Vlajkové lode Tesly dostávajú funkciu „postoj geparda“. Sú tak ešte rýchlejšie

4

Najvýkonnejšie verzie elektromobilov Tesla Model S a X sú, resp. budú ešte rýchlejšie. A to vďaka bezplatnej softvérovej aktualizácii na diaľku, ktorá prináša funkciu „Cheetah stance“ (postoj geparda). Tá upraví nastavenie vzduchového pruženia v „akceleračnom režime“ po vzore najrýchlejšieho cicavca našej planéty. „Beta“ verzia funkcie je už pritom v prvých vozidlách a bola otestovaná. Zistilo sa pritom, že aktualizácia tiež zvýšila výkon vozidla.

Len pred pár dňami známy „Tesla hacker“ s pseudonymom Green objavil vo firmvéri svojho vozidla náznak toho, že Tesla chystá novú funkciu, ktorú nazýva „Cheetah stance“ (postoj geparda). Tá ovplyvňuje nastavenie inteligentného adaptívneho odpruženia, ktoré je dostupné v Teslách Model S a Model X „Raven“ od minulého roka.

V popise funkcie uvádza spoločnosť Tesla nasledovné: „Aby sa zlepšila trakcia, adaptívne odpruženie zaujme postoj geparda (zníži prednú nápravu) a upraví tlmenie.“

Táto nová funkcia je, resp. bude dostupná zrejme len pre najvýkonnejšie verzie elektromobilov Tesla Model S a Model X s prívlastkom „Performance“. Tie pritom aj bez tohto vylepšenia porážali v šprinte väčšinu superáut (najmä Model S), takže ich „drag race“ súperi to budú mať ešte ťažšie. O koľko, to sa snažil zistiť youtuber z kanála DragTimes, Brooks Weisblat.

Brooks sa totiž dostal k Modelu S Performance, ktorý ako jeden z prvých dostal prostredníctvom aktualizácie režimu Launch Mode „funkciu“ Cheetah stance. Jej majiteľ je totiž v programe „Early access program“, vďaka čomu prednostne dostáva nové aktualizácie, ktoré ešte nemusia byť vo finálnej podobe.

Spomínané vozidlo bolo plne nabité a malo obuté štandardné pneumatiky, pričom testovanie prebehlo na bežnej cestnej komunikácii. Brooks meral čas zrýchlenia a výkon prostredníctvom zariadení Dragy a VBOX. Youtubera okrem iného upútala konzistentnosť výkonov vozidla pri viacerých štartoch tesne po sebe.

Výsledky

Merania odhalili, že Tesla Model S Performance „Raven“ dosahovala v režime Ludicrous+ pri SoC 100 až 98 %  špičkový výkon 580 kW. Ten sa po aktualizácii zvýšil na 614 kW. Čo sa týka akceleračných schopností, Brooks zaznamenal pred aktualizáciou zrýchlenie z 0 – 60 mph (97 km/h) za 2,47 s, z 0 na 1/8 míle za 6,77 s, z 0 na 1/4 míle za 10,67 s a zo 60 na 130 mph (97 – 209 km/h) za 9,23 s.

Po aktualizácii režimu Launch Mode boli výsledky s Cheetah stance nasledovné: z 0 – 60 mph (97 km/h) za 2,41 s, z 0 na 1/8 míle za 6,71 s, z 0 na 1/4 míle za 10,54 s a zo 60 na 130 mph (97 – 209 km/h) za 8,68 s. Môže ísť pritom zatiaľ len o akúsi „beta“ verziu nového Launch Mode, ktorý by mohol byť po otestovaní v rámci prvých vozidiel ešte vylepšený.

Zdroje: Teslarati, Electrek

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesly budú vedieť detegovať výtlky na ceste, vďaka „mikro-mapám“
Tesla zjednoduší vyvíjaný 3-motorový systém pre svoje extra-výkonné modely
Autá Tesla „zrejú ako víno“: Súhrn bezplatných vylepšení za rok 2019

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Ja by som preferoval takú aktualizáciu Tesly, ktorá by maximálne urýchlila dosiahnutie ceny v plnej verzii Performance 35.000 Eur / kus!

Pridajte komentár