Elektromobily Tesla by mohli byť v Európe lacnejšie až o 10 %

0

Úprava obchodnej politiky EÚ v rámci dovozného cla, by mohla priniesť značné zníženie cien elektromobilov Tesla.

Nemecký minister hospodárstva Peter Altmaier sa pre noviny Welt am Sonntag vyjadril, že Európska únia by mohla aktualizovať legislatívu v oblasti dovozného cla, informuje Teslarati. Portál Tijd zas uvádza, že podľa Altmaiera je EÚ pripravená znížiť clo na dôležité priemyselné produkty dovezené z USA na nulu.

Tieto vyhlásenia by mali byť reakciou na slová Donalda Trumpa o nespravodlivom zaťažení tovarov, ktoré putujú medzi EÚ a USA. Pohrozil pritom, že USA môže zdvihnúť dovozné clo na európske autá a automobilové súčiastky z 2,5 na 25 %. Na automobily dovezené z USA do EÚ sa pritom vzťahuje clo vo výške 10 %.

Znevýhodnená Tesla

A to znevýhodňuje aj Teslu, napríklad v rámci konkurenčného boja s (nielen) elektromobilmi vyrobenými v Európe. Minimálne z hľadiska ceny. Zrušenie 10 % cla by tak mohlo teoreticky znamenať o 10 % lacnejšie vozidlá Tesla. Nemusí sa to však dotknúť v rovnakej miere všetkých modelov kalifornskej značky.

Modely Tesla Model S a Model X sa dovážajú z USA do EÚ v rozobranom stave. A to z dôvodu, aby sa na ne nevzťahovalo spomínané clo. Montujú sa pritom v holandskom meste Tilburg. Avšak zrušenie 10 % cla by mohlo mať pozitívny vplyv aj na ich ceny.

Veď tieto modely sa vyrobia v americkej továrni Tesla Factory (Fremont), otestujú, rozoberú a odošlú do montážneho závodu v Holandsku, kde sa dajú zas dokopy. A to určite navyše celkové náklady na vozidlo. Takže zrušenie cla a priamy dovoz týchto elektromobilov by mohlo priniesť zníženie cien. Aj keď zrejme (percentuálne) nie tak vysoké ako v prípade Tesly Model 3, ktorá do Európy priváža v kompletnom stave.

ZAJAZDI SI NA TESLE!

Stabilným riešením európska Gigafactory

Elektromobily Tesla, teda minimálne Model 3 a pravdepodobne aj Model Y, každopádne nebudú v budúcnosti závislé od colnej politiky EÚ. Veď Tesla plánuje postaviť v Európe výrobný závod Gigafactory, kde by sa mali vyrábať batérie (vrátane Powerwall a Powerpack), pohonné jednotky, ako aj kompletné vozidlá.

Zdroj titulnej fotografie: Tesla

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla znížila európske ceny Modelu 3 až o vyše 9 000 €
Poľský premiér rokoval s Elonom Muskom. O európskej Tesla Gigafactory?
Plne autonómne Tesly by mali stáť podľa Muska 100 až 200 tisíc $

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár