Čínske e-mobility startupy sa neboja Tesly. „Je ako Apple, vzdeláva trh“

1

Agentúra Bloomberg urobila prieskum medzi nádejnými čínskymi e-mobility startupmi Nio, Xpeng a WM Motor ohľadom avizovaného elektromobilu Tesla za 25 000 $. Tie tvrdia, že nemajú žiadne obavy. Práve naopak.

Šéf WM Motor, Freeman Shen, hovorí, že majú radosť z pôsobenia Tesly na čínskom trhu, pričom vítajú lacnejším model. Podľa neho je totiž Tesla niečo ako Apple v začiatkoch: “Vzdeláva celý trh”.

Shen dodáva, že trhový podiel Applu časom narušili miestne spoločnosti ako Xiaomi, Oppo a Huawei. A očakáva, že podobné to bude aj v prípade Tesly, avšak v rámci dlhodobejšieho horizontu. Výraznejšie sa to má prejaviť za 5 až 10 rokov.

Tesla popularizuje elektromobily

Podpredseda startupu Xpeng, Brian Gu, podľa vlastných slov považuje Teslu za partnera. Trhový podiel elektrických áut je v Číne nižší ako 5 %, pričom “spoločne akcelerujú zmenu a konverziu trhu”. Gu tiež hovorí, že Tesla pomáha zvyšovať popularitu elektromobilov.

Hlavu si nerobí ani z možnej budúcej “čínskej” produkcie Tesly na úrovni milión áut ročne a avizovaného “25-tisícového” modelu. Ak Tesla dosiahne taký objem výroby, bude to znamenať, že trh rastie rýchlejšie ako sa čakalo, a to je dobré, hovorí Gu. Dodáva, že elektromobily Xpeng so stredným dojazdom sa už teraz pohybujú okolo ceny 25 000 $.

Šéf spoločnosti Nio, ktorá vyrába drahšie prémiové elektromobily, na adresu oznámenej lacnejšej Tesly poznamenal, že náklady na batérie neustále klesajú… A to má pomôcť s propagáciou elektromobilov.

Nuž, čínskym startupom držíme palce. Aspoň z časti podobný scenár ako v prípade smartfónov by bol pre globálnu elektromobilitu určite prínosom. Zrejme už menej by boli spokojné tradičné automobilky. Prípadný úspech čínskych “elektromobiliek” by ich však mohol ešte viac zmobilizovať. Výroba áut je ale podstatne náročnejšia, ako je tomu v prípade spotrebnej elektroniky. Tak uvidíme. 

Zdroj: Bloomberg

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Čínske elektro-SUV Aiways U5 je v predaji na prvom európskom trhu
Čínske elektro-SUV BYD Tang EV sa predstavilo prvému európskemu trhu
Úspešná prémiová čínska „elektromobilka“ NIO sa chystá aj do Európy

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár