engineering, ktorá bola špecialistom na automatizáciu. No a túto spoločnosť kúpila v roku 2017 Tesla. Tesla umožnila pokračovanie projektu, pričom minulý rok ho Elon Musk začal podporovať aj verejnými vyhláseniami.

Spoločnosti CureVac a Tesla majú toho pred sebou v tejto záležitosti zjavne ešte dosť, nakoľko Hoerra uvádza, že potrvá ešte niekoľko rokov rokov, kým sa ich mRNA tlačiareň dostane do sériovej výroby.

Zdroj: Wiwo via Tesmanian

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla vyrába „RNA Bioreaktor“, ktorý je „dôležitý pre svet“, uvádza Musk
Tesla vyvíja pľúcny ventilátor. Používa aj súčiastky z elektromobilu Model 3
Tesly vyrábané v Európe dostanú unikátne farby vďaka „najpokročilejšej lakovni na svete“

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Technológia mRNA je skutočný prelomový objav. Potvrdí to snáď každý chemik alebo biochemik.
    Článok je neuveriteľne krásny, ale nič nevysvetľuje, čo to vlastne tá „mediátorová ribonukleová kyselina (mRNA, z angl. messenger RNA – ribonucleic acid)“ je a ako to celé funguje.
    Ale – v článku na to nie je priestor a už tobôž nie v komentári.
    Laikom by to aj tak asi nič moc nehovorilo.

    Pozitívne je, že keď sa do toho „oprie“ Tesla, určite to naberie ten správny vietor a tú správnu rýchlosť.

    P.S. Pre záujemcov je na internete informácií viac ako dostatok.

Pridajte komentár