Elon Musk hovorí, že cena Tesiel v budúcnosti výrazne porastie

1

Elon Musk už dlhšou dobu tvrdí, že hodnota elektromobilov Tesla v budúcnosti porastie. A to vďaka ich využiteľnosti v rámci Tesla Network. Aktuálne sa vyjadril, že vyššia hodnota prinesie výrazný nárast cien. Tesla by pritom mohla teoreticky časom dokonca ukončiť predaj svojich elektromobilov.

Otázka jedného z používateľov siete Twitter priniesla veľmi zaujímavé odpovede Elona Muska. Tá pritom znela: „Majú zákazníci obmedzený čas na zakúpenie vozidla Tesla, pred niekoľkonásobným zvýšením ceny, z dôvodu vyváženia ponuky a dopytu po vyriešení plne autonómneho riadenia?“

Elon Musk na to zareagoval svojou už pomerne tradičnou odpoveďou „áno“, potom však dodal: „Aby bolo jasné, zákazníci budú mať stále možnosť zakúpenia Tesly, ale zúčtovacia cena výrazne vzrastie. A to preto, že autonómne auto môže fungovať ako Robotaxi. Je tak niekoľkokrát cennejšie ako vozidlo, ktoré nie autonómne.“ 

Vysvetlenie

Samozrejme nie každý vie, čo je to Tesla Network a Robotaxi a aký majú mať podľa Tesly vplyv na hodnotu elektromobilov Tesla. Popis týchto služieb nám pritom pomôže pochopiť spomínané vyjadrenia Elona Muska.

„Robotaxi“ má byť akýmsi robotizovaným a bezemisným upgrade-om mobilitných služieb typu Uber. Táto služba má byť dostupná v rámci komplexnejšej siete Tesla Network, ktorá umožní zdieľanie vozidiel značky Tesla, a to aj bez plne autonómneho riadenia. Majitelia si tak budú môcť zarábať či privyrábať klasickou formou takejto služby.

Masívny nárast hodnoty elektromobilov Tesla má však priniesť až plne autonómny systém Autopilot, ktorý umožní ich využitie v rámci služby Robotaxi. Vozidlo tak bude schopné voziť zákazníkov samé, bez účasti vodiča, čo samozrejme šetrí náklady, resp. čas a zvyšuje príjmy.

Predať či nepredať?

Tesla sa nedávno vyjadrila, že priemerné vozidlo v rámci Robotaxi môže počas svojej životnosti vygenerovať zisk 330 000 $. V takomto prípade by tak bolo nelogické, keby Tesla predávala svoje elektromobily napríklad za 40 000 $.

Namiesto predaja sa jej pritom viac oplatí ich zaradenie do služieb Robotaxi. A prvé náznaky takéhoto riešenia sa objavili už v súčasnej dobe. Veď Tesla uviedla, že vozidlá Tesla Model 3, ktoré poskytuje na lízing, nebude možné po jeho ukončení odkúpiť, nakoľko budú zaradené do Tesla Network.

Toto všetko dáva zmysel, avšak zatiaľ len v teoretickej rovine. Aby mohol tento model fungovať, je v prvom rade potrebné vyvinúť plne autonómny systém Autopilot a uviesť ho do praxe. Ďalším dôležitým predpokladom je masívne globálne zavedenie autonómnych vozidiel, čo nepôjde bez 100 % bezpečných systémov autonómneho riadenia a legislatívnych zmien v oblasti dopravy. Takže možné to určite je, ale tak skoro sa toho zrejme nedočkáme.

Zdroj: Electrek, titulná fotografia: Tesla

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk: Tesla začne do 2 rokov dodávať elektromobily bez volantu
Slovák, ktorý šéfuje vývoju Tesla Autopilot, hovorí o pokrokoch a neurónovej sieti
Hodnota Tesly má nielen podľa Muska vzrásť viac ako 10-násobne. Dôvod?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár