Tesla opäť zlacňuje svoje elektromobily. Aj v rámci slovenského konfigurátora

0

Zdá sa, že minuloročnú vlnu zvyšovania cien elektromobilov Tesla (a nielen elektromobilov Tesla) tento rok strieda vlna zlacňovania. Tesla totiž opäť pristúpila k zníženiu cien. A po Severnej Amerike sa to týka už aj Európy, vrátane Slovenska.

Aj keď bol ostatný kvartál pre Teslu z hľadiska predajov rekordným, nastolenú trajektóriu zdá sa nechce nechať napospas negatívnym ekonomickým vplyvom a svoju cenovú politiku robí ešte viac agresívnejšou. A keďže sa Tesla k úprave cien zatiaľ nevyjadrila, môžeme len špekulovať, čo je za tým.

V prípade Modelu 3 klesla na Slovensku cena verzií „Standard“, Long Range a Performace z 37 990 €, 44 990 € a 49 990 € na 35 490 €, 42 490 € a 45 490 € (všetky ceny uvedené v článku nezahŕňajú DPH ani poplatky v celkovej sume 880 €). V tomto prípade si môžeme „zašpekulovať“, že dôvodom by mohol byť klesajúci dopyt po tomto modeli na úkor bratského Modelu Y, ako aj rastúcej konkurencie zo strany iných výrobcov. A samozrejme nemôžeme zabúdať na aktuálnu ekonomickú situáciu, ktorá určte nenahráva ani automobilovému trhu.

A navyše už pol roka sa objavujú správy, že Tesla Model 3 sa v najbližších mesiacoch dočká pomerne významnej modernizácie, ktorá prinesie aj facelift. Takže Tesla sa môže snažiť „vypredať“ pôvodný model, pričom dopytu po tomto modeli nemusí napomáhať prípadné čakanie časti zákazníkov na vynovený Model 3.

Model Y a vlajkové lode

Súčasný elektrický bestseller Tesla Model Y sa u nás dočkal zlacnenia len v prípade najvýkonnejšej a najdrahšej verzie Performance. Jej cena klesla z 53 990 € na 50 990 €. Najvýraznejšie zľavy sa týkajú vlajkových lodí od Tesly, teda modelov Model S a Model X, ktorých sa v 1. kvartáli tohto roka predalo len niečo cez 10 000 ks, čo je ďaleko podpriemerné číslo.

Zrejme aj z tohto dôvodu sa nemôžeme čudovať, že ceny Tesly Model S na Slovensku klesli z 90 990 € na 85 990 € (Dual Motor AWD), resp. zo 115 990 € na 110 990 € (Plaid). V prípade Tesly Model X sme zaznamenali zlacnenie z 98 990 € na 93 990 € (Dual Motor AWD), resp. zo 118 990 € na 113 990 € (Plaid).

Samozrejme, Tesla znížila ceny svojich elektromobilov aj v iných európskych krajinách. Vďaka používateľovi siete Twitter – „@funwithnumberz„, pritom máme možnosť vidieť, ako spoločnosť upravila ceny v Nórsku, Nemecku, Francúzsku a Holandsku.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Čínsky automobilový zväz vyzýva k ukončeniu „cenovej vojny“
Elektromobily by mali byť v budúcnosti podstatne lacnejšie, ak uplatníme Wrightov zákon
Tesla zarábala na autách násobne viac ako tradičné či čínske automobilky, ukazuje analýza Reuters

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár